www.what2do.co.il

בקשה לעיכוב הליכי פשיטת רגל בגין סכסוך משפחתי עם הנושים

דרגו את המאמר

בקשה לעיכוב הליכי פשיטת רגל בגין סכסוך משפחתי עם הנושים

בעקבות סכסוך המשתרע על פני שני עשורים בין החייב לששת אחיו, פסק הבורר כי החייב נדרש לפרוע חוב בסך 2.5 מיליון שקל, לחברה שבבעלות אחיו להשכרת ומכירת נכסים בעיר עפולה. מאחר והחייב לא פרע את החוב, הגיש הנושה התראה להליכי פשיטת רגל כנגדו. בהמשך מונה עורך דין כמנהל מיוחד לנכסיו.

 

בין האחים סכסוכים משפטיים בעניינים שונים, העוסקים בין היתר בזכויות במקרקעין ובזכויות אחזקה משותפת במספר חברות לבנייה ופיתוח. חלק מההליכים לא הגיעו לכדי סיום, נוכח צו כינוס הנכסים. על כן טען החייב, כי יש למצות את ההליכים, כדי שתהיה תועלת ניכרת לקופת הנושים, לפני קבלת ההחלטה על פשיטת רגל.

 

החייב טען כי מגיעים לו אחוזים מנכסי החברה שבבעלות אחיו

 

בנסיבות אלה הגיש החייב בקשה לפי סעיף 20 לפקודת פשיטת רגל, בפני בית המשפט המחוזי בתל אביב - יפו, במטרה לאפשר לו או למנהל המיוחד, היתר להמשיך בהליכים המשפטיים בין האחים, לאחר קיום הליך הבוררות. החייב ביקש להגיע להסדר עם הנושים בנוגע לחלקו בנכסי החברה, הכוללים בין היתר משאיות שנמצאות כיום בבעלות האחים והושכרו לחברה לבניין.

 

מנגד טען המנהל המיוחד, כי יש לדחות את הבקשה, מכיוון שחלק ניכר מהמחלוקות הוכרע במסגרת הליכי הבוררות. עוד ציין שהחל ממועד מינויו, ניתנה הכרעה שיפוטית בנוגע למחלוקות השונות. בנוגע ליתר המחלוקות סבר כי ניתן להגיע להסכמה בהליך הידברות.

 

בית המשפט הגיע למסקנה כי יש לקבל את המלצת המנהל המיוחד, ולהשהות את בירור הבקשה, למשך כשלושה חודשים, על מנת לאפשר למנהל להגיע להסדר בין הצדדים, ולחסוך בעלויות הניכרות הכרוכות בבירור ההליכים המשפטיים, כדי לא להכביד על קופת הנושים.

 

האחים לא שיתפו פעולה עם המנהל המיוחד בטענה כי הוא נכנס ל"נעלי החייב"

 

במהלך תקופה זו המנהל המיוחד פנה לאחים וביקש לקבל דוחות כספיים, פרוטוקולים של אסיפת הנושים הכללית, ומסמכים של עסקאות מכר מקרקעין. מאחר שבקשתו נענתה אך ורק לגבי הדוחות הכספיים, הגיש בפני בית המשפט בקשה למתן שני סעדים נגד האחים. האחד, למסור לו את המידע הנדרש לשם גיבוש עמדתו בסוגיה, והשני למנוע דיספוזיציה בנכסי החברה עד לקבלת ההחלטה.

 

האח הבכור ביקש להצטרף לבקשת המנהל המיוחד, ואף ציין כי יתר האחים מנהלים מלחמת התשה כנגד החייב, מאחר והוא בעל מניות מיעוט בחברה. והם מסרבים במכוון להמציא את המידע הדרוש ולפרט אודות עסקאות שבוצעו בנכסי החברה.

 

מנגד האחים התנגדו לבקשה בטענה כי אין קשר ממשי בין נכסי החברה להליך פשיטת הרגל של החייב, לכן אין מקום להקפיא את פעילותה של החברה, וכך לגרום לנזקים כלכליים. עוד טענו שהחייב לא זכאי למידע זה, עקב ניסיונותיו לפרק את החברה.

 

בית המשפט חייב את האחים למסור מידע למנהל המיוחד

 

לאחר שמיעת טענות הצדדים סבר בית המשפט כי יש לקבל את בקשת המנהל המיוחד למסירת מידע אודות עסקאות שבוצעו בחברה, בהיותו בעל תפקיד ובהתאם לפקודת החברות. על כן הורה למשיבים להמציא לעיונו של המנהל המיוחד העתק של המסמכים הנדרשים. בנוסף חייב אותם בהוצאות משפט בסך 5,000 שקל.

 

פש"ר 39238-03-12 

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן

 


מאמרים נוספים בתחום

מה בין הקפאת הליכים לבין חדלות פירעון בעריכת הסדר פשרה באסיפות נושים?

ההבדל העיקרי בין הקפאת הליכים לבין חדלות פירעון בעריכת הסדר פשרה באסיפות נושים... 

תביעה קיזוז חוב אשר מוגשת לאחר חתימה על הסדר נושים

הגשת תביעת קיזוז בהליכי פירוק נגד חברה כאשר נחתם הסכם נושים שקיבל תוקף של פסק דין... 

פשיטת רגל לאחר מלחמת לבנון השנייה - קריסת עסק

האם חייבת אשר טוענת כי עסקה קרס בגין מלחמת לבנון השנייה תוכר כפושטת רגל? 

אישור הסדר נושים של חברת ארקל פלסטיק אגודה שיתופית חקלאית בע"מ

התמוטטות שוק הרכב העולמי פגעה בחברות רבות ברחבי העולם. ענן זה לא פסח גם על חברות ישראליות. להלן אישור הסדר הנושים של חברת ארקל פלסטיק... 

החלטה בעניין טענת קיזוז נגד עמותה בפירוק

רצ"ב החלטה שניתנה ע"י שופט ביהמ"ש המחוזי בנצרת עאטף עילבוני, בעניין טענת קיזוז נגד עמותה בפירוק. המ דובר בבקשה למתן הוראות שהגישה המנהלת המיוחדת (אשר שימשה תחילה כמפרקת זמנית) של עמותת מכללת הצפון - מרכז לחינוך והכשרה מקצועית ... 

יתרונות פשיטת רגל

יתרונות פשיטת רגל

מהי פשיטת רגל? מהם היתרונות אשר פשיטת הרגל טומנת בחובה עבור הנושים והחייבים? 

חסרונות בהליכי פשיטת רגל

חסרונות בהליכי פשיטת רגל

חרף יתרונותיה, פשיטת רגל איננה נהנית מתדמית חיובית כלל וכלל וזאת משום שהיא מקפלת בתוכה חסרונות משמעותיים כלפי כל הצדדים... 

בקשת פשיטת רגל

מהי בקשת פשיטת רגל? מהם התנאים להגשתה של בקשת פשיטת רגל? מהו ההבדל בין התנאים כאשר הבקשה מוגשת על ידי נושה? 

אסיפת נושים

מהי אסיפת נושים? כיצד היא מתנהלת? מהו הרוב הדרוש לשם קבלתה החלטה באסיפת הנושים? 

חובות בדין קדימה

מהם חובות בדין קדימה? מדוע שכר עבודה מהווה חוב בדין קדימה? ממתי סופרים שכר דירה כחוב בדין קדימה? תגיות: בדיקת קישורים של חוב,
המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.