www.what2do.co.il

האם הנאמן יכול להיפרע משכר טרחת עורך דינו של החייב?

דרגו את המאמר
  התקבלו 1 דירוגים בציון ממוצע: 5.0 מתוך 5

האם הנאמן יכול להיפרע משכר טרחת עורך דינו של החייב?

לאחר הגשת בקשת פשיטת רגל על ידי החייב או על ידי נושים, רשאי בית המשפט להוציא צו כינוס להגנת נכסי החייב, לאחר מתן הצו, הנכסים עוברים לפיקוח הכונס הרשמי, עד אשר יתברר אם החייב יגיע לפשרה או הסדר אחרי צו כינוס עם הנושים או אם תוכרז הכרזת פשיטת רגל.

 

צו הכינוס מעכב את ההליכים נגד החייב, כך שהנושים לא יכולים לגבות את חובם בעצמם, או לפתוח נגדו הליכים משפטיים או הליכי הוצאה לפועל ללא אישור בית המשפט. במקביל בית המשפט רשאי להטיל על החייב חובות ומגבלות שונות, כגון: צו תשלומים חודשיים, הגשת דו"חות למנהל המיוחד על מצבו הכלכלי, צו עיכוב יציאה מהארץ, הפניית דואר למנהל המיוחד והגבלות נוספות.

 

מימוש וחלוקת נכסי החייב לטובת פירעון חובות

 

לאחר הכרזת פשיטת רגל, ממנה בית המשפט נאמן לצורך ניהול, מימוש וחלוקת נכסי החייב לטובת פירעון חלקי של החובות. כתוצאה מהמימוש, מחלק הנאמן דיבידנד לנושים ובמסגרת ביצוע תפקידו, הנאמן פונה לבית המשפט למתן הוראות ועבודתו מפוקחת בידי הכונס הרשמי ובית המשפט.

 

כל נכסי החייב ניתנים למימוש ולחלוקה, חוץ מנכסים שאסור לממש, כגון: צרכי אוכל, בגדים, תשמישי קדושה, כלים המשמשים את החייב לצורך פרנסתו ועוד. הנאמן רשאי למכור כל נכס ששייך לחייב מתחילת פשיטת הרגל, נכס שרכש או שניתן לחייב עד למתן צו הפטר.

 

באישור בית המשפט, רשאי הנאמן לפדות כספי קופת גמל של החייב, לאחר שניתנה לחייב הזדמנות להשמיע טענותיו. אולם כאשר מדובר בקופת גמל למטרת קצבה וטרם הגיע המועד לתשלום, בית המשפט לא יאשר את פדיונם. כמו כן, הנאמן רשאי לפדות כספים המגיעים לחייב מתכנית חיסכון שטרם הגיע מועד פדיונם, באישור הכונס הרשמי ולאחר שחייב השמיע את טענותיו.

 

נוסף על כך, הנאמן רשאי לממש זכויות רכושיות שיש לחייב, כמו זכות בחוזה או חוב שצד שלישי חב לחייב, וכן נכסים ניידים שהיו בתחילת ההליך בהחזקתו או בשליטתו של החייב לצורך עיסוקו כאשר החייב היה ידוע כבעל המיטלטלין.

 

מהו דין שכר טרחת עו"ד בפשיטת רגל?

 

סעיף 87 לפקודת פשיטת הרגל עוסק בסוגיה של שכר טרחת עורך דין במסגרת הליך פשיטת רגל. סעיף 87(א) קובע כי הנאמן לא יוכל לקבל תשלום עבור עבודתו מכסף ששילם חייב בתום לב לעורך דינו לחשבון הוצאות משפט בהתנגדותו להליכי פשיטת רגל שנפתחו נגדו, מכוח הכרזת פשיטת רגל, גם אם עורך הדין ידע על מעשי פשיטת הרגל שבעקבותיהם נפתחו ההליכים.

