www.what2do.co.il

האם חוות דעת שמאית של נכס מטעם הנאמן אינה הוגשה בתום לב?

דרגו את המאמר

האם חוות דעת שמאית של נכס מטעם הנאמן אינה הוגשה בתום לב?

לאחר פירוק בשיתוף הזכויות בדירתו של החייב בנהריה, התבקש הנאמן, להעביר את חלקו של החייב בדירה לקופת הכינוס ולפעול למכירת הדירה במסגרת צו כינוס נכסים.

 

הנאמן הציג חוות דעת שמאית מטעמו, והציע את הדירה בפני רוכשים פוטנציאליים, אולם אז החייב טען כי חוות דעתו של השמאי מטעה, וביקש בפני בית המשפט המחוזי בחיפה לעכב את הליכי פרסום הנכס עד להמצאת חוות דעת של שמאי מטעמו.

 

החייב גילה כי בדירתו קיימות חריגות בנייה המשפיעות על ערך הנכס

 

במסגרת הבקשה לפשיטת רגל, הוגשה חוות דעת שמאית מטעם הנאמן והדירה פורסמה בעיתונים. לטענת החייב, הנאמן פעל בחוסר תום לב וניסה לבצע מחטף, מאחר ומדובר בשטח של 37 מ"ר ויתרת הדירה נבנתה ללא היתר ובצורה לא חוקית. לדבריו, הגילוי החדש בגין חריגות בנייה התגלה בפניו רק לאחרונה בעת הליך המכירה.

 

החייב הוסיף כי לא יעלה על הדעת שהשופט יאשר מכירת נכס שנבנה ללא היתר ובצורה בלתי חוקית, תוך עבירה על שלטון החוק. על כן ביקש מבית המשפט להציג חוות דעת של שמאי מטעמו, אשר יתייחס למחיר הרלבנטי של הדירה ולבנייה הבלתי החוקית.

 

הנאמן טען כי הוא פרסם את הדירה בעיתונות תוך התייחסות לבנייה הבלתי חוקית

 

מנגד הנאמן הגיש התנגדות לבקשה, בטענה כי הוא כבר פרסם הזמנה להצעות רכישת הדירה, וההליכים למכירתה בעיצומם. עוד ציין כי בחוות דעת שמאית, שהינה אובייקטיבית, הועמד שוויו של הנכס על סך של 1,050,000 שקלים, וניתנה התייחסות לבנייה הבלתי חוקית ואף הוזכר כי לחלקים נרחבים מהבנייה אין היתר בתוקף.

 

לטענת הנאמן, אין כל בסיס לטענות החייב בנוגע להסתרת הבנייה הלא מאושרת ומצב הדירה, מאחר ומדובר בטענות שווא וכלל אין צורך בהגשת שמאות נוספת. לטעמו אין כל מניעה מלמכור נכס הכולל בנייה ללא היתר, תוך העמדת המצגים המתאימים בפני הרוכשים. הנאמן הוסיף כי כל עיכוב של הליכי המכר יגרום נזק לקופת הכינוס, על כן יש לדחות את בקשת החייב, ולהמשיך בהליכי פשיטת רגל.

 

מעיון בחוות הדעת השמאית מטעם הנאמן עלה כי השמאות מתייחסת בהרחבה לבנייה הבלתי חוקית שנערכה, ואף בפרסום בעיתונות קיימת התייחסות לחריגות הבנייה, והדירה מוצעת למכירה במצבה. על כן נקבע כי הנאמן לא הסתיר את מצב הדירה, בעת הליכים למכירתה.

 

החייב לא הציג כל ראייה בנוגע לטענותיו על כן בקשתו נדחתה

 

בעת הדיון המשפטי, החייב לא הציג חוות דעת מטעמו, או כל הוכחה אחרת בנוגע לחריגות הבנייה. על כן בית המשפט לא קיבל את גרסתו של החייב, לפיה המידע בדבר קיומה של בנייה לא חוקית לא היה ידוע ולא הובא בחשבון במסגרת ההליכים שננקטו על ידי הנאמן.

 

עוד נקבע כי למרות טענות החייב, אין כל מניעה שהנאמן ימכור במסגרת הליך פשיטת הרגל נכס של חייב הכולל בנייה ללא היתר. בנסיבות אלה דחה בית המשפט את בקשת החייב, והורה על המשך הליכי פרסום הנכס ומכירתו על ידי הנאמן.

 

פש"ר 36961-03-12 

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן

 


מאמרים נוספים בתחום

מה בין הקפאת הליכים לבין חדלות פירעון בעריכת הסדר פשרה באסיפות נושים?

ההבדל העיקרי בין הקפאת הליכים לבין חדלות פירעון בעריכת הסדר פשרה באסיפות נושים... 

תביעה קיזוז חוב אשר מוגשת לאחר חתימה על הסדר נושים

הגשת תביעת קיזוז בהליכי פירוק נגד חברה כאשר נחתם הסכם נושים שקיבל תוקף של פסק דין... 

פשיטת רגל לאחר מלחמת לבנון השנייה - קריסת עסק

האם חייבת אשר טוענת כי עסקה קרס בגין מלחמת לבנון השנייה תוכר כפושטת רגל? 

אישור הסדר נושים של חברת ארקל פלסטיק אגודה שיתופית חקלאית בע"מ

התמוטטות שוק הרכב העולמי פגעה בחברות רבות ברחבי העולם. ענן זה לא פסח גם על חברות ישראליות. להלן אישור הסדר הנושים של חברת ארקל פלסטיק... 

החלטה בעניין טענת קיזוז נגד עמותה בפירוק

רצ"ב החלטה שניתנה ע"י שופט ביהמ"ש המחוזי בנצרת עאטף עילבוני, בעניין טענת קיזוז נגד עמותה בפירוק. המ דובר בבקשה למתן הוראות שהגישה המנהלת המיוחדת (אשר שימשה תחילה כמפרקת זמנית) של עמותת מכללת הצפון - מרכז לחינוך והכשרה מקצועית ... 

יתרונות פשיטת רגל

יתרונות פשיטת רגל

מהי פשיטת רגל? מהם היתרונות אשר פשיטת הרגל טומנת בחובה עבור הנושים והחייבים? 

חסרונות בהליכי פשיטת רגל

חסרונות בהליכי פשיטת רגל

חרף יתרונותיה, פשיטת רגל איננה נהנית מתדמית חיובית כלל וכלל וזאת משום שהיא מקפלת בתוכה חסרונות משמעותיים כלפי כל הצדדים... 

בקשת פשיטת רגל

מהי בקשת פשיטת רגל? מהם התנאים להגשתה של בקשת פשיטת רגל? מהו ההבדל בין התנאים כאשר הבקשה מוגשת על ידי נושה? 

אסיפת נושים

מהי אסיפת נושים? כיצד היא מתנהלת? מהו הרוב הדרוש לשם קבלתה החלטה באסיפת הנושים? 

חובות בדין קדימה

מהם חובות בדין קדימה? מדוע שכר עבודה מהווה חוב בדין קדימה? ממתי סופרים שכר דירה כחוב בדין קדימה? תגיות: בדיקת קישורים של חוב,
המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.