www.what2do.co.il

יתרונות פשיטת רגל

דרגו את המאמר

יתרונות פשיטת רגל

פשיטת רגל הינה הליך אשר בקשה בעניינו יכולה להיות מוגשת הן על ידי החייב והן על ידי הנושה. הליך זה, אשר נועד לסייע לפירעון החובות (אף אם לא במלואם), טומן בחובו יתרונות לחייב ולנושה. למעשה, עסקינן בהליך בעל שתי תכליות עיקריות. מצד אחד, הנושים זוכים לכנס את נכסי החייב, ולחלק אותם ביניהם בדרך המהירה, הזולה והיעילה ביותר. מצד שני, קיימת התכלית אשר עיקרה לאפשר לחייבים שמזלם לא שפר עליהם, והם אינם מסוגלים לעמוד בעול החובות, לפתוח בחייהם דף חדש ולקבל הפטר מן החובות הרובצים לפתחם.


יתרונות החייב


חייבים אשר כורעים תחת עומס החובות נאלצים להתמודד עם הליכים רבים אשר ננקטים כנגדם על ידי נושיהם. כאשר החייב איננו מסוגל לשאת בחובותיו, הוא מתמודד לא אחת עם נושים המתדפקים על דלתו והמפעילים כנגדו סנקציות שונות מכוח הליכי הוצאה לפועל.

 

לדוגמא, חייב המתמודד עם הליכי הוצאה לפועל מתמודד עם עיקולים תכופים, צווי מניעה, הגבלות חשבון, עיכוב יציאה מהארץ, ולעיתים אף פקודות מאסר. פנייה להליכי פשיטת רגל מאפשרת אפוא לחייב אשר איננו מסוגל לפרוע את חובותיו להפסיק את מרדף הנושים. לאחר הגשת בקשת פשיטת הרגל, החייב מצרף גם בקשה להקפאת הליכי ההוצאה לפועל הנוגעים לעניינו ולתשלום חודשי קבוע לקופת כונס הנכסים. עם ההכרזה על חייב כפושט רגל, מופסקים ההליכים כנגדו באחת.

 

כמו כן, בסופו של ההליך, ובמידה והחייב יעמוד בצו התשלומים כפי שנקבע, קיים סיכוי של ממש שהאחרון יזכה בהפטר לחובותיו וההליכים כנגדו ייפסקו כליל. הליכי פשיטת רגל מעניקים למעשה לחייב אפשרות לראות את האור אשר בקצה המנהרה.


יתרונות הנושה


נושים יכולים אף הם "להרוויח" מהפנייתו של חייב להליכי פשיטת רגל. ראשית, הליכי פשיטת רגל נפתחים בכינוס נכסיו של החייב ומאפשרים לנושים להתחקות אחר רכוש מוסתר של החייב או רכוש אשר האחרון התכוון להבריח מפניהם. סעיף 96 לפקודת פשיטת הרגל קובע כי במידה והחייב הבריח שלא בתום לב או בתמורה פחותה (או ללא תמורה) רכוש בשנתיים אשר קדמו להיותו פושט רגל, הרכוש והנכסים הנ"ל יושבו לקופת הכינוס.

 

פקודת פשיטת הרגל עוסקת גם ברכוש אשר החייב העביר בין עשר שנים לשנתיים טרם הכרזתו כפושט רגל. במקרים אלה, הנושה יוכל להוכיח כי הנכסים הועברו על ידי החייב כאשר האחרון ידע (או היה צריך לדעת) שהוא אינו יכול לפרוע את חובותיו לנושיו. עם זאת, על פי רוב, ככל שהנושים סבורים שהחייב איננו מבריח רכוש, עדיף להם להשאיר את החייב במסגרת הליכי ההוצאה לפועל.


לסיכום,


יתרונותיה של פשיטת הרגל נבחנים בכל מקרה באופן ספציפי, הן מבחינת החייב, והן מבחינת הנושים. אין ספק כי היתרון המשמעותי ביותר עבור החייב בפשיטת רגל הינו היכולת לזכות בסופו של היום בהפטר לחובותיו. הפטר זה ניתן לחייבים בפשיטת רגל גם כאשר האחרונים אינם מסוגלים מבחינה כלכלית לעמוד בכלל החובות הרובצים לפתחם.

 

מבחינת הנושים, היתרון המרכזי בהליכי פשיטת רגל הינה היכולת להתחקות אחר רכושו הכולל של החייב. בהליכי פשיטת רגל, מכונס כל רכושו של החייב (למעט רכוש מינימאלי או ציוד המשמש את החייב לעבודתו), ותמורתו מחולקת בין הנושים השונים בהתאם לגודל החוב והסדרים מתאימים (נושים מובטחים, חובות בדין קדימה וכדומה).
 

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן

 


מאמרים נוספים בתחום

מה בין הקפאת הליכים לבין חדלות פירעון בעריכת הסדר פשרה באסיפות נושים?

ההבדל העיקרי בין הקפאת הליכים לבין חדלות פירעון בעריכת הסדר פשרה באסיפות נושים... 

תביעה קיזוז חוב אשר מוגשת לאחר חתימה על הסדר נושים

הגשת תביעת קיזוז בהליכי פירוק נגד חברה כאשר נחתם הסכם נושים שקיבל תוקף של פסק דין... 

פשיטת רגל לאחר מלחמת לבנון השנייה - קריסת עסק

האם חייבת אשר טוענת כי עסקה קרס בגין מלחמת לבנון השנייה תוכר כפושטת רגל? 

אישור הסדר נושים של חברת ארקל פלסטיק אגודה שיתופית חקלאית בע"מ

התמוטטות שוק הרכב העולמי פגעה בחברות רבות ברחבי העולם. ענן זה לא פסח גם על חברות ישראליות. להלן אישור הסדר הנושים של חברת ארקל פלסטיק... 

החלטה בעניין טענת קיזוז נגד עמותה בפירוק

רצ"ב החלטה שניתנה ע"י שופט ביהמ"ש המחוזי בנצרת עאטף עילבוני, בעניין טענת קיזוז נגד עמותה בפירוק. המ דובר בבקשה למתן הוראות שהגישה המנהלת המיוחדת (אשר שימשה תחילה כמפרקת זמנית) של עמותת מכללת הצפון - מרכז לחינוך והכשרה מקצועית ... 

יתרונות פשיטת רגל

יתרונות פשיטת רגל

מהי פשיטת רגל? מהם היתרונות אשר פשיטת הרגל טומנת בחובה עבור הנושים והחייבים? 

חסרונות בהליכי פשיטת רגל

חסרונות בהליכי פשיטת רגל

חרף יתרונותיה, פשיטת רגל איננה נהנית מתדמית חיובית כלל וכלל וזאת משום שהיא מקפלת בתוכה חסרונות משמעותיים כלפי כל הצדדים... 

בקשת פשיטת רגל

מהי בקשת פשיטת רגל? מהם התנאים להגשתה של בקשת פשיטת רגל? מהו ההבדל בין התנאים כאשר הבקשה מוגשת על ידי נושה? 

אסיפת נושים

מהי אסיפת נושים? כיצד היא מתנהלת? מהו הרוב הדרוש לשם קבלתה החלטה באסיפת הנושים? 

חובות בדין קדימה

מהם חובות בדין קדימה? מדוע שכר עבודה מהווה חוב בדין קדימה? ממתי סופרים שכר דירה כחוב בדין קדימה? תגיות: בדיקת קישורים של חוב,
המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.