www.what2do.co.il

גרושתו של חייב הגישה בקשה לקצבת מזונות

דרגו את המאמר

גרושתו של חייב הגישה בקשה לקצבת מזונות

גרושתו של חייב, המצוי בהליך פשיטת רגל למעלה משמונה שנים, פנתה אל בית המשפט המחוזי בירושלים בבקשה לקצבת מזונות. מנגד טען הנאמן כי הבקשה הוגשה שלא בתום לב, בעקבות החלטה למימוש הכנסים של בני הזוג לשעבר, כדי לאפשר לחייב לקבל הפטר.

 

בחודש יוני 2006, ניתן צו כינוס לנכסי החייב ולאחר שנה הוכרז כפושט רגל. בחודש אפריל 2014, הגיש החייב בקשה למתן הפטר. בית המשפט סבר כי מדובר בתיק ישן יחסית והגיעה העת לסיימו, אולם המכשול העיקרי לסגירת התיק, הם שני נכסים, וילה ודירה בירושלים, שמחצית הזכויות בבעלות החייב ומחצית בבעלות גרושתו.

 

הגרושה התנגדה למכירת הדירה המשותפת

 

החייב לא התנגד למימוש הכנסים, ועקב כך הגיש הנאמן בחודש נובמבר 2014, בקשה שנייה למימוש נכסי החייב. אולם גרושתו של החייב התנגדה למכירת דירת המגורים המשותפת. לאחר כחודשיים הגישה בקשה למתן החלטה בתביעה שהגישה לקצבת מזונות בשנת 2008, ולהורות על קצבת חוב כלפיה באופן רטרואקטיבי של 89 חודשים, החל ממועד הגירושין ואילך.

 

הגרושה טענה כי החייב חב לה סכום גבוה ביותר בעבור מזונות, אך הנאמן מתנגד לזכותה לקצבת מזונות ובית המשפט מתעלם מזכויותיה בנוגע למזונות ילדיה הקטינים. יחד עם זאת הנאמן אינו שוכח לגבות ממנה כספים לקופת הכינוס בגין דמי שכירות, ואף ניסה בכל דרך למנוע מבית משפט לקצוב את מזונות הקטינים.

 

החייב לא עמד בהתחייבותו במסגרת הסכם גירושין

 

הגרושה הוסיפה וטענה כי הליך פשיטת רגל מתנהל במשך שמונה שנים, מבלי שניתנה כל החלטה בבקשה לקצבת מזונות חרף בקשות חוזרות ונשנות מצדה. הקצבה, לטענתה, מבוססת על הסכם הגירושין שנחתם בין הצדדים וקיבל תוקף של פסק דין, לפיו התחייב החייב לשלם מזונות בסכום של 10,000 שקלים בחודש.

 

הנאמן ציין כי החייב היה שקוע בחובות כבדים בעת שחתם על הסכם גירושין, ולא היתה כל אפשרות שהוא יעמוד בתשלומי המזונות. לפיכך נוצר מצב שבו אם פסק הדין שניתן בהסכמה יישאר כפי שהוא, הנושים הם אלה שיישאו בתשלומים על פי אותו הסכם. בנסיבות אלו סבר הנאמן כי יש מקום להגיש תביעה להפחתת סכום המזונות באופן משמעותי.

 

הנאמן הוסיף כי הנכס שבו מתגוררת הגרושה מפוצל לשלוש יחידות. כאשר היא מתגוררת ביחידה אחת ושתיים מושכרות. לדבריו, הגרושה לא משלמת לקופת הכינוס דמי שכירות בגין השימוש בחלקו של החייב, ומקבלת את דמי השכירות בגין הנכסים המושכרים, לכן אין הצדקה לקצוב לה מזונות.

 

לאחר שמיעת טענות הצדדים, סבר בית המשפט כי הגרושה לא הזכירה את בקשתה לקציבת מזונות במסגרת טענותיה, והיא הוגשה אך ורק בקשר להליך מימוש הבתים, שלא במסגרת בקשה לקציבת מזונות. עוד קבע כי מאז שהוגשה הבקשה לקציבת מזונות, הגרושה קיבלה כספים, ונהנתה במשך שנים מדמי שכירות שהתקבלו מהשכרת יחידות הדיור הצמודות לנכס. על כן דחה את הבקשה לקצבת מזונות.

 

פש"ר 3095-06 

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן

 


מאמרים נוספים בתחום

מה בין הקפאת הליכים לבין חדלות פירעון בעריכת הסדר פשרה באסיפות נושים?

ההבדל העיקרי בין הקפאת הליכים לבין חדלות פירעון בעריכת הסדר פשרה באסיפות נושים... 

תביעה קיזוז חוב אשר מוגשת לאחר חתימה על הסדר נושים

הגשת תביעת קיזוז בהליכי פירוק נגד חברה כאשר נחתם הסכם נושים שקיבל תוקף של פסק דין... 

פשיטת רגל לאחר מלחמת לבנון השנייה - קריסת עסק

האם חייבת אשר טוענת כי עסקה קרס בגין מלחמת לבנון השנייה תוכר כפושטת רגל? 

אישור הסדר נושים של חברת ארקל פלסטיק אגודה שיתופית חקלאית בע"מ

התמוטטות שוק הרכב העולמי פגעה בחברות רבות ברחבי העולם. ענן זה לא פסח גם על חברות ישראליות. להלן אישור הסדר הנושים של חברת ארקל פלסטיק... 

החלטה בעניין טענת קיזוז נגד עמותה בפירוק

רצ"ב החלטה שניתנה ע"י שופט ביהמ"ש המחוזי בנצרת עאטף עילבוני, בעניין טענת קיזוז נגד עמותה בפירוק. המ דובר בבקשה למתן הוראות שהגישה המנהלת המיוחדת (אשר שימשה תחילה כמפרקת זמנית) של עמותת מכללת הצפון - מרכז לחינוך והכשרה מקצועית ... 

יתרונות פשיטת רגל

יתרונות פשיטת רגל

מהי פשיטת רגל? מהם היתרונות אשר פשיטת הרגל טומנת בחובה עבור הנושים והחייבים? 

חסרונות בהליכי פשיטת רגל

חסרונות בהליכי פשיטת רגל

חרף יתרונותיה, פשיטת רגל איננה נהנית מתדמית חיובית כלל וכלל וזאת משום שהיא מקפלת בתוכה חסרונות משמעותיים כלפי כל הצדדים... 

בקשת פשיטת רגל

מהי בקשת פשיטת רגל? מהם התנאים להגשתה של בקשת פשיטת רגל? מהו ההבדל בין התנאים כאשר הבקשה מוגשת על ידי נושה? 

אסיפת נושים

מהי אסיפת נושים? כיצד היא מתנהלת? מהו הרוב הדרוש לשם קבלתה החלטה באסיפת הנושים? 

חובות בדין קדימה

מהם חובות בדין קדימה? מדוע שכר עבודה מהווה חוב בדין קדימה? ממתי סופרים שכר דירה כחוב בדין קדימה? תגיות: בדיקת קישורים של חוב,
המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.