www.what2do.co.il

סילוק תביעת חוב של אשת החייב בשל תוספת להסדר הנושים

דרגו את המאמר

סילוק תביעת חוב של אשת החייב בשל תוספת להסדר הנושים

אשתו של חייב בתיק הסדר הנושים ביקשה מבית המשפט המחוזי בתל אביב - יפו להורות על סילוק תביעה שהגישו חברות האשראי נגדה ונגד בעלה המצוי בהליכי פשיטת רגל, בגין חוב של כחצי מיליון שקלים, בטענה כי במסגרת ההסדר היא תרמה כספים לקופת הנושים, בתמורה לכך שלא יוגשו נגדה כל תביעות חוב.

 

בחודש אוקטובר 2013, הגישו חברות האשראי תביעה בסדר דין מקוצר נגד המבקשת ונגד בעלה, על יסוד חוב כספי בסך של 520,000 שקלים, שמבוסס על הוצאות שהוצאו על ידם באמצעות שימוש בכרטיסי אשראי.

 

במהלך תקופה זו החייב נקלע ביחד עם שלושה חייבים נוספים להליכי חדלות פירעון, והוגשה על ידם בקשה להסדר נושים. עוד בטרם אישור ההסדר, עתר החייב לעיכוב תביעת חברות האשראי מחמת היותו חדל פירעון ובית משפט הורה על עיכוב ההליכים נגדו. במקביל הגישו המשיבות לנאמן תביעת חוב על מלוא הסכום.

 

החייבת תרמה לקופת הנושים כספים ממימוש נכסים

 

במטרה להשיג את הסכמת הנושים, הוצע כי רעיות החייבים יתרמו מצידן לקופת הסדר הנושים מכספים שיתקבלו ממימוש הדירות. הנשים קיבלו את ההצעה ותרמו לקופה סך של מיליון שקלים, ואף הסכימו לוותר על כל טענות וזכויות שיש להן בנוגע לנכסים שבבעלותן. בתרומה הוסכם כי יינתן להן ויתור על כל טענה שיש כנגדן וההליך נגדן יימחק.

 

הסדר הנושים זכה לתמיכת הנאמן וכונס הנכסים, ובחודש אפריל 2014, הוא אושר במעמד הצדדים והוא ממומש הלכה למעשה. בנסיבות אלו, עתרה התובעת לסילוק התביעה בטענה שיש להחיל את ההסדר והתוספת גם על נשות החייבים.

 

המבקשת ציינה כי למשיבות הנמנות על הנושים הבלתי מבוטחים נמסרה מראש הודעה מפורשת אודות התוספת, אך הן נמענו מלהגיב לה, לא טרחו להתייצב לאסיפת הנושים שדנה בהסדר ולא התייצבו לדיון בבית המשפט.

 

המשיבות התנגדו לבקשה בטענה שהמבקשת אינה צד להליך חדלות הפירעון. עוד טענו כי מדובר בחוב אישי שמקורו בשימוש בכרטיס האשראי של החייבת, לפיכך אין מקום לפטור אותה מחיובים שאינם משותפים לה ולחייב.

 

הנאמן תמך בבקשת החייבת, וציין כי תרומתן של הנשים להסדר היתה נכבדת, מאחר שהן ויתרו על טענות וזכויות ומשמעותן הכספית היא בעלת היקף ניכר. עוד הוסיף כי תרומה זו סייעה לנושים השונים, ובעיקר לנושים הבלתי מובטחים שחברות האשראי נמנות עליהן. לכן יש לפטור אותה מהחוב.

 

האם החייבת פטורה מהחוב עקב התוספת להסדר הנושים?

 

לאחר שמיעת טענות הצדדים, קיבל בית המשפט את עמדת הנאמן וקבע כי התוספת להסדר הנושים פוטרת את נשות החייבים מכל חוב של החייבים שנתבע גם מהן, ואין כל הגבלה באשר למקור החוב, בין אם הוא נובע מערבות לחוב או אחרת.

 

בסופו של דבר התביעה התקבלה ובית המשפט קבע כי המשיבות אינן זכאיות לגבות מהמבקשת את חובה כלפיהן, וכי היא פטורה מהחוב בגין השימוש שנעשה על ידה בכרטיס האשראי. בנוסף חייב את המשיבות בשכר טרחת המבקשת בסך של 17,500 שקלים.

 

פש"ר 19467-06-13 

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן

 


מאמרים נוספים בתחום

מה בין הקפאת הליכים לבין חדלות פירעון בעריכת הסדר פשרה באסיפות נושים?

ההבדל העיקרי בין הקפאת הליכים לבין חדלות פירעון בעריכת הסדר פשרה באסיפות נושים... 

תביעה קיזוז חוב אשר מוגשת לאחר חתימה על הסדר נושים

הגשת תביעת קיזוז בהליכי פירוק נגד חברה כאשר נחתם הסכם נושים שקיבל תוקף של פסק דין... 

פשיטת רגל לאחר מלחמת לבנון השנייה - קריסת עסק

האם חייבת אשר טוענת כי עסקה קרס בגין מלחמת לבנון השנייה תוכר כפושטת רגל? 

אישור הסדר נושים של חברת ארקל פלסטיק אגודה שיתופית חקלאית בע"מ

התמוטטות שוק הרכב העולמי פגעה בחברות רבות ברחבי העולם. ענן זה לא פסח גם על חברות ישראליות. להלן אישור הסדר הנושים של חברת ארקל פלסטיק... 

החלטה בעניין טענת קיזוז נגד עמותה בפירוק

רצ"ב החלטה שניתנה ע"י שופט ביהמ"ש המחוזי בנצרת עאטף עילבוני, בעניין טענת קיזוז נגד עמותה בפירוק. המ דובר בבקשה למתן הוראות שהגישה המנהלת המיוחדת (אשר שימשה תחילה כמפרקת זמנית) של עמותת מכללת הצפון - מרכז לחינוך והכשרה מקצועית ... 

יתרונות פשיטת רגל

יתרונות פשיטת רגל

מהי פשיטת רגל? מהם היתרונות אשר פשיטת הרגל טומנת בחובה עבור הנושים והחייבים? 

חסרונות בהליכי פשיטת רגל

חסרונות בהליכי פשיטת רגל

חרף יתרונותיה, פשיטת רגל איננה נהנית מתדמית חיובית כלל וכלל וזאת משום שהיא מקפלת בתוכה חסרונות משמעותיים כלפי כל הצדדים... 

בקשת פשיטת רגל

מהי בקשת פשיטת רגל? מהם התנאים להגשתה של בקשת פשיטת רגל? מהו ההבדל בין התנאים כאשר הבקשה מוגשת על ידי נושה? 

אסיפת נושים

מהי אסיפת נושים? כיצד היא מתנהלת? מהו הרוב הדרוש לשם קבלתה החלטה באסיפת הנושים? 

חובות בדין קדימה

מהם חובות בדין קדימה? מדוע שכר עבודה מהווה חוב בדין קדימה? ממתי סופרים שכר דירה כחוב בדין קדימה? תגיות: בדיקת קישורים של חוב,
המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.