www.what2do.co.il

האם הנאמן רשאי לממש את זכויותיה של החייבת בנכס?

דרגו את המאמר

האם הנאמן רשאי לממש את זכויותיה של החייבת בנכס?

הנאמן הגיש בפני בית המשפט המחוזי בתל אביב - יפו בקשה למימוש זכויות החייבת בדירת מגורים לצורך פירעון חובותיה לנושים הבלתי מובטחים. מנגד טענה החייבת כי היא בעלת זכות לדיירות מוגנת, על כן לא ניתן למכור את דירתה.

 

על פי הסכם הגירושין ניתן למכור את הדירה לאחר שהילדה תגיע לגיל 18

 

בהתאם להסכם גירושין משנת 2003, נקבע כי החייבת, המצויה בהליכי פשיטת רגל, וילדיה הקטינים ימשיכו להתגורר בדירה במרכז הארץ, עד שהבת הקטנה תגיע לגיל 18, ואז הדירה תוצע למכירה, כשהיא נקייה מכל שעבוד או חוב. על פי הרשום במנהל מקרקעי ישראל ובמרשם החברה המשכנת, מחצית הזכויות בנכס רשומות על שם החייבת והמחצית השנייה רשומה על שם הגרוש שלה.

 

בשנת 2012, לאחר שמלאו לבת הצעירה 18 שנה, הגיש הנאמן בקשה למימוש זכויות החייבת בנכס. בתחילה הגרוש הגיש את התנגדותו, וביקש לאפשר לו למכור את הדירה בשיתוף עם הנאמן, לאחר פינוי החייבת והילדים. ובהמשך ביקש למנות את עורך דינו ואת הנאמן ככונסי נכסים משותפים לצורך מימוש הזכויות בנכס.

 

החייבת התנגדה לבקשה בטענה כי הגרוש אינו נמנה על נושיה, ובשל שיוכל למכור את זכויותיו בנכס, הוא נדרש להגיש בקשה בבית המשפט לענייני משפחה, לצורך פירוק שיתוף ולפיקוח על הליכי המכירה. ואף הוסיפה כי יש לראות בה דיירת מוגנת בהתאם לחוק הגנת הדייר.

 

החייבת טענה כי אין באפשרותה לממן דירה חלופית

 

לחילופין, טענה כי עומדת לה ההגנה הקבועה לפי פקודת פשיטת רגל, מאחר ואין לה נכסים מלבד זכויותיה בדירה, ואין באפשרותה לממן רכישת דירה חלופית. עוד הוסיפה כי מצבה הבריאותי אינו תקין, ונקבע לה בשל כך אבדן כושר עבודה, על כן יש לאשר לה דיור חלופי עד אחרית חייה.

 

הנאמן טען כי הסמכות לדון במימוש הזכויות בנכס נתונה בידי בית משפט של פשיטת רגל, ואין כל צורך לפנות לערכאה אחרת, בכל הקשור לסוגיית פירוק השיתוף בנכס, מכיוון שמדובר בבני זוג גרושים, שאינם מתגוררים תחת קורת גג אחת.

 

עוד הוסיף כי במקרה זה אין לחייבת הגנה לפי חוק הגנת הדייר, ובכל אופן היא אינה זכאית להתגורר בנכס עד סוף ימי חייה. לדבריו, היא יכולה לשכור דירה צנועה יותר, ואף רשאית להיעזר כלכלית בילדיה הבגירים, שעדיין מתגוררים עמה.

 

בית המשפט ציין כי מאחר והחייבת הגישה בקשה להליך פשיטת הרגל מרצונה ומיוזמתה, נכסיה מוקנים לנאמן, לרבות מימוש זכויותיה בהתאם להסכם הגירושין. ובשעה שהבת הצעירה הגיעה לגיל 18, אין מניעה בהתאם להסכם לממש את הנכס.

 

הנאמן רשאי להתחיל לפעול למימוש הזכויות בנכס

 

הטענה לגבי זכותה לדיירות מוגנת בנכס נדחתה, מאחר ובני הזוג הסכימו על פירוק שיתוף בנכס לפני למעלה מעשר שנים, במסגרת הסכם הגירושין, והזכות לדיירות מוגנת קמה רק במקרים בהם כונס הנכסים הוא שיוזם את פירוק השיתוף בנכס. ואף בשל היעדר רישום זכויות החייבת בלשכת רישום המקרקעין, היא אינה זכאית לכך על פי חוק הגנת הדייר.

 

בנסיבות אלה נדחתה טענת החייבת לדיירות מוגנת בנכס, ונקבע כי הנאמן רשאי להגיע להסכמה עם החייבת בנוגע למימוש זכויותיה לצורך פירעון חובותיה לנושים.

 

פש"ר 2741-07 

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן

 


מאמרים נוספים בתחום

מה בין הקפאת הליכים לבין חדלות פירעון בעריכת הסדר פשרה באסיפות נושים?

ההבדל העיקרי בין הקפאת הליכים לבין חדלות פירעון בעריכת הסדר פשרה באסיפות נושים... 

תביעה קיזוז חוב אשר מוגשת לאחר חתימה על הסדר נושים

הגשת תביעת קיזוז בהליכי פירוק נגד חברה כאשר נחתם הסכם נושים שקיבל תוקף של פסק דין... 

פשיטת רגל לאחר מלחמת לבנון השנייה - קריסת עסק

האם חייבת אשר טוענת כי עסקה קרס בגין מלחמת לבנון השנייה תוכר כפושטת רגל? 

אישור הסדר נושים של חברת ארקל פלסטיק אגודה שיתופית חקלאית בע"מ

התמוטטות שוק הרכב העולמי פגעה בחברות רבות ברחבי העולם. ענן זה לא פסח גם על חברות ישראליות. להלן אישור הסדר הנושים של חברת ארקל פלסטיק... 

החלטה בעניין טענת קיזוז נגד עמותה בפירוק

רצ"ב החלטה שניתנה ע"י שופט ביהמ"ש המחוזי בנצרת עאטף עילבוני, בעניין טענת קיזוז נגד עמותה בפירוק. המ דובר בבקשה למתן הוראות שהגישה המנהלת המיוחדת (אשר שימשה תחילה כמפרקת זמנית) של עמותת מכללת הצפון - מרכז לחינוך והכשרה מקצועית ... 

יתרונות פשיטת רגל

יתרונות פשיטת רגל

מהי פשיטת רגל? מהם היתרונות אשר פשיטת הרגל טומנת בחובה עבור הנושים והחייבים? 

חסרונות בהליכי פשיטת רגל

חסרונות בהליכי פשיטת רגל

חרף יתרונותיה, פשיטת רגל איננה נהנית מתדמית חיובית כלל וכלל וזאת משום שהיא מקפלת בתוכה חסרונות משמעותיים כלפי כל הצדדים... 

בקשת פשיטת רגל

מהי בקשת פשיטת רגל? מהם התנאים להגשתה של בקשת פשיטת רגל? מהו ההבדל בין התנאים כאשר הבקשה מוגשת על ידי נושה? 

אסיפת נושים

מהי אסיפת נושים? כיצד היא מתנהלת? מהו הרוב הדרוש לשם קבלתה החלטה באסיפת הנושים? 

חובות בדין קדימה

מהם חובות בדין קדימה? מדוע שכר עבודה מהווה חוב בדין קדימה? ממתי סופרים שכר דירה כחוב בדין קדימה? תגיות: בדיקת קישורים של חוב,
המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.