www.what2do.co.il

החייב ביקש לבטל את ההחלטה למתן צו כינוס שניתנה בהיעדרו

דרגו את המאמר

החייב ביקש לבטל את ההחלטה למתן צו כינוס שניתנה בהיעדרו

בעקבות חוב של עשרות אלפי שקלים, הגיש הבנק בקשה למתן צו כינוס ולהכרזתו של הלקוח כפושט רגל, אולם החייב לא הגיע לדיון, בטענה כי לא קיבל זימון וביקש לבטל את החלטות בית המשפט שניתנו בהיעדרו. בית המשפט המחוזי מרכז - לוד נדרש להכריע האם יש לקבל את הבקשה של הבנק למתן צו כינוס, או לקבל את התנגדות החייב.

 

בתחילת שנת 2014, הגיש הזוכה בקשה לפשיטת רגל כנגד החייב על סמך פסק דין חלוט. מנגד החייב הגיש התנגדות להתראה, אולם הוא לא התייצב לדיון, על כן ההתנגדות להתראה נדחתה. במהלך חודש מאי 2014, הגיש הבנק בקשה למתן צו כינוס נכסים ולהכרזת החייב פושט רגל.

 

בחודש אוקטובר התקיים דיון בבקשת הכינוס במסגרתו ניתן צו כינוס כנגד החייב, בהעדרו. החייב ביקש לבטל את צו הכינוס, ובית המשפט נעתר לבקשתו והצו בוטל. הבנק עתר שוב לבית המשפט, באותן נסיבות.

 

לטענת החייב, לא הומצא לו זימון לדיון שהתקיים בתחילת שנת 2014, וציין כי סכום ההתראה אינו נכון, מאחר ולא הופחת ממנו שוויו של מיניבוס ששועבד לטובת הבנק ולא הופחת פיקדון שקלי. עוד הוסיף כי לנושה לא תצמח תועלת מהליכי פשיטת רגל, מכיוון שהם ימוטטו את סיכוייו להשתקם כלכלית.

 

החייב ניסה להסתיר את כתובתו האמתית ופעל בחוסר תום לב

 

מנגד טען הבנק כי החייב קיבל שלוש הודעות לזימון, כאשר אחת מהן הגיעה לבית רעייתו, אולם היא השיבה את המסמכים בטענה כי הם התגרשו, והחייב אינו מתגורר יותר בכתובת זו.

 

בבירור שערך הבנק התברר כי החייב ורעייתו עדיין נשואים ומתגוררים תחת קורת גג אחת, ואף הוא עובד בחברה שמניותיה מוחזקות על ידי אשתו. על כן טען הבנק כי החייב התנהל בחוסר תום לב, ועשה יד אחת עם אשתו כדי להתחמק מנושיו. עוד הוסיף כי התנגדותו של החייב, אינה מבוססת, מאחר וכל טענותיו כבר נדונו במסגרת הליך משפטי, והוא חויב בשני פסקי דין חלוטים.

 

בית המשפט ציין כי בהתאם להלכה הפסוקה קיימים שני שיקולים המנחים בבחינת בקשה לביטול פסק דין שניתן בהיעדר התייצבות החייב. האחד הוא סיבת אי ההתייצבות, והשני הם סיכויי ההגנה של המבקש.

 

סיכויי ההגנה של החייב קלושים, לכן לא ניתן להיעתר לבקשתו

 

במקרה זה, החייב טען כי לא התייצב לדיון מאחר ולא קיבל הזמנה לדיון, אולם הבנק הוכיח כי נשלחה לחייב הזמנה בדואר רשום וגם הודעה טלפונית. כמו כן, בנוגע לסיכויי ההגנה עלה כי קיימים כנגדו חובות פסוקים וחלוטים, ואת הטענה לגבי ההפחתה של שווי המיניבוס וסכום הפיקדון עליו להגיש במסגרת הליכי פשיטת רגל, או בתיק הוצאה לפועל.

