www.what2do.co.il

חלוקת נכסי חייב לנושים בפשיטת רגל: אילו נכסים אינם ניתנים לחלוקה?

דרגו את המאמר
  התקבלו 7 דירוגים בציון ממוצע: 5.0 מתוך 5

חלוקת נכסי חייב לנושים בפשיטת רגל: אילו נכסים אינם ניתנים לחלוקה?

הליך פשיטת רגל הוא מצב משפטי שמכיר באי יכולתו של החייב לעמוד בחיובים אשר נטל על עצמו ולשלם את חובותיו לנושים. כאשר מכריז בית המשפט על חייב כפושט רגל, מוקנים כל נכסי החייב לנאמן, במסגרת כינוס נכסים אשר מממש אותם לצורך פירעון החובות לנושים. בתום ההליך, מוציא בית המשפט לחייב צו הפטר מחובותיו והוא רשאי לפתוח דף כלכלי חדש בחייו ולנסות לשקמם.

 

על פי סעיף 85 לפקודת פשיטת הרגל נכסי החייב יכללו כל נכס השייך או המוקנה לחייב, מתחילת פשיטת הרגל לשלב הענקת ההפטר. פדיון כספים המגיעים לחייב מקופת גמל דורש אישור של בית המשפט, אשר יכול לאשר פדיון שכזה רק במקרה שטרם הגיע המועד לתשלום כספי קופת הגמל כקצבה. הנאמן רשאי לפדות כספים מתכנית חיסכון שטרם הגיע מועד פדיונה, בהסכמת כונס הנכסים הרשמי. גם בית המשפט וגם כונס הנכסים הרשמי, חייבים לתת לפושט הרגל הזדמנות לטעון נגד אישור פדיון הכספים מקופת הגמל או מתכנית החיסכון.

 

לנאמן מוענק הכוח לממש אופציה שקיימת לחייב בתקופה שבין מתן צו כינוס לבין מתן ההפטר. כמו כן ניתנים לחלוקה רכוש שנחזה להיות בבעלות חייב בפשיטת רגל, מכיוון שהיה בהחזקתו או שליטתו לצורך משלח ידו. כל זה, בהסכמת הבעלים האמתי של הרכוש, וכל עוד אותם מיטלטלין אינם נשוא תביעה קיימת או עתידית נגד פושט הרגל.


אילו נכסים אינם ברי חלוקה?

 

סעיף 86 לפקודת פשיטת רגל קובע מהם נכסים שאינם ברי חלוקה. על פי סעיף זה נכסי פושט הרגל המשמשים למחייתו ולמחיית בני משפחתו הגרים עמו אינם ברי חלוקה, כולל: מוצרי מזון לתקופה סבירה, פרטי לבוש, מיטות, כלי מיטה, כלי אוכל, כלי מטבח וכלי בית אחרים חיוניים, תשמישי קדושה. פריטים אלה אינם ברי חלוקה כל עוד מדובר בנכסים המשמשים את החייב ובני משפחתו הגרים עמו. במקרה שמדובר בכמויות מסחריות של נכסים בקטגוריות כמו למשל, מחסן המלא בכלי מטבח, ניתן יהיה לחלקם.

 

בנוסף לא ניתן לחלק מכונות, מכשירים, כלים, מיטלטלין ובעלי חיים שבלעדיהם אין החייב יכול להתפרנס ולפרנס את משפחתו, כל עוד השווי שלהם אינו עולה על סכום מסוים שנקבע. אם הפושט רגל נכה, כל נכס הנחוץ לו עקב נכותו לא יחשב כבר חלוקה.


לא ניתן לפנות חייב מדירת המגורים שלו

 

כאשר חייב בפשיטת רגל הוא הבעלים או החוכר לדורות של הדירה, וזכותו בנכס רשומה, חל סעיף 33 לחוק הגנת הדייר ופושט הרגל הופך לדייר מוגן. ניתן אמנם למכור את דירת מגורי החייב, אולם לא ניתן יהיה לפנות את פושט הרגל ממנה. מצב זה בדרך כלל יהפוך את מכירת דירת מגורי פושט הרגל ללא כדאית. במידה ופושט הרגל אינו בעל זכות רשומה בדירה, חל סעיף 86א לפקודת פשיטת הרגל, המאפשר את מכירת דירת המגורים ואף את פינוי פושט הרגל ובני ביתו ממנה. עם זאת, הסעיף מתנה את הפינוי בכך שיסופק לפושט הרגל ובני משפחתו הדרים עמו דיור חלופי- באמצעות דירה חלופית או כסף.

