www.what2do.co.il

גביית חובות של עובדים ממעסיק בתביעת דין קדימה

דרגו את המאמר
  התקבלו 3 דירוגים בציון ממוצע: 5.0 מתוך 5

גביית חובות של עובדים ממעסיק בתביעת דין קדימה

חובות בדין קדימה הם חובות שיכולת הגבייה שלהם גבוהה יותר ושיש להם עדיפות על פני חובות אחרים, על פי פקודת פשיטת רגל, פרט לחובות של נושים מובטחים, שלהם קיימת עדיפות על פני החובות בדין קדימה. ראשון בסדר העדיפויות נמצא שכר עבודה. במקום השני נמצא סכום שניכה חייב בהליכי פשיטת הרגל במקור לצורך מס הכנסה וטרם העבירו לפקיד השומה, ואחריהם חובות השווים זה לזה בדרגתם.

 

כאשר מעסיק נקלע לקשיים כלכליים והעסק עומד בפני פשיטת רגל, הליכי הוצאה לפועל ועיקולים, הנפגעים העיקריים הם בדרך כלל עובדים שכירים, אשר מאבדים באחת את מקור פרנסתם ואף קיים חשש מאיבוד זכויות סוציאליות וכספים שנצברו במהלך הוותק בעבודה. עובד שבמהלך תקופת העבודה, המעסיק הפקיד עבורו פיצויי פיטורין בתכנית ביטוח פנסיוני, יבצע ביטוח לאומי השלמה ל- 100% פיצוי פיטורין או יותר, בכפוף לחוק פיצויי פיטורין או בהתאם לחוזה עבודה או הסכם קיבוצי.

 

החוב הראשון שיש לו עדיפות לגבייה בדין קדימה הוא שכר עבודה, כולל: דמי חופשה, פדיון מחלה ימי חופשה ופיצויי פיטורין. יחד עם זאת פיצויי פיטורין ושכר עבודה ביחד לא יעלו על 150 אחוז מהסכום שהוגדר על פי תקנות ביטוח הלאומי.

 

מעמד העובדים שווה למעמד הנושים

 

כאשר חברה שנסגרה עקב מצוקה כלכלית נחשבת לחדלת פירעון. החוק יוצא להגנת העובדים ומאפשר לעובדים שאיבדו את מקום עבודתם לגבות את זכויותיהם ואת השכר המגיע להם מכוח דיני עבודה ודיני חוזים, ומעמד העובדים שווה למעמד הנושים. אחד מהעקרונות המרכזיים על פי פקודת פשיטת הרגל ופירוק חברה הוא עיקרון השוויון בין נושים של החייב הנמצא בפשיטת רגל. על פי החוק, יש לשלם תביעות המוכרות על פי הפקודה, בכפוף להוראות פשיטת הרגל, בלי כל העדפה.

 

העדפת נושים נוגדת את עיקרון השוויון ויכולה לבוא לידי ביטוי בשדרוג מעמדו של נושה, ולהפכו למשל מנושה מובטח לנושה בדין קדימה. קיימת היררכיה לגבי חלוקת כספי החברה בין הנושים. על פי סדר העדיפויות הנושים המובטחים יפרעו ראשונים, שהם בדרך כל הבנקים ומי שמחזיקים בשטרות חוב, בערבויות ובבטוחות כלפי החברה. בעדיפות שנייה יפרעו הנושים בעלי זכות קדימה, אשר ביניהם נמצאים גם העובדים שזכאים לקבל שכר עבודה שלא שולם. יתרת הכספים יחולקו בין בעלי המניות של החברה הנחשבים כנושים רגילים.


כספים שנמצאים בקופה יחולקו באופן שווה בין העובדים

 

במקרה שעובדי חברה המצויה בפשיטת רגל אינם יכולים לקבל את השכר המגיע להם, הכספים שנמצאים בקופת הכינוס יחולקו בין העובדים באופן קולקטיבי ושווה. כל עובד נדרש להגיש תביעת חוב ולאחר אישור התביעה, יוכלו העובדים לקבל את הכספים שנותרו בקופה. העובדים לא יהיו זכאים לפיצוי בגין הלנת שכר, אולם הם רשאים לתבוע את הפרשי ההצמדה והריביות עבור השכר שלא שולם בזמן.

