www.what2do.co.il

דיבידנד בפשיטת רגל – מה משמעות חלוקת דיבידנד בין נושים?

דרגו את המאמר
  התקבלו 4 דירוגים בציון ממוצע: 5.0 מתוך 5

דיבידנד בפשיטת רגל – מה משמעות חלוקת דיבידנד בין נושים?

מקור המילה דיבידנד הוא מלטינית והפירוש שלה הוא "מה שיש לחלק". דיבידנד בפשיטת רגל הוא החלק היחסי מכלל החוב שיקבל כל נושה מחייב בעת פירעון החובות. הסכום משולם לנושים על ידי הנאמן, מתוך הנכסים והכספים שנותרו בבעלותו של פושט הרגל.

 

בהליך פשיטת הרגל החייב משלם את חובותיו באופן חלקי בלבד, על כן כל נושה מקבל חלק יחסי מהחוב שהחייב חב לו, כאשר החלק היחסי נקרא דיבידנד. נושים אשר טוענים כי הם זכאים לקבל כספים ונכסים המצויים בקופת פשיטת הרגל, נדרשים להגיש תביעות חוב לכונס נכסים הרשמי בהליכי פשיטת רגל של חייבים ובפירוק של חברות.

 

מהי זכותם של נושים לקבל דיבידנד?

 

לאחר שתביעת החוב הוכרה, הדיבידנדים מחולקים על ידי הנאמן על פי שוויון בין הנושים. הנושים מתחלקים לארבע קבוצות על פי זכותם לקבל דיבידנד ממימוש נכסיו של פושט הרגל. הראשונים בסדר העדיפויות הם נושים מובטחים - שיכולים לממש את הנכס מחוץ להליכי פשיטת הרגל ולהיפרע מהחוב.

 

נושים בדין קדימה שיש להם עדיפות על פני הנושים האחרים, כך שחובות בדין קדימה ייפרעו במלואם לפני שיוחלק דיבידנד לנושים רגילים, אחרונים בדרגה הם נושים נדחים שהם בני הזוג של פושט או פושטת רגל, שהלוו להם כסף או הפקידו בידיהם נכסים, והם לא יוכלו לתבוע דיבידנד, רק לאחר שישולמו כל תביעות החוב. 

 

הכרזה וחלוקה של דיבידנדים

 

לאחר מתן צו כינוס, הנאמן יפרסם ברשומות הודעה על כוונתו להכריז על דיבידנדים שהם כסף, רכוש ונכסים של החייב וישלח הודעה על כך לכל נושה. בשלב הבא הנאמן יחלק את הדיבידנדים בין הנושים שתביעת החוב שלכם אושרה. דיבידנדים של נכסים משותפים ונפרדים יוכרזו ביחד, אלא אם הכונס הרשמי נתן הוראה אחרת. הנאמן יחלק את ההוצאות הכרוכות בדיבידנדים בין הנכסים בחלוקה הוגנת, בהתאם לעבודה שבוצעה עבור כל נכס ובתועלת שהובאה לו.

 

חלוקת הכסף שבידי הנאמן מתבססת על מספר פרמטרים:


1. חובות שלפי הצהרותיו של החייב או ראיה אחרת מגיעים לנושים שמקום מגוריהם רחוק ממקום פעולתו של הנאמן, כך שבדרכי התקשורת הרגילות לא היתה להם שהות מספקת להגיש את תביעות חוב או לבסס אותן.
2. חובות שהם נושא לתובענות שעוד לא הוכרע בהן.
3. חובות ותובענות שיש לגביהן סכסוך.
4. הוצאות הנחוצות לניהול הרכוש והוצאות אחרות.

 

נושה שתביעת החוב שלו הוכרה רק אחרי שהוכרז על דיבידנד אחד או על חלק מהנכסים, יהיה זכאי לתשלום מתוך הכסף שמצוי בידי הנאמן, על כל דיבידנדים שלא קיבל, לפני שהכסף ישמש לתשלום דיבידנד עתיד, אך לא ניתן לשנות את חלוקת הדיבידנד שהוכרז לפני שהוכר חובו, רק בשל העובדה שהוא לא השתתף בה.

 

הכרזה על דיבידנד סופי

 

לאחר שהנאמן מימש את כל נכסיו של החייב, או את כל הנכסים אשר לדעתו ולדעת ועדת הביקורת ניתן היה לממש, הוא יודיע לכל הטוענים שהם נושים של פושט רגל, אך לא ביססו את טענותיהם, שאם לא יעשו כן תוך הזמן שהוגדר בהודעה, יקבע דיבידנד סופי בלי שיתחשב בטענותיהם. בתום הזמן שהוגדר בהודעה יכריז הנאמן על דיבידנד סופי. במקרה שהנאמן החליט שלא לשלם לנושה דיבידנד, רשאי בית המשפט לצוות עליו לשלמו, ואף לשלם ריבית על הזמן שבו לא שולם.
 

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן

 


מאמרים נוספים בתחום

מה בין הקפאת הליכים לבין חדלות פירעון בעריכת הסדר פשרה באסיפות נושים?

ההבדל העיקרי בין הקפאת הליכים לבין חדלות פירעון בעריכת הסדר פשרה באסיפות נושים... 

תביעה קיזוז חוב אשר מוגשת לאחר חתימה על הסדר נושים

הגשת תביעת קיזוז בהליכי פירוק נגד חברה כאשר נחתם הסכם נושים שקיבל תוקף של פסק דין... 

פשיטת רגל לאחר מלחמת לבנון השנייה - קריסת עסק

האם חייבת אשר טוענת כי עסקה קרס בגין מלחמת לבנון השנייה תוכר כפושטת רגל? 

אישור הסדר נושים של חברת ארקל פלסטיק אגודה שיתופית חקלאית בע"מ

התמוטטות שוק הרכב העולמי פגעה בחברות רבות ברחבי העולם. ענן זה לא פסח גם על חברות ישראליות. להלן אישור הסדר הנושים של חברת ארקל פלסטיק... 

החלטה בעניין טענת קיזוז נגד עמותה בפירוק

רצ"ב החלטה שניתנה ע"י שופט ביהמ"ש המחוזי בנצרת עאטף עילבוני, בעניין טענת קיזוז נגד עמותה בפירוק. המ דובר בבקשה למתן הוראות שהגישה המנהלת המיוחדת (אשר שימשה תחילה כמפרקת זמנית) של עמותת מכללת הצפון - מרכז לחינוך והכשרה מקצועית ... 

יתרונות פשיטת רגל

יתרונות פשיטת רגל

מהי פשיטת רגל? מהם היתרונות אשר פשיטת הרגל טומנת בחובה עבור הנושים והחייבים? 

חסרונות בהליכי פשיטת רגל

חסרונות בהליכי פשיטת רגל

חרף יתרונותיה, פשיטת רגל איננה נהנית מתדמית חיובית כלל וכלל וזאת משום שהיא מקפלת בתוכה חסרונות משמעותיים כלפי כל הצדדים... 

בקשת פשיטת רגל

מהי בקשת פשיטת רגל? מהם התנאים להגשתה של בקשת פשיטת רגל? מהו ההבדל בין התנאים כאשר הבקשה מוגשת על ידי נושה? 

אסיפת נושים

מהי אסיפת נושים? כיצד היא מתנהלת? מהו הרוב הדרוש לשם קבלתה החלטה באסיפת הנושים? 

חובות בדין קדימה

מהם חובות בדין קדימה? מדוע שכר עבודה מהווה חוב בדין קדימה? ממתי סופרים שכר דירה כחוב בדין קדימה? תגיות: בדיקת קישורים של חוב,
המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.