www.what2do.co.il

מהן הפעולות למימוש נכסים בפשיטת רגל?

דרגו את המאמר
  התקבלו 1 דירוגים בציון ממוצע: 5.0 מתוך 5

מהן הפעולות למימוש נכסים בפשיטת רגל?

במסגרת הליכי פשיטת רגל, לאחר מתן צו כינוס, הנאמן מוכר את נכסי החייב הניתנים למימוש לצורך פירעון חלקי של החובות, למעט נכסים מוגנים הנשארים ברשות החייב, כמו: צרכי אוכל, תשמישי קדושה, בגדים וחפצים המשמשים לצורך פרנסתו. כתוצאה מהמימוש, הנאמן מחלק לנושים דיבידנד, שהוא החלק היחסי מהחוב בעת פירעון החובות, וכל אחד מהנושים מקבל חלק יחסי מהחוב שהחייב חב לו.

 

הנאמן הוא בעל תפקיד שמונה על ידי בית המשפט לאחר הכרזת פשיטת רגל, לצורך ניהול, מימוש וחלוקת נכסי החייב לטובת פירעון חלקי של חובותיו. החייב נדרש לפעול בתום לב ולשתף פעולה עם הנאמן בעת מימוש נכסיו. אי שיתוף פעולה מצד החייב עם פעולות הנאמן ויתר הגורמים הרלוונטיים, עלול להיחשב כניצול לרעה של ההליך ולהביא לביטולו.

 

פיקוח על עבודת הנאמן בעת מימוש נכסים

 

פעולות הנאמן לכינוס נכסים נמצאות תחת פיקוח של הכונס הרשמי ובית המשפט. הכונס הרשמי הוא יחידה באגף האפוטרופוס הכללי והכונס הרשמי במשרד המשפטים, המופקד על הטיפול בהליכי חדלות פירעון ופשיטת רגל. הכונס רשאי למנות בעלי תפקיד מטעמו, והוא אחראי על חקירת חייבים, הגשת דו"חות ועמדות לבית המשפט בעניינם של חייבים, ופיקוח על בעלי התפקידים, כולל הנאמן.

 

כל נכסי החייב ניתנים למימוש ולחלוקה, למעט נכסים מוגנים הנשארים ברשותו. ניתן לממש רכוש, כספים ומקרקעין ששייכים לחייב מתחילת הליכי פשיטת הרגל עד למתן צו הפטר, או ביטול ההליכים על ידי בית משפט.

 

הנאמן רשאי לפדות כספים מתכנית חיסכון וקופת גמל שטרם הגיע מועד פדיונן, בכפוף להסכמת כונס הרשמי, ואף ניתן למכור את דירת מגורי החייב, אולם לא ניתן לפנותו ממנה, בהתאם לסעיף 86 לפקודת פשיטת רגל, המבקש להבטיח תנאים מינימליים של קיום בכבוד לפושט הרגל ובני משפחתו התלויים בו.


תפיסת פנקסים ומסמכים

 

הפעולות למימוש הנכסים כוללות תפיסת נכסים. במסגרת פעולה זו, הנאמן רשאי לקחת את הפנקסים והמסמכים וכל נכס מנכסי החייב שניתן למסירה ביד. כמו כן, הנאמן רשאי לקחת נכסים המצויים בידי צד שלישי, כגון: גזבר, עובד, בנקאי ועורך דין שלו, כאשר אי מסירת נכס לנאמן מהווה עבירה. על פי הוראת בית המשפט ניתן לתפוס נכסים, גם אם יש צורך לפרוץ למקום שבו הנכס אמור להימצא, ואף ניתן להוציא צו חיפוש מבית משפט לביצוע על ידי שוטר או פקיד בית משפט כדי לאתר נכס מוסתר.

