www.what2do.co.il

חסרונות בהליכי פשיטת רגל

דרגו את המאמר

חסרונות בהליכי פשיטת רגל

הליכי פשיטת רגל הינם הליכים אשר נועדו לסייע לחייבים שמזלם לא שפר עליהם והם אינם מסוגלים לשאת בעול חובותיהם. הליכים אלה טומנים בחובם יתרונות שונים עבור החייבים, אך גם עבור נושיהם. במסגרת הליכי פשיטת רגל מתאפשר לנושים להתחקות אחר כלל נכסיו של החייב (גם כאשר רכוש הוסתר ואו הוברח) ולהביא למכירתם ולפירעון החובות המגיעים להם בדרך היעילה והמהירה ביותר.

 

מבחינת החייב, הליכי פשיטת רגל מקפיאים את הליכי ההוצאה לפועל ומאפשרים לאחרון "לראות את האור בקצה המנהרה" ובו הפטר מחובותיו. עם זאת, פשיטת רגל איננה נהנית מתדמית חיובית כלל וכלל וזאת משום שהיא מקפלת בתוכה חסרונות משמעותיים כלפי כל הצדדים.

 

חסרונות החייב


חייבים בהליכי פשיטת רגל סובלים ממספר חסרונות אשר טמונים בהליך זה. ראשית, הליכי פשיטת רגל הינם הליכים ארוכים ומתישים אשר דורשים מהחייב התמודדות ארוכת שנים עם חובותיו. כמו כן, הליך זה עלול לפגוע בשמו הטוב של החייב וכן לכלול סנקציות שונות כגון עיכוב יציאה מהארץ, פיקוח על מעשיו של החייב על ידי נאמן ועוד.

 

בנוסף, לאחר הכרזה על חייב כפושט רגל, מוטלות עליו סנקציות שונות כגון איסור על שימוש בכרטיסי אשראי, איסור עליו להיות בעל מניות בחברה, איסור על הקמת חברה, הפיכתו ללקוח מוגבל במיוחד בבנק ועוד. יתרה מכך, חייבים אשר העבירו נכסים שונים בעשר השנים אשר קדמו להליכי פשיטת הרגל, עלולים להיאלץ להעביר נכסים אלה בחזרה לקופת הכינוס (בכפוף לסעיף 96 לפקודת פשיטת הרגל).


חסרונות הנושה


החיסרון העיקרי והמשמעותי ביותר מבחינת הנושה בהליכי פשיטת רגל הוא כי האחרון לא יזכה לראות את מלוא חובו נפרע כחוק. במסגרת הליכי פשיטת רגל, וככל שהחייב עומד בצו התשלומים אשר ניתן לו, ייתכן והחייב יקבל הפטר לחובותיו בטרם נפרעו מלוא החובות. במקרים אלה, יאלצו הנושים להסתפק רק בחלק מהחוב המגיע להם. כמו כן, הליכי פשיטת רגל אינם מאפשרים להפעיל כנגד החייב הליכי הוצאה לפועל כגון עיקולים, פקודות מאסר וכדומה.


לסיכום,


הליכי פשיטת רגל טומנים בחובם יתרונות אך גם חסרונות משמעותיים. הבחירה בהליכים אלה (ולא, לדוגמא, באיחוד תיקים בהוצאה לפועל) תלויה בדרך כלל במצבו הספציפי של החייב לרבות נסיבותיו האישיות והגורמים לצבירת חובותיו. מבחינת הנושים, כאשר מדובר בחייב אשר קיים חשד שהוא מסתיר נכסים או מבריח אותם, ישנו יתרון בהליכי פשיטת הרגל. עם זאת, גם הנושים עלולים להיפגע מפשיטת הרגל וזאת בעיקר כאשר החייב מקבל הפטר לחובותיו והנושים מוצאים עצמם מול שוקת שבורה.
 

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן

 


מאמרים נוספים בתחום

מה בין הקפאת הליכים לבין חדלות פירעון בעריכת הסדר פשרה באסיפות נושים?

ההבדל העיקרי בין הקפאת הליכים לבין חדלות פירעון בעריכת הסדר פשרה באסיפות נושים... 

תביעה קיזוז חוב אשר מוגשת לאחר חתימה על הסדר נושים

הגשת תביעת קיזוז בהליכי פירוק נגד חברה כאשר נחתם הסכם נושים שקיבל תוקף של פסק דין... 

פשיטת רגל לאחר מלחמת לבנון השנייה - קריסת עסק

האם חייבת אשר טוענת כי עסקה קרס בגין מלחמת לבנון השנייה תוכר כפושטת רגל? 

אישור הסדר נושים של חברת ארקל פלסטיק אגודה שיתופית חקלאית בע"מ

התמוטטות שוק הרכב העולמי פגעה בחברות רבות ברחבי העולם. ענן זה לא פסח גם על חברות ישראליות. להלן אישור הסדר הנושים של חברת ארקל פלסטיק... 

החלטה בעניין טענת קיזוז נגד עמותה בפירוק

רצ"ב החלטה שניתנה ע"י שופט ביהמ"ש המחוזי בנצרת עאטף עילבוני, בעניין טענת קיזוז נגד עמותה בפירוק. המ דובר בבקשה למתן הוראות שהגישה המנהלת המיוחדת (אשר שימשה תחילה כמפרקת זמנית) של עמותת מכללת הצפון - מרכז לחינוך והכשרה מקצועית ... 

יתרונות פשיטת רגל

יתרונות פשיטת רגל

מהי פשיטת רגל? מהם היתרונות אשר פשיטת הרגל טומנת בחובה עבור הנושים והחייבים? 

חסרונות בהליכי פשיטת רגל

חסרונות בהליכי פשיטת רגל

חרף יתרונותיה, פשיטת רגל איננה נהנית מתדמית חיובית כלל וכלל וזאת משום שהיא מקפלת בתוכה חסרונות משמעותיים כלפי כל הצדדים... 

בקשת פשיטת רגל

מהי בקשת פשיטת רגל? מהם התנאים להגשתה של בקשת פשיטת רגל? מהו ההבדל בין התנאים כאשר הבקשה מוגשת על ידי נושה? 

אסיפת נושים

מהי אסיפת נושים? כיצד היא מתנהלת? מהו הרוב הדרוש לשם קבלתה החלטה באסיפת הנושים? 

חובות בדין קדימה

מהם חובות בדין קדימה? מדוע שכר עבודה מהווה חוב בדין קדימה? ממתי סופרים שכר דירה כחוב בדין קדימה? תגיות: בדיקת קישורים של חוב,
המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.