 

סעיף 87(ב) קובע כי הנאמן לא יכול להיפרע מסכום כסף ששילם חייב בתום לב לעורך דינו עבור הוצאות משפט פלילי שנפתח נגדו, מכוח ההכרזה, אף על פי שעורך הדין ידע על מעשי פשיטת הרגל שבגללם נפתחו ההליכים, אולם אם בית המשפט סבר כי הסכומים ששולמו מוגזמים, הוא יכול לקבוע מהו הסכום הסביר, לדעתו, והנאמן יוכל לקבל את היתרה מעורך הדין.
 

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן

 


מאמרים נוספים בתחום

מה בין הקפאת הליכים לבין חדלות פירעון בעריכת הסדר פשרה באסיפות נושים?

ההבדל העיקרי בין הקפאת הליכים לבין חדלות פירעון בעריכת הסדר פשרה באסיפות נושים... 

בקשה למינוי כונס נכסים זמני הייתה למעשה ניסיון לעקוף זכות עיכבון

האם בית המשפט יקבל בקשה למינוי כונס נכסים לשם רישום זכויות במקרקעין, או שמא מדובר בניסיון לעקוף את זכות העיכבון? 

צו כינוס נכסים

צו כינוס נכסים

מהו צו כינוס נכסים? מהי משמעותו של צו לכינוס נכסים מבחינת הנושה והחייב? מהו עיכוב הליכים? 

גביית חובות של עובדים ממעסיק בתביעת דין קדימה

עובד שפוטר מעבודתו בשל מצבו הכלכלי הקשה של העסק, ולא קיבל את שכרו, רשאי לגבות את השכר בדין קדימה, ולקבל באותה דרך את זכויותיו הסוציאליות לרבות פיצויי פיטורין.  

נושים מובטחים בפשיטת רגל- מי נחשב לנושה מובטח ומהן זכויותיו?

נושה מובטח המגיש תביעה נגד חייב המצוי בהליכי פשיטת רגל חוב, נהנה ממספר יתרונות, כמו מימוש הערובה שנמצאת בידיו וגבייה מועדפת ומהירה יותר מגביית חובות רגילים וחובות בדין קדימה. 

תביעת חוב בפשיטת רגל- איך מגישים תביעת חוב?

תביעת חוב היא מסמך משפטי שמגיש הנושה נגד חייב בפשיטת רגל שבו מפרט הנושה את גובה החוב. הנושה נדרש להגיש את תביעתו לכונס הרשמי תוך חצי שנה ממועד מתן צו הכינוס, אחרת לא יקבל דיבידנד מנכסי החייב.  

דיבידנד בפשיטת רגל – מה משמעות חלוקת דיבידנד בין נושים?

חייב בפשיטת רגל נדרש לחלק את נכסיו בין הנושים לצורך פרעון החוב. החלק היחסי שמקבל כל נושה לאחר מתן צו כינוס נקרא דיבידנד.  

מנהל מיוחד בפשיטת רגל – מה תפקידו של המנהל המיוחד?

תפקידו של המנהל המיוחד הוא לסייע לכונס הרשמי במילוי מטלותיו על פי פקודת פשיטת הרגל. בין היתר הוא אחראי להגיש תכנית פירעון אשר צריכה להתוות את הדרך של החייב לסיום ההליך וקבלת הפטר.  

חלוקת נכסי חייב לנושים בפשיטת רגל: אילו נכסים אינם ניתנים לחלוקה?

נכסי חייב בפשיטת רגל הדרושים לקיום בסיסי כמו מזון ולבוש לא יחולקו בין הנושים על פי פקודת פשיטת רגל, וכך גם לגבי דירת מגורים ונכסים נוספים המשמשים לפרנסת בני הבית. 

פשיטת רגל קטנה – מהי פשיטת רגל קטנה ובאילו מקרים תוגש?

פשיטת רגל קטנה היא הליך מקוצר של פשיטת רגל, כאשר ערך נכסי החייב אינו עולה על סך של 10,000 שקלים, או סכום אחר המתעדכן בחוק, והחלוקה לנושים תתבצע מקופת פשיטת רגל באמצעות דיבידנד אחד בלבד.  המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.