www.what2do.co.il

חובות בדין קדימה

דרגו את המאמר
  התקבלו 5 דירוגים בציון ממוצע: 5.0 מתוך 5

חובות בדין קדימה

אחד העקרונות החשובים ביותר בהליכי פשיטת רגל (והוצאה לפועל) היא עיקרון השוויון בין הנושים. עקרון השוויון איננו סיסמא גרידא. מדובר אפוא בסוגיה מהותית ויסודית אשר ניתן לסטות ממנה אך ורק כאשר קבועה בחוק קדימות לחוב מסוים באופן מפורש.


חובות בדין קדימה הינם חובות אשר במסגרת הליכי פשיטת רגל נהנים מעדיפות על פני חובות אחרים. יודגש, עם זאת, כי חובות בדין קדימה נהנים ממעמד מיוחד כלפי חובות "רגילים", ולא כאשר עסקינן בנושים מובטחים (אשר נהנים מעדיפות גם על פני חובות בדין קדימה). סעיף 78 לפקודת פשיטת הרגל, התש"ם-1980, קובע כי ישנם שני סוגי חובות בעלי דין קדימה כלפי החובות "הרגילים". חובות אלה מדורגים בסעיף 78 באופן הבא:


שכר עבודה ומס הכנסה


החוב הראשון אשר נהנה מדין קדימה הוא תביעת חוב של עובדים נגד מעסיק בגין שכר עבודה. מדובר עם זאת בסכום מוגבל אשר תקרתו המקסימאלית משתנה מפעם לפעם בהתאם לקריטריונים אשר נקבעים על ידי המוסד לביטוח לאומי. שכר עבודה לעניין זה כולל, מלבד שכר עבודה, גם זכויות קוגנטיות (כגון דמי חופשה או ימי מחלה), פיצויי פיטורים ועוד. עם זאת, שכר העבודה ופיצויי הפיטורים, ביחד, אינם יכולים לעלות מעבר ל-150% מהסכום אשר הוגדר לשם כך בחוק הביטוח הלאומי.


הספרות המקצועית עסקה לא אחת בהצדקות אשר עומדות מאחורי זכות הקדימה אשר בחר המחוקק להעניק לעובד בהליכי פשיטת רגל. ראשית, מאחורי זכות הקדימה הנ"ל עומד טעם סוציאלי לפיו פרנסתם של העובדים תלויה בחוב זה ויש להעדיף את החוב כלפיהם בשל הקושי הפיננסי בו הם מצויים. יתרה מזאת, לא בכדי הוגבל חוב זה, וזאת על מנת למנוע מצב בו עובדים בעלי שכר גבוה ייהנו מעדיפות בלתי הוגנת כלפי עובדים המשתכרים שכר נמוך יותר.


הצדקה נוספת נמצאת לעניין זה בכך שבעוד נושים עסקיים יכולים להבטיח את חובותיהם במסגרת ניהול משא ומתן עם פושט הרגל, ואף לשקלל במסגרת מו"מ זה את הסיכון אשר החייב יגיע לפשיטת רגל, הרי שעובדים אינם מחזיקים במומחיות או בכוח דומים. על כן, המחוקק מצא לנכון להעניק לעובדים הגנה סטטוטורית במקום ההגנה החוזית עליה הם נאלצו לוותר. בנוגע למס הכנסה, מדובר בסכום אשר פושט רגל ניכה במקור לצורך מס הכנסה, וטרם העביר אותו לפקיד השומה.


חובות בעלי מעמד שווה אשר הינם חובות בדין קדימה


לאחר שכר עבודה ומס הכנסה, מונה הסעיף שלושה חובות אשר שווים בדרגתם זה לזה, אך נהנים מדין קדימה בנוגע לחובות אחרים. מדובר בכסף אשר מגיע מפיגורים בגין אי תשלום דמי מזונות, שכר דירה בנוגע לשנה עובר למועד פשיטת הרגל, ומיסים.


