www.what2do.co.il

אסיפת נושים

דרגו את המאמר
  התקבלו 4 דירוגים בציון ממוצע: 5.0 מתוך 5

אסיפת נושים

הליכי פשיטת רגל הינם הליכים אשר בבסיסם יושבות שתי מטרתו עיקריות. מבחינת החייב, מדובר בהזדמנות של ממש לפתוח דף כלכלי חדש, בעיקר כאשר האחרון איננו מסוגל לפרוע את חובותיו, בעתיד הנראה לעין, והנושים מתדפקים על דלתותיו ודלותו. הנושים אף הם יכולים ליהנות מהליכי פשיטת הרגל, בעיקר כאשר אין סיכוי להביא לפירעון החוב (ואז עדיף חלק מהחוב מלא כלום), וגם במידה וקיים חשש של הברחת ואו הסתרת רכוש.


הליכי פשיטת רגל יכולים להיפתח הן על ידי הנושים והן על ידי החייב. כאשר מתנהל הליך פשיטת רגל כנגד חייב, משמש כונס הנכסים הרשמי כידו הארוכה של בית המשפט בו מנוהל ההליך. נציגיו של הכונס מוזמנים לדיונים בבית המשפט, הם מגיבים על בקשות שונות המוגשות לבית המשפט במסגרת ההליך, והם חווים דעתם בנוגע להתנהלותם של הצדדים בהליכי פשיטת הרגל. כינוס אסיפות נושים הינו חלק מתפקידו של כונס הנכסים הרשמי.


התנאים והמועדים


כונס הנכסים הרשמי מכנס את נושיו של החייב, ואת החייב, לאסיפת נושים אשר מתקיימת לכל היותר כשנה ממועד מתן צו הכינוס לנכסי החייב. מדובר באסיפה אשר מתקיימת במשרדי כונס הנכסים הרשמי ובמהלכה משמעים הצדדים את עמדותיהם. נושים אשר מעוניינים להשתתף באסיפת הנושים חייבים להיות נושים אשר הגישו ללשכת ההוצאה לפועל תביעת חוב כנגד החייב, לכל הפחות יממה לפני מועד כינוסה של אסיפת הנושים. בפועל, כונס הנכסים הרשמי מאפשר בדרך כלל גם לנושים אשר מגישים את תביעת החוב במעמד אסיפת הנושים, להשתתף באסיפה.


אסיפת נושים יכולה להתקיים רק כאשר לפחות שלושה מנושי החייב מיוצגים בה. במידה ולחייב שני נושים בלבד, אסיפת הנושים מחייבת את ייצוגם של שני הנושים. לעיתים, מניחים מספר הנושים את משימת ייצוג האינטרסים שלהם בידיו של נציג בודד ובכך מובטח המניין החוקי המינימאלי לקיום האסיפה.


במהלך אסיפת הנושים, מוצגות תוצאות חקירתו של כונס הנכסים הרשמי בנוגע למצבו הכלכלי והפיננסי של החייב. כמו כן, ניתנת לנושים האפשרות לחקור את החייב בנוגע למצבו הכלכלי. מדובר במצב לא נעים מבחינתו של החייב והוא נאלץ לעמוד בפרץ של שאלות ו"תקיפות" מצד הנושים. אי לכך, מומלץ כי חייבים יגיעו מוכנים לאסיפת הנושים, ואף יסתייעו (במידת האפשר) במסמכים וראיות בנוגע לטענות צפויות מראש.


אסיפת נושים שנייה, אימתי?


כונס הנכסים הרשמי יקבע מועד לאסיפת נושים שנייה במידה ובאסיפת הנושים הראשונה לא היו מיוצגים לפחות שלושה מנושיו של החייב (או כלל הנושים כאשר מדובר בשני נושים ופחות). באסיפת הנושים השנייה יתקבלו ההחלטות הדרושות להמשך ההליך, גם אם לא תהיה נוכחות של מספיק נציגי נושים.