 

בנסיבות אלה קבע בית המשפט כי בקשתו של החייב אינה יכולה להוות נימוק לביטול פסק הדין או להתנגדות להתראה, על כן היא נדחתה. עוד קבע כי התמלאו התנאים למתן צו כינוס, והורה על מתן צו כינוס כנגד החייב.

 

פש"ר 42331-01-14 

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן

 


מאמרים נוספים בתחום

מה בין הקפאת הליכים לבין חדלות פירעון בעריכת הסדר פשרה באסיפות נושים?

ההבדל העיקרי בין הקפאת הליכים לבין חדלות פירעון בעריכת הסדר פשרה באסיפות נושים... 

בקשה למינוי כונס נכסים זמני הייתה למעשה ניסיון לעקוף זכות עיכבון

האם בית המשפט יקבל בקשה למינוי כונס נכסים לשם רישום זכויות במקרקעין, או שמא מדובר בניסיון לעקוף את זכות העיכבון? 

צו כינוס נכסים

צו כינוס נכסים

מהו צו כינוס נכסים? מהי משמעותו של צו לכינוס נכסים מבחינת הנושה והחייב? מהו עיכוב הליכים? 

גביית חובות של עובדים ממעסיק בתביעת דין קדימה

עובד שפוטר מעבודתו בשל מצבו הכלכלי הקשה של העסק, ולא קיבל את שכרו, רשאי לגבות את השכר בדין קדימה, ולקבל באותה דרך את זכויותיו הסוציאליות לרבות פיצויי פיטורין.  

נושים מובטחים בפשיטת רגל- מי נחשב לנושה מובטח ומהן זכויותיו?

נושה מובטח המגיש תביעה נגד חייב המצוי בהליכי פשיטת רגל חוב, נהנה ממספר יתרונות, כמו מימוש הערובה שנמצאת בידיו וגבייה מועדפת ומהירה יותר מגביית חובות רגילים וחובות בדין קדימה. 

תביעת חוב בפשיטת רגל- איך מגישים תביעת חוב?

תביעת חוב היא מסמך משפטי שמגיש הנושה נגד חייב בפשיטת רגל שבו מפרט הנושה את גובה החוב. הנושה נדרש להגיש את תביעתו לכונס הרשמי תוך חצי שנה ממועד מתן צו הכינוס, אחרת לא יקבל דיבידנד מנכסי החייב.  

דיבידנד בפשיטת רגל – מה משמעות חלוקת דיבידנד בין נושים?

חייב בפשיטת רגל נדרש לחלק את נכסיו בין הנושים לצורך פרעון החוב. החלק היחסי שמקבל כל נושה לאחר מתן צו כינוס נקרא דיבידנד.  

מנהל מיוחד בפשיטת רגל – מה תפקידו של המנהל המיוחד?

תפקידו של המנהל המיוחד הוא לסייע לכונס הרשמי במילוי מטלותיו על פי פקודת פשיטת הרגל. בין היתר הוא אחראי להגיש תכנית פירעון אשר צריכה להתוות את הדרך של החייב לסיום ההליך וקבלת הפטר.  

חלוקת נכסי חייב לנושים בפשיטת רגל: אילו נכסים אינם ניתנים לחלוקה?

נכסי חייב בפשיטת רגל הדרושים לקיום בסיסי כמו מזון ולבוש לא יחולקו בין הנושים על פי פקודת פשיטת רגל, וכך גם לגבי דירת מגורים ונכסים נוספים המשמשים לפרנסת בני הבית. 

פשיטת רגל קטנה – מהי פשיטת רגל קטנה ובאילו מקרים תוגש?

פשיטת רגל קטנה היא הליך מקוצר של פשיטת רגל, כאשר ערך נכסי החייב אינו עולה על סך של 10,000 שקלים, או סכום אחר המתעדכן בחוק, והחלוקה לנושים תתבצע מקופת פשיטת רגל באמצעות דיבידנד אחד בלבד.  המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.