 

עובדים יכולים לתבוע פיצויים בחוב בדין קדימה רק עד סכום של 12,000 שקלים, ואת יתרת החוב ניתן לפרוע על פי הקטגוריה השלישית בסדר העדיפויות של נושים רגילים. עובדים שגובים את חובם בדין קדימה זכאים לקבל משכורת של עד 8,000 שקלים, ותשלום פיצויי פיטורין על פי ותק, הסכם קיבוצי וחוזה עבודה אישי. עובד שהתפטר נוכח המצב הכלכלי של חברה העומדת בפני פירוק, אינו זכאי לפיצויי פיטורין. כספים שהופקדו על ידי המעסיק בקופת הפיצויים נהנים מחסינות בחלוקת החובות ומשוריינים לטובת העובדים, כמו כן, כספים אלה עומדים בקדימות ראשונה לפירעון, גם לפני ההחזר לנושים המובטחים.
 

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן

 


מאמרים נוספים בתחום

מה בין הקפאת הליכים לבין חדלות פירעון בעריכת הסדר פשרה באסיפות נושים?

ההבדל העיקרי בין הקפאת הליכים לבין חדלות פירעון בעריכת הסדר פשרה באסיפות נושים... 

תביעה קיזוז חוב אשר מוגשת לאחר חתימה על הסדר נושים

הגשת תביעת קיזוז בהליכי פירוק נגד חברה כאשר נחתם הסכם נושים שקיבל תוקף של פסק דין... 

פשיטת רגל לאחר מלחמת לבנון השנייה - קריסת עסק

האם חייבת אשר טוענת כי עסקה קרס בגין מלחמת לבנון השנייה תוכר כפושטת רגל? 

אישור הסדר נושים של חברת ארקל פלסטיק אגודה שיתופית חקלאית בע"מ

התמוטטות שוק הרכב העולמי פגעה בחברות רבות ברחבי העולם. ענן זה לא פסח גם על חברות ישראליות. להלן אישור הסדר הנושים של חברת ארקל פלסטיק... 

החלטה בעניין טענת קיזוז נגד עמותה בפירוק

רצ"ב החלטה שניתנה ע"י שופט ביהמ"ש המחוזי בנצרת עאטף עילבוני, בעניין טענת קיזוז נגד עמותה בפירוק. המ דובר בבקשה למתן הוראות שהגישה המנהלת המיוחדת (אשר שימשה תחילה כמפרקת זמנית) של עמותת מכללת הצפון - מרכז לחינוך והכשרה מקצועית ... 

יתרונות פשיטת רגל

יתרונות פשיטת רגל

מהי פשיטת רגל? מהם היתרונות אשר פשיטת הרגל טומנת בחובה עבור הנושים והחייבים? 

חסרונות בהליכי פשיטת רגל

חסרונות בהליכי פשיטת רגל

חרף יתרונותיה, פשיטת רגל איננה נהנית מתדמית חיובית כלל וכלל וזאת משום שהיא מקפלת בתוכה חסרונות משמעותיים כלפי כל הצדדים... 

בקשת פשיטת רגל

מהי בקשת פשיטת רגל? מהם התנאים להגשתה של בקשת פשיטת רגל? מהו ההבדל בין התנאים כאשר הבקשה מוגשת על ידי נושה? 

אסיפת נושים

מהי אסיפת נושים? כיצד היא מתנהלת? מהו הרוב הדרוש לשם קבלתה החלטה באסיפת הנושים? 

חובות בדין קדימה

מהם חובות בדין קדימה? מדוע שכר עבודה מהווה חוב בדין קדימה? ממתי סופרים שכר דירה כחוב בדין קדימה? תגיות: בדיקת קישורים של חוב,
המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.