 

המשפט בישראל אינו מותיר את פושט הרגל ברחוב, ללא לבוש ורעב לפת לחם. סעיף 86 לפקודת פשיטת הרגל מבקש להבטיח תנאים מינימאליים של קיום בכבוד לפושט הרגל ובני משפחתו. כך, נכסים הדרושים לקיום כמו מזון ולבוש לא יחולקו, וכך גם לגבי הנכסים המשמשים לפרנסת בני הבית. כמו כן כולל החוק הגנה מיוחדת על קורת הגג של פושט הרגל ובני משפחתו, באמצעות חוק הגנת הדייר וסעיף 86א לפקודת פשיטת הרגל.
 

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן

 


מאמרים נוספים בתחום

מה בין הקפאת הליכים לבין חדלות פירעון בעריכת הסדר פשרה באסיפות נושים?

ההבדל העיקרי בין הקפאת הליכים לבין חדלות פירעון בעריכת הסדר פשרה באסיפות נושים... 

בקשה למינוי כונס נכסים זמני הייתה למעשה ניסיון לעקוף זכות עיכבון

האם בית המשפט יקבל בקשה למינוי כונס נכסים לשם רישום זכויות במקרקעין, או שמא מדובר בניסיון לעקוף את זכות העיכבון? 

צו כינוס נכסים

צו כינוס נכסים

מהו צו כינוס נכסים? מהי משמעותו של צו לכינוס נכסים מבחינת הנושה והחייב? מהו עיכוב הליכים? 

גביית חובות של עובדים ממעסיק בתביעת דין קדימה

עובד שפוטר מעבודתו בשל מצבו הכלכלי הקשה של העסק, ולא קיבל את שכרו, רשאי לגבות את השכר בדין קדימה, ולקבל באותה דרך את זכויותיו הסוציאליות לרבות פיצויי פיטורין.  

נושים מובטחים בפשיטת רגל- מי נחשב לנושה מובטח ומהן זכויותיו?

נושה מובטח המגיש תביעה נגד חייב המצוי בהליכי פשיטת רגל חוב, נהנה ממספר יתרונות, כמו מימוש הערובה שנמצאת בידיו וגבייה מועדפת ומהירה יותר מגביית חובות רגילים וחובות בדין קדימה. 

תביעת חוב בפשיטת רגל- איך מגישים תביעת חוב?

תביעת חוב היא מסמך משפטי שמגיש הנושה נגד חייב בפשיטת רגל שבו מפרט הנושה את גובה החוב. הנושה נדרש להגיש את תביעתו לכונס הרשמי תוך חצי שנה ממועד מתן צו הכינוס, אחרת לא יקבל דיבידנד מנכסי החייב.  

דיבידנד בפשיטת רגל – מה משמעות חלוקת דיבידנד בין נושים?

חייב בפשיטת רגל נדרש לחלק את נכסיו בין הנושים לצורך פרעון החוב. החלק היחסי שמקבל כל נושה לאחר מתן צו כינוס נקרא דיבידנד.  

מנהל מיוחד בפשיטת רגל – מה תפקידו של המנהל המיוחד?

תפקידו של המנהל המיוחד הוא לסייע לכונס הרשמי במילוי מטלותיו על פי פקודת פשיטת הרגל. בין היתר הוא אחראי להגיש תכנית פירעון אשר צריכה להתוות את הדרך של החייב לסיום ההליך וקבלת הפטר.  

חלוקת נכסי חייב לנושים בפשיטת רגל: אילו נכסים אינם ניתנים לחלוקה?

נכסי חייב בפשיטת רגל הדרושים לקיום בסיסי כמו מזון ולבוש לא יחולקו בין הנושים על פי פקודת פשיטת רגל, וכך גם לגבי דירת מגורים ונכסים נוספים המשמשים לפרנסת בני הבית. 

פשיטת רגל קטנה – מהי פשיטת רגל קטנה ובאילו מקרים תוגש?

פשיטת רגל קטנה היא הליך מקוצר של פשיטת רגל, כאשר ערך נכסי החייב אינו עולה על סך של 10,000 שקלים, או סכום אחר המתעדכן בחוק, והחלוקה לנושים תתבצע מקופת פשיטת רגל באמצעות דיבידנד אחד בלבד.  המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.