 

ויתור על נכסים מכבידים

 

באישור בית המשפט, רשאי נאמן לוותר על נכס מכביד, כגון: מקרקעין העמוסים תנאים מכבידים, מניות של חברות שלא נפרעו, חוזים ללא רווח, ונכס שלא ניתן למכור אותו מכיוון שהוא מחייב את המחזיק בו לבצע פעולה מכבידה או לשלם כסף. כדי לממש את הנכסים, יכול הנאמן למכור אותם במכירה פומבית או כחוזה פרטי. הנאמן רשאי להעביר את כל הנכסים לאדם אחד או למכור אותם בחלקים. באישור הכונס, רשאי הנאמן לנהל את עסקו של החייב, כדי לפרק ולמכור אותו ביעילות. הנאמן יכול לפתוח בכל הליך משפטי הנוגע לנכסי החייב ואף רשאי למנות את החייב להיות מפקח על ניהול נכסיו או לעזור בכל דרך אחרת בניהול הנכסים.
 

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן

 


מאמרים נוספים בתחום

מה בין הקפאת הליכים לבין חדלות פירעון בעריכת הסדר פשרה באסיפות נושים?

ההבדל העיקרי בין הקפאת הליכים לבין חדלות פירעון בעריכת הסדר פשרה באסיפות נושים... 

בקשה למינוי כונס נכסים זמני הייתה למעשה ניסיון לעקוף זכות עיכבון

האם בית המשפט יקבל בקשה למינוי כונס נכסים לשם רישום זכויות במקרקעין, או שמא מדובר בניסיון לעקוף את זכות העיכבון? 

צו כינוס נכסים

צו כינוס נכסים

מהו צו כינוס נכסים? מהי משמעותו של צו לכינוס נכסים מבחינת הנושה והחייב? מהו עיכוב הליכים? 

גביית חובות של עובדים ממעסיק בתביעת דין קדימה

עובד שפוטר מעבודתו בשל מצבו הכלכלי הקשה של העסק, ולא קיבל את שכרו, רשאי לגבות את השכר בדין קדימה, ולקבל באותה דרך את זכויותיו הסוציאליות לרבות פיצויי פיטורין.  

נושים מובטחים בפשיטת רגל- מי נחשב לנושה מובטח ומהן זכויותיו?

נושה מובטח המגיש תביעה נגד חייב המצוי בהליכי פשיטת רגל חוב, נהנה ממספר יתרונות, כמו מימוש הערובה שנמצאת בידיו וגבייה מועדפת ומהירה יותר מגביית חובות רגילים וחובות בדין קדימה. 

תביעת חוב בפשיטת רגל- איך מגישים תביעת חוב?

תביעת חוב היא מסמך משפטי שמגיש הנושה נגד חייב בפשיטת רגל שבו מפרט הנושה את גובה החוב. הנושה נדרש להגיש את תביעתו לכונס הרשמי תוך חצי שנה ממועד מתן צו הכינוס, אחרת לא יקבל דיבידנד מנכסי החייב.  

דיבידנד בפשיטת רגל – מה משמעות חלוקת דיבידנד בין נושים?

חייב בפשיטת רגל נדרש לחלק את נכסיו בין הנושים לצורך פרעון החוב. החלק היחסי שמקבל כל נושה לאחר מתן צו כינוס נקרא דיבידנד.  

מנהל מיוחד בפשיטת רגל – מה תפקידו של המנהל המיוחד?

תפקידו של המנהל המיוחד הוא לסייע לכונס הרשמי במילוי מטלותיו על פי פקודת פשיטת הרגל. בין היתר הוא אחראי להגיש תכנית פירעון אשר צריכה להתוות את הדרך של החייב לסיום ההליך וקבלת הפטר.  

חלוקת נכסי חייב לנושים בפשיטת רגל: אילו נכסים אינם ניתנים לחלוקה?

נכסי חייב בפשיטת רגל הדרושים לקיום בסיסי כמו מזון ולבוש לא יחולקו בין הנושים על פי פקודת פשיטת רגל, וכך גם לגבי דירת מגורים ונכסים נוספים המשמשים לפרנסת בני הבית. 

פשיטת רגל קטנה – מהי פשיטת רגל קטנה ובאילו מקרים תוגש?

פשיטת רגל קטנה היא הליך מקוצר של פשיטת רגל, כאשר ערך נכסי החייב אינו עולה על סך של 10,000 שקלים, או סכום אחר המתעדכן בחוק, והחלוקה לנושים תתבצע מקופת פשיטת רגל באמצעות דיבידנד אחד בלבד.  המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.