www.what2do.co.il

בקשה של חייב להפחתת תשלום מזונות לילדיו לאחר צו כינוס

דרגו את המאמר

בקשה של חייב להפחתת תשלום מזונות לילדיו לאחר צו כינוס

חייב הנמצא בהליך פשיטת רגל עקב חובות בסך של 38,700 לארבעה נושים, עתר לבית המשפט המחוזי מרכז לוד, לאחר שקיבל צו כינוס. החייב ביקש להתחשב במצבו הכלכלי הקשה, ולהפחית את סכום המזונות שהוא מחויב לשלם לילדיו הקטינים.

 

לחייב ארבעה ילדים ששניים מהם קטינים ושניים בגירים, במסגרת הסכם גירושין שאושר על ידי בית משפט לענייני משפחה בשנת 2012, החייב נדרש לשאת בתשלום מזונות שני ילדיו הקטינים בסך של 3,600 שקלים לחודש, ובנוסף חויב לשאת במחצית הוצאות רפואיות חריגות.

 

החייב לא מסוגל לגמור את החודש ולכלכל את ילדיו

 

בסוף שנת 2014, ניתן לחייב צו כינוס והוא חויב לשלם בכל חודש 1,000 שקלים לקופת כינוס נכסים. החייב שעובד כשכיר ומשתכר בסך של 7530 שקלים, ביקש להתחשב במצבו הכלכלי ולפסוק את מזונותיו בסך הנמוך מזה שנפסק בפסק הדין, מאחר והוא אינו מצליח לכלכל עצמו ולכלכל ילדיו ובנוסף לשלם לקופת ההליך. החייב שנישא בשנית מתגורר בבית אחד עם בנו הבגיר ושלושת ילדיה של אשתו מנישואיה הקודמים, כך שסמוכים על שולחנו ארבעה ילדים, זאת בנוסף לשהותם של שני ילדיו הקטינים על פי הסדרי המשמורת.

 

עוד הוסיף כי מצבו הכלכלי של גרושתו העובדת כשכירה מצוין, מאחר ודירת המגורים הועברה לידה במסגרת הסכם הגירושין, ולאחר שמכרה את הבית היא חיה ברמת חיים גבוהה. כיום היא מתגוררת בדירה חדשה ומרווחת מול חוף הים, יש בבעלותה רכב והיא מנהלת חשבון בנק עם כרטיסי אשראי. על כן ביקש להעמיד את סכום המזונות על סך של 2,000 שקלים בחודש.

 

הגרושה טענה כי החייב מסתיר את הכנסותיו האמתיות

 

מנגד טענה הגרושה כי יש לדחות את הבקשה, מאחר והחייב אינו פועל בתום לב ומציג בפני בית המשפט מצג שווא. לדבריה, הוא התעלם מילדיו ומחובתו לתשלום המזונות, הפר את הסדרי הראיה ובקושי פוגש אותם. עוד טענה כי הוא מסתיר הכנסות ומעביר כספים לחשבון הבנק של אחיו. וכן ציינה כי אשתו הנוכחית, עובדת בחנות ומשתכרת בסך של 6,800 שקלים, והם מתגוררים בבית אמה, לכן לא נדרשים לשאת בהוצאות שכירות ומחזיקים בשלושה רכבים. 

 

המנהל המיוחד תמך בבקשה של החייב, וסבר כי בהתחשב בתשלום החודשי אותו הוא משלם לקופת ההליך, ראוי לקצוב את חיובו במזונות שני ילדיו בסך של 2000 שקלים.

 

בית המשפט קבע כי סכום המזונות יופחת ל- 2,400 שקלים

 

בית המשפט ציין כי במסגרת הבקשה להפחתת מזונות, הוא נדרש לאזן בין האינטרסים של הזכאי למזונות, של הנושים ושל החייב עצמו. לאחר שבחן את הכנסתו הנטענת של החייב, את כושר ההשתכרות שלו ושל גרושתו, ואת שיעור חובותיו לנושים, הגיע לכלל מסקנה כי ראוי לחייבו במזונות שני ילדיו הקטינים בשיעור של 2,400 שקלים לחודש כולל מדור והוצאות.

