www.what2do.co.il

האם מתן הפטר יחול גם על חוב מזונות למוסד לביטוח לאומי?

דרגו את המאמר
  התקבלו 1 דירוגים בציון ממוצע: 2.0 מתוך 5

האם מתן הפטר יחול גם על חוב מזונות למוסד לביטוח לאומי?

חייב בשנות השישים לחייו, קיבל הפטר על חובותיו במסגרת הליך פשיטת רגל, וביקש להחיל את ההפטר גם על חובו למוסד לביטוח לאומי שעומד על סך 306,588 שקלים, ומקורו בתשלום חוב מזונות ישן. בית המשפט המחוזי בתל אביב - יפו נדרש להכריע האם יש לקבל את הבקשה.

 

במהלך שנות התשעים, שולמו לגרושתו של החייב על ידי המוסד לביטוח לאומי, דמי מזונות במשך תקופה קצרה, מאחר והחייב לא עמד בתשלומים. בגין חוב המזונות, ננקטו נגד החייב הליכי גביה בתיק הוצאה לפועל.

 

החייב ביקש להתחשב במצב הבריאותי הקשה ובגילו המבוגר

 

לטענת החייב, לאור גילו המבוגר ובריאותו הלקויה, ואף בשל העובדה כי כיום ילדיו בגירים, ומצויים בשנות השלושים לחייהם, יש לתת מתן הפטר גם על חוב המזונות הישן. עוד הוסיף כי המוסד לביטוח לאומי, לא טרח להגיש תביעת חוב במסגרת הליך פשיטת הרגל, על אף שצו הכינוס הומצא לידיו, ורק לאחר מתן ההפטר, הוא החל לנקוט נגדו בהליכים שונים במסגרת הוצאה לפועל.

 

כמו כן, במהלך השנים סכום החוב הלך וטפח, והוא מרוכב ברובו מתוספת של הפרשי ריבית והצמדה. על כן ביקש החייב להתחשב במצבו, ובנסיבותיו האישיות, ולפטור אותו מחוב זה.

 

הנאמן טען כי החייב מסוגל לפרוע את החוב

 

הנאמן התנגד לבקשה, בטענה כי החייב קיבל לאחרונה הפטר מכל חובותיו בסך מיליוני שקלים, ומאחר והוא אינו אדם חולני והכנסתו החודשית מגיעה לסך של 6,000 שקלים בחודש, הוא מסוגל להתמודד עם חוב המזונות, או להגיע להסדר ראוי.

 

המוסד לביטוח לאומי ציין כי חוב המזונות אינו נכלל בהפטר, מכיוון שהוא עלול לפגוע בהבטחת הקיום לזכאים במזונות, ואף עלול לעודד התחמקות מתשלום חוב מזונות, מתוך הנחה כי החוב ישולם לנושה על ידי הביטוח הלאומי, ובהמשך יתקבל הפטר. עוד ציין כי קבלת הבקשה תפגע בקופת המדינה, על כן הוא מחויב לגבות כספי ציבור אלה.

 

לאחר שמיעת טענות הצדדים, הגיע בית המשפט למסקנה, כי יש לדחות את הבקשה, מכיוון שהשתכנע כי במקרה זה לא מתקיימות נסיבות המצדיקות סטייה מן הכלל, המאפשרות מתן הפטר לחייב מתשלום חוב המזונות.

 

גביית החוב למוסד לביטוח לאומי לא תפגע בחייב

 

השופט השתכנע כי למרות גילו המבוגר של החייב, ומצבו הבריאותי, הוא מוכר כבעל נכות של 28% בלבד, והוא בעל כושר השתכרות, ומרוויח סך של 6,000 שקלים בחודש, כולל קצבת זקנה. על כן קבע כי גביית החוב לא תפגע באופן מהותי בחייב, ולא תותיר אותו מתחת לקו העוני

 

בסופו של דבר קבע בית המשפט כי צו ההפטר לא יחול על החוב במזונות, עוד קבע כי החייב רשאי לפנות לרשם הוצאה לפועל, על מנת לנסות ולהפחית את גובה הסכום, או להגיע להסדר עם המוסד לביטוח לאומי.

 

פש"ר 33036-05-11 

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן

 


מאמרים נוספים בתחום

חדלות פרעון בפשיטת רגל לפי הרפורמה החדשה

דיני חדלות פרעון מסדירים את המצב שבו חייב אינו יכול לפרוע את חובו ונחשב לחדל פרעון, ואינו יכול לשלם לנושים את מלוא סכום החוב. פשיטת רגל היא הליך חדלות הפירעון החל על יחידים 

הגשת דוחות תקופתיים במסגרת פשיטת רגל

חייב בפשיטת רגל נדרש למסור אחת לחודשיים דוח על מצבו הכלכלי. אי הגשת דוחות מלאים המפרטים את הכנסותיו והוצאותיו של החייב עלול לגרום לביטול הליך פשיטת הרגל.  

מהם חובות אבודים בפשיטת רגל?

האפשרות לבקש מרשויות המסים הכרה בחובות אבודים ולקבל החזרי מס עומדת בפני נושים שאינם מצליחים לגבות כספים המגיעים להם, וככל הנראה גם לא יצליחו לפרוע את החוב בעתיד.  

חוסר תום לב לאחר מתן צו כינוס

הסתרת מידע, מסירת פרטים שקריים ואי גילוי פרטים לכונס הנכסים הרשמי מהווים התנהגות חסרת תום לב מצד החייב, אשר עלולה לגרום לאי מתן הפטר ולהפסקת הליך פשיטת רגל.  

פשיטת רגל בהליכי גירושין

איום בהליכי פשיטת רגל הוא אסטרטגיה מוכרת בהליכי גירושין, ופעמים קרובות ההליך מנוצל לצורך השלכה על חלוקת הרכוש בין הצדדים באמצעות הברחת נכסים וחיוב בתשלום מזונות. 

הגבלות לאחר מתן צו הפטר: כיצד להסיר מגבלות בסוף הליך פשיטת רגל?

צו הפטר מוחק את החובות שיש לחייב בפשיטת רגל, ומסיר כל מגבלה שחלה עליו, כמו למשל פתיחת חשבון בנק, הקלות מול רשויות וביטול צו עיכוב יציאה מהארץ.  

מהם חובות בפשיטת רגל שאינם ברי הפטר?

צו הפטר פוטר חייב בפשיטת רגל מחובותיו, מלבד חובות שאינם ברי הפטר, הכוללים חובות בשל קנסות, חובות שנוצרו במרמה וחוב מזונות. 

הפטר לאלתר בפשיטת רגל

הפטר לאלתר ניתן במקרים חריגים מיד לאחר ההכרזה על פשיטת רגל, כאשר לחייב אין כל נכסים למימוש חובותיו והוא נטול כושר השתכרות בהווה ובעתיד, בשל מצב בריאותי קשה או גיל מתקדם. 

פשיטת רגל שניה: מתי ניתן להגיש בקשת פשיטת רגל נוספת?

חייב שהוכרז כפושט רגל על פי בקשתו וקיבל הפטר, אינו רשאי להגיש בקשה נוספת לפשיטת רגל, אלא רק לאחר שחלפו חמש שנים מיום מתן ההפטר.  

תביעת חוב מזונות בפשיטת רגל

תביעת חוב מזונות מוגשת עם שאר תביעות החוב של הנושים, אולם חוב מזונות הוא חוב בדין קדימה, אשר זוכה לעדיפות על פני חובות אחרים.  המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.