www.what2do.co.il

נושים מובטחים בפשיטת רגל- מי נחשב לנושה מובטח ומהן זכויותיו?

דרגו את המאמר
  התקבלו 3 דירוגים בציון ממוצע: 5.0 מתוך 5

נושים מובטחים בפשיטת רגל- מי נחשב לנושה מובטח ומהן זכויותיו?

נושה בפשיטת רגל הוא אדם או תאגיד שחייבים לו כסף או רכוש. נושה מובטח הוא מי שמחזיק בערובה לחוב, כמו בנק שלקוח לווה ממנו כסף, ספק המספק סחורה לבעל עסק שטרם שילם עליה, וגם בעל נכס הוא נושה של חוב שכירות עתידי של שוכר.

 

עיקרון שוויון בין נושים הוא אחד העקרונות היסודיים של הליכי פשיטת רגל, על פי עיקרון זה, כל נושה אמור להיפרע באופן שוויוני ביחס לנושים האחרים ובהתאם לגובה החוב של החייב המצוי בהליכי פשיטת רגל. יחד עם זאת עיקרון שוויון בין נושים חל רק כאשר כל הנושים נמצאים באותה דרגה. הכלל שונה לגבי חובות מובטחים, שהם חובות הקודמים לחובות רגילים ולחובות בדין קדימה. לפיכך הנושים הרגילים אינם יכולים להיפרע לפני שנפרעו חובות מובטחים וחובות בדין קדימה.

 

מי נחשב לנושה מובטח?

 

על פי פקודת פשיטת רגל, נושה מובטח הוא נושה שיש בידיו ערובה לחוב שמגיע לו מהחייב, הערובה יכולה להיות שעבוד של נכס מנכסי החייב כמו משכנתא, או זכות עיכבון על נכס של החייב שמצוי בידי הנושה. כמו לדוגמה, אם אדם הביא רכב למוסך, ולא שילם עבור התיקון, בעל המוסך רשאי לעכב את הרכב ולהחזיק בו עד לפירעון החוב על פי זכות העיכבון. במקרה שבעל הרכב החל הליכי פשיטת רגל, בעל המוסך מקבל מעמד של נושה מובטח.

 

שעבוד הוא הסכם שבמסגרתו אדם מתחייב שבמקרה שהחוב לא ישולם, הנושה יהיה זכאי להיפרע מנכס שנמצא בידיו. שעבוד יכול להיות משכון לפי חוק המשכון, או משכנתא לפי חוק המקרקעין. כאשר מדובר במשכון, הדבר מחויב ברישום המשכון ברשם המשכונת או בהפקדה פיזית של המשכון אצל הנושה. מטרת הרישום היא להעניק לו פומביות, בעיקר כלפי הנושים האחרים. נקודת המוצא היא כי אם הנושים לא ידעו שהחייב נתן משכון מסוים כאשר התקשרו עמו בחוזה כספי, ייתכן ולא יהיה ניתן להשתמש בו כדי לזכות בחיסיון של נושה מובטח.

 

מהן זכויותיו של נושה מובטח?

 

נושה מובטח נהנה מכך שצו כינוס הנכסים ועיכוב הליכים לפני מתן צו כינוס לא חלים על הערובה שבידו והוא רשאי לממש אותה כדי לפרוע את החוב באישור של בית משפט. אם ערך הבטוחה אינו מכסה את מלוא החוב, הנושה נחשב לנושה רגיל שאינו מועדף ביחס ליתרת החוב.

 

נושים מובטחים נהנים ממספר זכויות על פני חייבים רגילים, או חייבים בדין קדימה. נושה מובטח רשאי לפעול באחת מן הדרכים הבאות:


• נושה מובטח רשאי לסמוך על הערובה אשר בידיו ולא לפנות להליכי פשיטת הרגל לצורך גביית החוב. במקרים מסוג זה, הנאמן אוחז בסמכות לבדוק את הערובה ולהשתמש בזכותו לפדותה.


• נושה מובטח רשאי לממש את הערובה בכוחות עצמו, במקרה שקיים הפרש בין התמורה לבין החוב, יכול הנושה להגיש תביעת חוב על ההפרש.


• הנושה המובטח רשאי לשום את הערובה ולהגיש תביעת חוב נגד החייב בגין ההפרש. במקרה זה, הנושה זוכה להיות חלק מהליך פשיטת הרגל, אולם הוא אינו מוותר או מממש את הערובה.


• נושה מובטח רשאי לוותר על הערובה ולהעביר אותה לנאמן. אולם הוויתור הופך את הנושה המובטח לנושה רגיל המקבל דיבידנד כנושה רגיל והוא רשאי להגיש תביעת חוב.


• נושה מובטח מצביע באסיפת הנושים על בסיס ההפרש שבין החוב לבין שווי הערובה שבידיו.
 

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן

 


מאמרים נוספים בתחום

מה בין הקפאת הליכים לבין חדלות פירעון בעריכת הסדר פשרה באסיפות נושים?

ההבדל העיקרי בין הקפאת הליכים לבין חדלות פירעון בעריכת הסדר פשרה באסיפות נושים... 

תביעה קיזוז חוב אשר מוגשת לאחר חתימה על הסדר נושים

הגשת תביעת קיזוז בהליכי פירוק נגד חברה כאשר נחתם הסכם נושים שקיבל תוקף של פסק דין... 

פשיטת רגל לאחר מלחמת לבנון השנייה - קריסת עסק

האם חייבת אשר טוענת כי עסקה קרס בגין מלחמת לבנון השנייה תוכר כפושטת רגל? 

אישור הסדר נושים של חברת ארקל פלסטיק אגודה שיתופית חקלאית בע"מ

התמוטטות שוק הרכב העולמי פגעה בחברות רבות ברחבי העולם. ענן זה לא פסח גם על חברות ישראליות. להלן אישור הסדר הנושים של חברת ארקל פלסטיק... 

החלטה בעניין טענת קיזוז נגד עמותה בפירוק

רצ"ב החלטה שניתנה ע"י שופט ביהמ"ש המחוזי בנצרת עאטף עילבוני, בעניין טענת קיזוז נגד עמותה בפירוק. המ דובר בבקשה למתן הוראות שהגישה המנהלת המיוחדת (אשר שימשה תחילה כמפרקת זמנית) של עמותת מכללת הצפון - מרכז לחינוך והכשרה מקצועית ... 

יתרונות פשיטת רגל

יתרונות פשיטת רגל

מהי פשיטת רגל? מהם היתרונות אשר פשיטת הרגל טומנת בחובה עבור הנושים והחייבים? 

חסרונות בהליכי פשיטת רגל

חסרונות בהליכי פשיטת רגל

חרף יתרונותיה, פשיטת רגל איננה נהנית מתדמית חיובית כלל וכלל וזאת משום שהיא מקפלת בתוכה חסרונות משמעותיים כלפי כל הצדדים... 

בקשת פשיטת רגל

מהי בקשת פשיטת רגל? מהם התנאים להגשתה של בקשת פשיטת רגל? מהו ההבדל בין התנאים כאשר הבקשה מוגשת על ידי נושה? 

אסיפת נושים

מהי אסיפת נושים? כיצד היא מתנהלת? מהו הרוב הדרוש לשם קבלתה החלטה באסיפת הנושים? 

חובות בדין קדימה

מהם חובות בדין קדימה? מדוע שכר עבודה מהווה חוב בדין קדימה? ממתי סופרים שכר דירה כחוב בדין קדימה? תגיות: בדיקת קישורים של חוב,
המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.