www.what2do.co.il

האם יש לאשר בקשה של אסיר לפשיטת רגל?

דרגו את המאמר

האם יש לאשר בקשה של אסיר לפשיטת רגל?

החייב הוא אסיר שהורשע בפלילים בגין עבירות מס, אשר הוגשו נגדו 26 תביעות חוב בסך של למעלה מ - 12 מיליון שקלים, כאשר 2.5 מיליון שקלים מתוך סך חובותיו הם חובות בדין קדימה על ידי מס הכנסה, רשויות מיסוי מקרקעין והמוסד לביטוח לאומי בגין חוב מזונות שכלל אינו בר הפטר.

 

בנסיבות אלו פנה החייב אל בית משפט המחוזי בחיפה והגיש בקשה למתן צו כינוס נכסים ובקשה להכרזתו כפושט רגל, בטענה כי אין בעצם העובדה שהוא מרצה עונש מאסר להצדיק את דחיית בקשתו.

 

מנגד טען כונס הנכסים הרשמי כי יש לדחות את הבקשה לפשיטת רגל, מאחר שהחייב צפוי להשתחרר רק בחודש מאי 2016, ואף אין כל ערובה לכך שינוכה שליש ממאסרו. הכונס ציין כי החייב אינו פועל בתום לב, ורק בעקבות הגשת בקשתו להפחתת צו התשלומים החודשי, נודע לו דבר היותו במאסר. בנוסף החייב צבר חמישה פיגורים בסך של 1,500 שקלים, ואף אינו מגיש דוחות חודשיים כנדרש.

 

האם החייב יוכל לנהל את הליך פשיטת הרגל בעת היותו נתון במאסר?

 

בית משפט ציין כי אין מניעה כללית שאסיר יגיש בקשה להכרזתו כפושט רגל, אולם מן הראוי לשקול דחיית בקשתו על הסף, מאחר שבמקום שבו יימצא החייב, הוא לא יוכל לנהל את הליך פשיטת הרגל כראוי, ועקב כך יפגע בזכויות הנושים, ואף יביא לבזבוז זמן שיפוטי. בפסק דין דומה נקבע כי תקופת מאסר ארוכה היא שיקול משמעותי בדחיית בקשת אסיר להתקבל להליך פשיטת רגל.

 

בית המשפט הדגיש כי הליך פשיטת רגל נועד לאפשר לחייבים לקיים את חובותיהם במסגרת ההליך, לשלם לנושים את התשלומים ובסופו של יום לקבל הפטר אשר ישחרר אותם מחובותיהם ויאפשר להם לפתוח דף חדש בחייהם. יחד עם זאת חלק משמעותי בהליך הוא בחינת התנהלות כספית תקינה של החייבים, לרבות בחינה אם אין הם יוצרים חובות חדשים. לשם כך הם נדרשים להגיש דוחות חודשיים או דו חודשיים אודות ההכנסות וההוצאות.

 

החייב יצבור "ותק" בהליך מבלי לקיים את חובותיו לנושים

 

במקרה זה, כאשר החייב מרצה תקופת מאסר ממושכת, לא ניתן לבחון את התאמתו להליך ולבדוק האם הוא מתנהל באופן סדיר ותקין ואינו צובר חובות חדשים. אמנם יש לו הכנסות זעומות מעבודה בבית הסוהר וגם אם לו אין הוצאות שניתן לדווח עליהם. אך המועד הרגיל שבו הוא יכול לבקש להכרזתו כפושט רגל הוא בדרך כלל לאחר שחרורו ממאסר ולא תוך כדי תקופת הריצוי.

 

בית המשפט הגיע למסקנה כי החייב אינו מסוגל לקיים את חובותיו בעת מאסרו, ולנושים לא צפויה כל תועלת מהמשך שהייתו בהליך פשיטת רגל, על כן הורה על מחיקת הבקשה לפשיטת רגל, אולם ציין כי אין במחיקת הבקשה כדי לחסום אותו מלהגיש בקשה חדשה לאחר שחרורו ממאסר.

 

פש"ר 14652-07-13 

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן

 


מאמרים נוספים בתחום

מה בין הקפאת הליכים לבין חדלות פירעון בעריכת הסדר פשרה באסיפות נושים?

ההבדל העיקרי בין הקפאת הליכים לבין חדלות פירעון בעריכת הסדר פשרה באסיפות נושים... 

תביעה קיזוז חוב אשר מוגשת לאחר חתימה על הסדר נושים

הגשת תביעת קיזוז בהליכי פירוק נגד חברה כאשר נחתם הסכם נושים שקיבל תוקף של פסק דין... 

פשיטת רגל לאחר מלחמת לבנון השנייה - קריסת עסק

האם חייבת אשר טוענת כי עסקה קרס בגין מלחמת לבנון השנייה תוכר כפושטת רגל? 

אישור הסדר נושים של חברת ארקל פלסטיק אגודה שיתופית חקלאית בע"מ

התמוטטות שוק הרכב העולמי פגעה בחברות רבות ברחבי העולם. ענן זה לא פסח גם על חברות ישראליות. להלן אישור הסדר הנושים של חברת ארקל פלסטיק... 

החלטה בעניין טענת קיזוז נגד עמותה בפירוק

רצ"ב החלטה שניתנה ע"י שופט ביהמ"ש המחוזי בנצרת עאטף עילבוני, בעניין טענת קיזוז נגד עמותה בפירוק. המ דובר בבקשה למתן הוראות שהגישה המנהלת המיוחדת (אשר שימשה תחילה כמפרקת זמנית) של עמותת מכללת הצפון - מרכז לחינוך והכשרה מקצועית ... 

יתרונות פשיטת רגל

יתרונות פשיטת רגל

מהי פשיטת רגל? מהם היתרונות אשר פשיטת הרגל טומנת בחובה עבור הנושים והחייבים? 

חסרונות בהליכי פשיטת רגל

חסרונות בהליכי פשיטת רגל

חרף יתרונותיה, פשיטת רגל איננה נהנית מתדמית חיובית כלל וכלל וזאת משום שהיא מקפלת בתוכה חסרונות משמעותיים כלפי כל הצדדים... 

בקשת פשיטת רגל

מהי בקשת פשיטת רגל? מהם התנאים להגשתה של בקשת פשיטת רגל? מהו ההבדל בין התנאים כאשר הבקשה מוגשת על ידי נושה? 

אסיפת נושים

מהי אסיפת נושים? כיצד היא מתנהלת? מהו הרוב הדרוש לשם קבלתה החלטה באסיפת הנושים? 

חובות בדין קדימה

מהם חובות בדין קדימה? מדוע שכר עבודה מהווה חוב בדין קדימה? ממתי סופרים שכר דירה כחוב בדין קדימה? תגיות: בדיקת קישורים של חוב,
המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.