פיגור במזונות הינו חוב בדין קדימה כל אימת שהתשלום המקורי בגין חוב המזונות היה אמור להיות מועבר לזוכה עובר למתן צו כינוס הנכסים. לעניין זה, גם מזונות מביטוח לאומי הינם חוב בדין קדימה. בנוגע לשכר הדירה, גם כאן המועד הקובע לגבי השנה בטרם פשיטת הרגל הוא מועד מתן צו הכינוס. דהיינו, שכר דירה בשנה שלפני מתן צו הכינוס הינו חוב בדין קדימה. מיסים אשר מהווים חובות בדין קדימה הינם מיסים של מועצות מקומיות, מיסים עירוניים וכדומה.


לסיכום,


כנגד חייב אשר פתח בהליכי פשיטת רגל עומדים נושים רבים. פקודת פשיטת הרגל מפרידה בין הנושים, בהתאם לחשיבות החובות "המוחזקים בידם". חובות בדין קדימה הינם חובות אשר היכולת לגבות אותם גבוהה יותר, והם ניתנים בחוק. התכלית אשר עומדת מאחורי הענקת עדיפות לחובות אלה הינה תכלית סוציאלית וזאת בשל חשיבותם כלפי צדדים שלישיים (לדוגמא, עובדים או קטינים).
 

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן

 


מאמרים נוספים בתחום

מה בין הקפאת הליכים לבין חדלות פירעון בעריכת הסדר פשרה באסיפות נושים?

ההבדל העיקרי בין הקפאת הליכים לבין חדלות פירעון בעריכת הסדר פשרה באסיפות נושים... 

תביעה קיזוז חוב אשר מוגשת לאחר חתימה על הסדר נושים

הגשת תביעת קיזוז בהליכי פירוק נגד חברה כאשר נחתם הסכם נושים שקיבל תוקף של פסק דין... 

פשיטת רגל לאחר מלחמת לבנון השנייה - קריסת עסק

האם חייבת אשר טוענת כי עסקה קרס בגין מלחמת לבנון השנייה תוכר כפושטת רגל? 

אישור הסדר נושים של חברת ארקל פלסטיק אגודה שיתופית חקלאית בע"מ

התמוטטות שוק הרכב העולמי פגעה בחברות רבות ברחבי העולם. ענן זה לא פסח גם על חברות ישראליות. להלן אישור הסדר הנושים של חברת ארקל פלסטיק... 

החלטה בעניין טענת קיזוז נגד עמותה בפירוק

רצ"ב החלטה שניתנה ע"י שופט ביהמ"ש המחוזי בנצרת עאטף עילבוני, בעניין טענת קיזוז נגד עמותה בפירוק. המ דובר בבקשה למתן הוראות שהגישה המנהלת המיוחדת (אשר שימשה תחילה כמפרקת זמנית) של עמותת מכללת הצפון - מרכז לחינוך והכשרה מקצועית ... 

יתרונות פשיטת רגל

יתרונות פשיטת רגל

מהי פשיטת רגל? מהם היתרונות אשר פשיטת הרגל טומנת בחובה עבור הנושים והחייבים? 

חסרונות בהליכי פשיטת רגל

חסרונות בהליכי פשיטת רגל

חרף יתרונותיה, פשיטת רגל איננה נהנית מתדמית חיובית כלל וכלל וזאת משום שהיא מקפלת בתוכה חסרונות משמעותיים כלפי כל הצדדים... 

בקשת פשיטת רגל

מהי בקשת פשיטת רגל? מהם התנאים להגשתה של בקשת פשיטת רגל? מהו ההבדל בין התנאים כאשר הבקשה מוגשת על ידי נושה? 

אסיפת נושים

מהי אסיפת נושים? כיצד היא מתנהלת? מהו הרוב הדרוש לשם קבלתה החלטה באסיפת הנושים? 

חובות בדין קדימה

מהם חובות בדין קדימה? מדוע שכר עבודה מהווה חוב בדין קדימה? ממתי סופרים שכר דירה כחוב בדין קדימה? תגיות: בדיקת קישורים של חוב,
המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.