www.what2do.co.il

מהן ראיות בהליך פשיטת רגל?

דרגו את המאמר

מהן ראיות בהליך פשיטת רגל?

כאשר מוגשת בקשה לפשיטת רגל, על ידי החייב או נושיו, בית המשפט ובעלי התפקידים נדרשים לראיות אשר יבהירו את מצבו הכלכלי והמשפטי של החייב, הראיות כוללות את היקף התחייבויותיו של החייב, את הנכסים והכספים שברשותו שיוכלו לשמש להחזר חובות, מידת תום לב שבה נהג בעת צבירת החובות ובמשך התהליך.

 

הליך פשיטת הרגל הוא ברירת המחדל של חייב שאינו יכול לעמוד בתשלום חובותיו לנושים. החייב רשאי לפתוח בהליך פשיטת הרגל וגם הנושים יכולים ליזום את ההליך, כאשר קיים חשש להברחת נכסים וניסיונות לחמוק מתשלום. במסגרת ההליך נכסי החייב מכונסים באמצעות צו כינוס, והנושים נפרעים מהתמורה שנתקבלה בעדם.

 

עדותו של חייב במהלך הליך פשיטת רגל

 

כדי לפתוח בהליך פשיטת הרגל ולקבל צו כינוס נדרשות ראיות ועדויות, על כן החייב נדרש להעיד בנוגע לאופן צבירת החוב, ובנוגע להתנהלותו במהלך צבירתו. סעיף 11 לפקודת פשיטת הרגל קובע כי בעת הדיון המשפטי בבקשת הנושה לצו כינוס, ידרוש בית המשפט ראיות לחובו של הנושה המבקש, להמצאת הבקשה ולמעשה פשיטת הרגל אשר נטען בבקשה. אם הראיות הניחו את דעת בית המשפט, הוא עשוי לתת צו כינוס לפי הבקשה.

 

בהמשך ההליך נדרשות ראיות קבילות עבור נכסי החייב והערך שלהם, וכן עבור מידת תום לב של החייב בצבירת החובות והתנהלותו, שיתוף הפעולה של החייב עם כונס הנכסים, הגשת דוחות תקופתיים ועוד. הראיות יכולות להיות בצורת מסמכים, עדויות של קרובים, וכל דבר רלוונטי אחר.

 

מהם סוגי המסמכים אשר יכולים לשמש כראיות?

 

הודעה על צו כינוס נכסים, הודעה על הכרזה על החייב כעל פושט רגל על ידי בית המשפט ישמשו כראיה על כך שהחייב נמצא בהליך המתנהל בהתאם לדין. פקודת פשיטת רגל קובעת מספר מסמכים אשר יתקבלו כראיה בכל הליך משפטי, כולל: עתירה בפשיטת רגל צו או תעודה שניתנו על ידי בית המשפט, מסמך, תצהיר או תעודה, אשר נעשו או ששימשו בהליכי פשיטת רגל או הליכים אחרים, כל עוד הם נראים כחתומים בחותם בית המשפט, רשם בית המשפט, או אושרו כהעתק נכון ביד מזכיר ראשי של בית המשפט.

 

תאריך הנפקת המסמכים יכול לשמש כראיה למועד שבו ננקטו הצעדים נשואי ההודעות. מסמכים נוספים המוגדרים באופן דומה יכולים לשמש כראיות לגבי גובה החוב, יכולתו של החייב לעמוד בתשלומים ועוד. כדי שהראיות יהיו קבילות על פי פקודת פשיטת הרגל נקבעו הוראות מיוחדות לגביהן. ראשית יש צורך בעותק רשומות שבו נמצאת הודעה שפורסמה לפי הפקודה ברשומות המהווה ראיה לאמיתות העובדות המפורשות בהודעה, וגם עותק רשומות שיש בו הודעה על צו כינוס מהווה ראיה חלוטה על כך שניתנו כדין.

 

פרוטוקול אסיפת נושים משמש כראיה

 

בנוסף נדרש פרוטוקול אסיפת נושים, שהוא פרוטוקול חתום של הדיונים באסיפת נושים. אדם המתאר עצמו או הנחזה כיושב ראש אסיפת נושים שבה נחתם הפרוטוקול, יתקבל כראיה בלי הוכחה נוספת. עדות שנתקבלה בבית המשפט מפי החייב, בת זוגו או כל עד אחר שנפטר יהוו ראיה לדברים האמורים בהם. עדות נפטר בהליך פשיטת הרגל מהווה חריג, אולם עדות של חייב או עד שנפטר, אם הן חתומות בחותם בית המשפט, תוקפן יהיה כשל ראיה לדברים שנאמרו בעדותם.
 

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן

 


מאמרים נוספים בתחום

מה בין הקפאת הליכים לבין חדלות פירעון בעריכת הסדר פשרה באסיפות נושים?

ההבדל העיקרי בין הקפאת הליכים לבין חדלות פירעון בעריכת הסדר פשרה באסיפות נושים... 

תביעה קיזוז חוב אשר מוגשת לאחר חתימה על הסדר נושים

הגשת תביעת קיזוז בהליכי פירוק נגד חברה כאשר נחתם הסכם נושים שקיבל תוקף של פסק דין... 

פשיטת רגל לאחר מלחמת לבנון השנייה - קריסת עסק

האם חייבת אשר טוענת כי עסקה קרס בגין מלחמת לבנון השנייה תוכר כפושטת רגל? 

אישור הסדר נושים של חברת ארקל פלסטיק אגודה שיתופית חקלאית בע"מ

התמוטטות שוק הרכב העולמי פגעה בחברות רבות ברחבי העולם. ענן זה לא פסח גם על חברות ישראליות. להלן אישור הסדר הנושים של חברת ארקל פלסטיק... 

החלטה בעניין טענת קיזוז נגד עמותה בפירוק

רצ"ב החלטה שניתנה ע"י שופט ביהמ"ש המחוזי בנצרת עאטף עילבוני, בעניין טענת קיזוז נגד עמותה בפירוק. המ דובר בבקשה למתן הוראות שהגישה המנהלת המיוחדת (אשר שימשה תחילה כמפרקת זמנית) של עמותת מכללת הצפון - מרכז לחינוך והכשרה מקצועית ... 

יתרונות פשיטת רגל

יתרונות פשיטת רגל

מהי פשיטת רגל? מהם היתרונות אשר פשיטת הרגל טומנת בחובה עבור הנושים והחייבים? 

חסרונות בהליכי פשיטת רגל

חסרונות בהליכי פשיטת רגל

חרף יתרונותיה, פשיטת רגל איננה נהנית מתדמית חיובית כלל וכלל וזאת משום שהיא מקפלת בתוכה חסרונות משמעותיים כלפי כל הצדדים... 

בקשת פשיטת רגל

מהי בקשת פשיטת רגל? מהם התנאים להגשתה של בקשת פשיטת רגל? מהו ההבדל בין התנאים כאשר הבקשה מוגשת על ידי נושה? 

אסיפת נושים

מהי אסיפת נושים? כיצד היא מתנהלת? מהו הרוב הדרוש לשם קבלתה החלטה באסיפת הנושים? 

חובות בדין קדימה

מהם חובות בדין קדימה? מדוע שכר עבודה מהווה חוב בדין קדימה? ממתי סופרים שכר דירה כחוב בדין קדימה? תגיות: בדיקת קישורים של חוב,
המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.