 

בנסיבות אלה קיבל בית המשפט את הבקשה וקבע כי החל ממועד מתן צו הכינוס, החייב יישא במזונות בסך של 2,400 שקלים, במקום סכום של 3,600 שקלים.

 

פש"ר 16999-12-14 

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן

 


מאמרים נוספים בתחום

מה בין הקפאת הליכים לבין חדלות פירעון בעריכת הסדר פשרה באסיפות נושים?

ההבדל העיקרי בין הקפאת הליכים לבין חדלות פירעון בעריכת הסדר פשרה באסיפות נושים... 

בקשה למינוי כונס נכסים זמני הייתה למעשה ניסיון לעקוף זכות עיכבון

האם בית המשפט יקבל בקשה למינוי כונס נכסים לשם רישום זכויות במקרקעין, או שמא מדובר בניסיון לעקוף את זכות העיכבון? 

צו כינוס נכסים

צו כינוס נכסים

מהו צו כינוס נכסים? מהי משמעותו של צו לכינוס נכסים מבחינת הנושה והחייב? מהו עיכוב הליכים? 

גביית חובות של עובדים ממעסיק בתביעת דין קדימה

עובד שפוטר מעבודתו בשל מצבו הכלכלי הקשה של העסק, ולא קיבל את שכרו, רשאי לגבות את השכר בדין קדימה, ולקבל באותה דרך את זכויותיו הסוציאליות לרבות פיצויי פיטורין.  

נושים מובטחים בפשיטת רגל- מי נחשב לנושה מובטח ומהן זכויותיו?

נושה מובטח המגיש תביעה נגד חייב המצוי בהליכי פשיטת רגל חוב, נהנה ממספר יתרונות, כמו מימוש הערובה שנמצאת בידיו וגבייה מועדפת ומהירה יותר מגביית חובות רגילים וחובות בדין קדימה. 

תביעת חוב בפשיטת רגל- איך מגישים תביעת חוב?

תביעת חוב היא מסמך משפטי שמגיש הנושה נגד חייב בפשיטת רגל שבו מפרט הנושה את גובה החוב. הנושה נדרש להגיש את תביעתו לכונס הרשמי תוך חצי שנה ממועד מתן צו הכינוס, אחרת לא יקבל דיבידנד מנכסי החייב.  

דיבידנד בפשיטת רגל – מה משמעות חלוקת דיבידנד בין נושים?

חייב בפשיטת רגל נדרש לחלק את נכסיו בין הנושים לצורך פרעון החוב. החלק היחסי שמקבל כל נושה לאחר מתן צו כינוס נקרא דיבידנד.  

מנהל מיוחד בפשיטת רגל – מה תפקידו של המנהל המיוחד?

תפקידו של המנהל המיוחד הוא לסייע לכונס הרשמי במילוי מטלותיו על פי פקודת פשיטת הרגל. בין היתר הוא אחראי להגיש תכנית פירעון אשר צריכה להתוות את הדרך של החייב לסיום ההליך וקבלת הפטר.  

חלוקת נכסי חייב לנושים בפשיטת רגל: אילו נכסים אינם ניתנים לחלוקה?

נכסי חייב בפשיטת רגל הדרושים לקיום בסיסי כמו מזון ולבוש לא יחולקו בין הנושים על פי פקודת פשיטת רגל, וכך גם לגבי דירת מגורים ונכסים נוספים המשמשים לפרנסת בני הבית. 

פשיטת רגל קטנה – מהי פשיטת רגל קטנה ובאילו מקרים תוגש?

פשיטת רגל קטנה היא הליך מקוצר של פשיטת רגל, כאשר ערך נכסי החייב אינו עולה על סך של 10,000 שקלים, או סכום אחר המתעדכן בחוק, והחלוקה לנושים תתבצע מקופת פשיטת רגל באמצעות דיבידנד אחד בלבד.  המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.