מטרותיה של אסיפת הנושים


אסיפת נושים מקפלת בתוכה מספר מטרות. ראשית, מטרתה העיקרית הינה להתוות את הדרך לפיה יש להמשיך בנקיטת הליכי פשיטת רגל כנגד החייב. כמו כן, ייבחנו הצעות פשרה להסדרת החוב ובמידה והסדר פשרה כאמור יושג, יופסקו לאלתר הליכי פשיטת הרגל. באין הסדר, הנושים יכולים להמליץ על נאמן אשר ימונה לשם ניהול נכסיו של החייב (על מנת לממשם ולכסות את החובות באמצעות תמורתם). כונס הנכסים הרשמי מפקח על פעולותיו של הנאמן, אשר אמון (בין השאר) גם על חקירת נסיבות פשיטת הרגל.


במידה והנאמן יהיה סבור כי החייב פעל שלא בתום לב בעת יצירת החובות, או שהוא מתנהל בהעדר תום לב במהלך הליכי פשיטת הרגל, ייתכן ותוגש על ידו בקשה לבטל את ההכרזה על החייב כפושט רגל ולפגוע ביכולתו של האחרון לזכות בהפטר מחובותיו. ההחלטה באסיפה מתקבלת על בסיס דעת הרוב, וזאת כל אימת שהנושים המהווים את הרוב מחזיקים גם בלפחות מ-75% מהחובות. נציג כונס הנכסים הרשמי רושם פרוטוקול של הישיבה. 

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן

 


מאמרים נוספים בתחום

מה בין הקפאת הליכים לבין חדלות פירעון בעריכת הסדר פשרה באסיפות נושים?

ההבדל העיקרי בין הקפאת הליכים לבין חדלות פירעון בעריכת הסדר פשרה באסיפות נושים... 

תביעה קיזוז חוב אשר מוגשת לאחר חתימה על הסדר נושים

הגשת תביעת קיזוז בהליכי פירוק נגד חברה כאשר נחתם הסכם נושים שקיבל תוקף של פסק דין... 

פשיטת רגל לאחר מלחמת לבנון השנייה - קריסת עסק

האם חייבת אשר טוענת כי עסקה קרס בגין מלחמת לבנון השנייה תוכר כפושטת רגל? 

אישור הסדר נושים של חברת ארקל פלסטיק אגודה שיתופית חקלאית בע"מ

התמוטטות שוק הרכב העולמי פגעה בחברות רבות ברחבי העולם. ענן זה לא פסח גם על חברות ישראליות. להלן אישור הסדר הנושים של חברת ארקל פלסטיק... 

החלטה בעניין טענת קיזוז נגד עמותה בפירוק

רצ"ב החלטה שניתנה ע"י שופט ביהמ"ש המחוזי בנצרת עאטף עילבוני, בעניין טענת קיזוז נגד עמותה בפירוק. המ דובר בבקשה למתן הוראות שהגישה המנהלת המיוחדת (אשר שימשה תחילה כמפרקת זמנית) של עמותת מכללת הצפון - מרכז לחינוך והכשרה מקצועית ... 

יתרונות פשיטת רגל

יתרונות פשיטת רגל

מהי פשיטת רגל? מהם היתרונות אשר פשיטת הרגל טומנת בחובה עבור הנושים והחייבים? 

חסרונות בהליכי פשיטת רגל

חסרונות בהליכי פשיטת רגל

חרף יתרונותיה, פשיטת רגל איננה נהנית מתדמית חיובית כלל וכלל וזאת משום שהיא מקפלת בתוכה חסרונות משמעותיים כלפי כל הצדדים... 

בקשת פשיטת רגל

מהי בקשת פשיטת רגל? מהם התנאים להגשתה של בקשת פשיטת רגל? מהו ההבדל בין התנאים כאשר הבקשה מוגשת על ידי נושה? 

אסיפת נושים

מהי אסיפת נושים? כיצד היא מתנהלת? מהו הרוב הדרוש לשם קבלתה החלטה באסיפת הנושים? 

חובות בדין קדימה

מהם חובות בדין קדימה? מדוע שכר עבודה מהווה חוב בדין קדימה? ממתי סופרים שכר דירה כחוב בדין קדימה? תגיות: בדיקת קישורים של חוב,
המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.