www.what2do.co.il

הגבלות לאחר מתן צו הפטר: כיצד להסיר מגבלות בסוף הליך פשיטת רגל?

דרגו את המאמר
  התקבלו 9 דירוגים בציון ממוצע: 5.0 מתוך 5

הגבלות לאחר מתן צו הפטר: כיצד להסיר מגבלות בסוף הליך פשיטת רגל?

עם מתן צו פשיטת רגל מוטלות על החייב מגבלות שונות, ההפטר קובע כי חובותיו של החייב נמחקים ועמם ההגבלות שהוטלו עליו. הצו אמנם פוטר את החייב מחובותיו ומהווה סוף להליך פשיטת הרגל, אך בפועל ההליך אינו מסתיים אוטומטית ויש לפעול לביטול כל ההליכים וההגבלות שהוטלו, וכן לסגור את כל התיקים הפתוחים בהוצאה לפועל.

 

חשוב לדעת כי לאחר מתן הפטר אף גורם לא דואג לעדכן את הרשויות ואת שאר הגורמים שהחייב הופטר מחובותיו. ברוב המקרים ניסיונות לסגירת החובות נמשכים למעלה משנה, ואף ביטוח לאומי ולשכת ההוצאה לפועל ממשיכים להטיל עיקולים, לעכב כספים ולשלוח התראות, וכן עיכוב יציאה מהארץ שהוטל על החייב עדיין קיים במשטרת הגבולות ויש להגיש בקשה מיוחדת לבית המשפט המחוזי שדן בפשיטת הרגל כדי להסירו.

 

הסרת הגבלות על תחום עיסוק

 

במסגרת ההגבלות השונות שמוטלות על החייב, ישנם מספר מקצועות שבהם לא יכול לעסוק אדם שהוכרז כפושט רגל, כמו בתיווך מקרקעין, בעריכת דין, בקבלנות ובייעוץ פנסיוני, וישנן מועצות שונות שבהן לא ניתן לכהן במהלך פשיטת רגל, כמו מועצה מקומית, מועצה של רשות שדות התעופה, מועצה של רשות הדואר ועוד. 

 

בנוסף פושט רגל אינו רשאי לבצע פעולות עסקיות שונות כמו ניהול חברה בע"מ, הוא נחשב ללקוח מוגבל בבנק ואסור לו להשתמש בכרטיסי אשראי ולהוציא שיקים ללא אישור הנאמן, ולא לקבל אשראי מהבנק.

 

צו ההפטר אמור להסיר כל מגבלה שחלה על החייב, כמו פתיחת חשבון בנק, הקלות מול רשויות וביטול צו עיכוב יציאה מהארץ. יחד עם זאת, עם סיום הליך פשיטת הרגל, עשויות להישאר מספר הגבלות על החייב, ובעיקר הגבלות על תחום עיסוק. כך לדוגמה לא ניתן להגיש מועמדות בבחירות לרשויות המקומיות, וההגבלה עשויה להישאר בתוקפה גם לאחר ההפטר, למשך פרקי זמן משתנים.


תעודה המסירה את המגבלות לאחר פשיטת רגל

 

חייב שקיבל הפטר יכול לבקש מבית המשפט שדן בפשיטת הרגל שלו תעודה המסירה את המגבלות לאחר פשיטת רגל. כדי לקבל את התעודה, החייב נדרש להגיש את הבקשה ביחד עם הבקשה למתן הפטר, ולפרט את ההוכחות לקיומם של שני התנאים הדרושים. לשם כך החייב נדרש להוכיח שפשיטת הרגל באה בעקבות כשל בלתי צפוי, וכי הכשל לא נגרם עקב התנהגות חסרת תום לב מצדו.

 

כמו כן, החייב יכול לבקש מבית המשפט שרק חלק מההגבלות תוסרנה, כך שאם הוא מעוניין להתמודד בבחירות למועצות מקומיות, הוא יכול לבקש תעודה המסירה ממנו מגבלה זו. העובדה שהחייב פעל בתום לב ביצירת החובות אינה מספקת למתן תעודה, ובעת הגשת הבקשה, בוחן בית המשפט בצורה אובייקטיבית האם התקיימו התנאים הנדרשים למתן תעודה, ומברר האם לא ניתן היה לצפות את הכשל שגרם לפשיטת רגל.

 

חשוב לציין כי לאורך כל הליך פשיטת הרגל, על החייב מוטלת החובה למסור מידע אמתי ומלא ולשתף פעולה עם הגורמים המוסמכים. הפרת החובה מהווה עבירה פלילית שהעונש שלה יכול להיות מאסר. חייב שקיבל מבית משפט צו הפטר, עדיין מחויב לשתף פעולה ולסייע במימוש נכסיו המוקנים לנאמן ובחלוקתם. אי סיוע מצד החייב מהווה עבירה ועלול להביא לביטול ההפטר.
 

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן

 


מאמרים נוספים בתחום

חדלות פרעון בפשיטת רגל לפי הרפורמה החדשה

דיני חדלות פרעון מסדירים את המצב שבו חייב אינו יכול לפרוע את חובו ונחשב לחדל פרעון, ואינו יכול לשלם לנושים את מלוא סכום החוב. פשיטת רגל היא הליך חדלות הפירעון החל על יחידים 

הגשת דוחות תקופתיים במסגרת פשיטת רגל

חייב בפשיטת רגל נדרש למסור אחת לחודשיים דוח על מצבו הכלכלי. אי הגשת דוחות מלאים המפרטים את הכנסותיו והוצאותיו של החייב עלול לגרום לביטול הליך פשיטת הרגל.  

מהם חובות אבודים בפשיטת רגל?

האפשרות לבקש מרשויות המסים הכרה בחובות אבודים ולקבל החזרי מס עומדת בפני נושים שאינם מצליחים לגבות כספים המגיעים להם, וככל הנראה גם לא יצליחו לפרוע את החוב בעתיד.  

חוסר תום לב לאחר מתן צו כינוס

הסתרת מידע, מסירת פרטים שקריים ואי גילוי פרטים לכונס הנכסים הרשמי מהווים התנהגות חסרת תום לב מצד החייב, אשר עלולה לגרום לאי מתן הפטר ולהפסקת הליך פשיטת רגל.  

פשיטת רגל בהליכי גירושין

איום בהליכי פשיטת רגל הוא אסטרטגיה מוכרת בהליכי גירושין, ופעמים קרובות ההליך מנוצל לצורך השלכה על חלוקת הרכוש בין הצדדים באמצעות הברחת נכסים וחיוב בתשלום מזונות. 

הגבלות לאחר מתן צו הפטר: כיצד להסיר מגבלות בסוף הליך פשיטת רגל?

צו הפטר מוחק את החובות שיש לחייב בפשיטת רגל, ומסיר כל מגבלה שחלה עליו, כמו למשל פתיחת חשבון בנק, הקלות מול רשויות וביטול צו עיכוב יציאה מהארץ.  

מהם חובות בפשיטת רגל שאינם ברי הפטר?

צו הפטר פוטר חייב בפשיטת רגל מחובותיו, מלבד חובות שאינם ברי הפטר, הכוללים חובות בשל קנסות, חובות שנוצרו במרמה וחוב מזונות. 

הפטר לאלתר בפשיטת רגל

הפטר לאלתר ניתן במקרים חריגים מיד לאחר ההכרזה על פשיטת רגל, כאשר לחייב אין כל נכסים למימוש חובותיו והוא נטול כושר השתכרות בהווה ובעתיד, בשל מצב בריאותי קשה או גיל מתקדם. 

פשיטת רגל שניה: מתי ניתן להגיש בקשת פשיטת רגל נוספת?

חייב שהוכרז כפושט רגל על פי בקשתו וקיבל הפטר, אינו רשאי להגיש בקשה נוספת לפשיטת רגל, אלא רק לאחר שחלפו חמש שנים מיום מתן ההפטר.  

תביעת חוב מזונות בפשיטת רגל

תביעת חוב מזונות מוגשת עם שאר תביעות החוב של הנושים, אולם חוב מזונות הוא חוב בדין קדימה, אשר זוכה לעדיפות על פני חובות אחרים.  המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.