www.what2do.co.il

פושט רגל ביקש לקבל הפטר מחוב המזונות בשל גילו המבוגר

דרגו את המאמר

פושט רגל ביקש לקבל הפטר מחוב המזונות בשל גילו המבוגר

בתחילת שנת 2013 הגיש החייב בקשה לבית המשפט המחוזי בתל אביב - יפו, למתן הפטר, בגין חוב מזונות לגרושתו ובתו.

 

החייב, יליד 1938 כיום בן 76, הגיש בשנת 2001 בקשה להכרזה על פשיטת רגל ולמתן צו כינוס. במסגרת הבקשה לצו כינוס, הצהיר החייב רק על חוב המזונות ולאחר כשנה הוכרז כפושט רגל.

 

החייב ואשתו נישאו בשנת 1968, ולאחר כשנה נולדה בתם היחידה, שכיום היא בת 45. בני הזוג חיים בנפרד למעלה מ - 40 שנה והם התגרשו בבית הדין הרבני בשנת 1995.

 

החייב ירד מהארץ ולא שילם את דמי המזונות

 

לאחר שהחייב, שהינו מורה לספרות ולתנ"ך, לא מצא עבודה בארץ, הוא טס לאוסטרליה ושהה שם קרוב לעשרים שנה. טרם עזב את ישראל הוא חויב בתשלום מזונות לבתו ונדרש לשאת בהוצאות הבית. בהמשך הצדדים הגיעו לפשרה והוא היה פטור מהשתתפות בהוצאות הבית ונדרש לשאת בדמי המזונות לבתו בלבד.

 

החייב לא עמד בתשלומים וגרושתו ובתו נקטו כנגדו הליכי הוצאה לפועל לגביית המזונות, במסגרתם נמכרו דירתו בתל אביב ומחצית מדירת המגורים המשותפת בחולון, וגם נגבו סכומי תמלוגים שהגיעו לחייב מאקו"ם. עם זאת חוב המזונות המשיך לתפוח.
בשנת 1993 החייב חזר ארצה ובין הצדדים התנהלו הליכים משפטיים ממושכים בשלל ערכאות ובשלב מסוים הוא פנה להליכי פשיטת רגל, חרף התנגדותן של אשתו ובתו.

 

הגרושה והבת התנגדו לביצוע הליכי פשיטת הרגל

 

בהחלטה שהתקבלה להכרזתו כפושט רגל בשנת 2002, קבע בית המשפט כי לחייב אין נכסים הניתנים למימוש, מלבד משכורתו הדלה, הכוללת רבע משרה מעבודתו כמרצה במכללה. וכן, מצבו הבריאותי קשה ולא קיימת סבירות להתעשרות פתאומית, על כן אין לשלול את זכותו להיות מוכרז פושט רגל, חרף חוב המזונות, מאחר ובתו הינה אשה בוגרת ועצמאית.

 

בהמשך החייב קיבל פיצויי פיטורין מהמכללה, הוא העביר את כספי הפיצויים לקופת הכינוס ובוטל צו הכינוס. בראשית שנת 2007 הגיש החייב את בקשתו הראשונה למתן צו הפטר. העניין הועבר לבית המשפט לענייני משפחה שדחה את הבקשה והורה על פריסת חוב המזונות, שהגיע כבר לשני מליון וחצי שקל לתשלומים חודשיים קטנים והוא נותר במעמד של פושט רגל.

 

החייב עני וזקן ואינו יכול להועיל לנושותיו

 

בבקשתו הנוכחית סיפר החייב כי הוא חי מתמלוגי אקו"ם ומקצבת זקנה. הוא מקבל מביטוח לאומי סכום חודשי של 2,444 שקל, ומשלם דמי שכירות של 1,500 שקל. לדבריו הוא חי חיי דלות ועוני מאז 1993, ומצבן הכלכלי של גרושתו ובתו הוא טוב. הבת היא משפטנית המפרנסת את עצמה וגרושתו מקבלת פנסיה קבועה ומתגוררת בדירתם המשותפת לאחר שרכשה את חלקו.

 

בסופו של דבר השתכנע בית המשפט כי יש לאפשר לחייב לפתוח דף חדש לחיות את השנים שנותרו לו כאשר חוב המזונות מאחוריו. וקבע כי יש לפטור אותו מחובותיו בשל גילו המבוגר והכנסותיו הדלות, על כן הורה על מתן הפטר חלוט, לרבות מחוב המזונות.

 

פש"ר 1253/06 

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן

 


מאמרים נוספים בתחום

חדלות פרעון בפשיטת רגל לפי הרפורמה החדשה

דיני חדלות פרעון מסדירים את המצב שבו חייב אינו יכול לפרוע את חובו ונחשב לחדל פרעון, ואינו יכול לשלם לנושים את מלוא סכום החוב. פשיטת רגל היא הליך חדלות הפירעון החל על יחידים 

הגשת דוחות תקופתיים במסגרת פשיטת רגל

חייב בפשיטת רגל נדרש למסור אחת לחודשיים דוח על מצבו הכלכלי. אי הגשת דוחות מלאים המפרטים את הכנסותיו והוצאותיו של החייב עלול לגרום לביטול הליך פשיטת הרגל.  

מהם חובות אבודים בפשיטת רגל?

האפשרות לבקש מרשויות המסים הכרה בחובות אבודים ולקבל החזרי מס עומדת בפני נושים שאינם מצליחים לגבות כספים המגיעים להם, וככל הנראה גם לא יצליחו לפרוע את החוב בעתיד.  

חוסר תום לב לאחר מתן צו כינוס

הסתרת מידע, מסירת פרטים שקריים ואי גילוי פרטים לכונס הנכסים הרשמי מהווים התנהגות חסרת תום לב מצד החייב, אשר עלולה לגרום לאי מתן הפטר ולהפסקת הליך פשיטת רגל.  

פשיטת רגל בהליכי גירושין

איום בהליכי פשיטת רגל הוא אסטרטגיה מוכרת בהליכי גירושין, ופעמים קרובות ההליך מנוצל לצורך השלכה על חלוקת הרכוש בין הצדדים באמצעות הברחת נכסים וחיוב בתשלום מזונות. 

הגבלות לאחר מתן צו הפטר: כיצד להסיר מגבלות בסוף הליך פשיטת רגל?

צו הפטר מוחק את החובות שיש לחייב בפשיטת רגל, ומסיר כל מגבלה שחלה עליו, כמו למשל פתיחת חשבון בנק, הקלות מול רשויות וביטול צו עיכוב יציאה מהארץ.  

מהם חובות בפשיטת רגל שאינם ברי הפטר?

צו הפטר פוטר חייב בפשיטת רגל מחובותיו, מלבד חובות שאינם ברי הפטר, הכוללים חובות בשל קנסות, חובות שנוצרו במרמה וחוב מזונות. 

הפטר לאלתר בפשיטת רגל

הפטר לאלתר ניתן במקרים חריגים מיד לאחר ההכרזה על פשיטת רגל, כאשר לחייב אין כל נכסים למימוש חובותיו והוא נטול כושר השתכרות בהווה ובעתיד, בשל מצב בריאותי קשה או גיל מתקדם. 

פשיטת רגל שניה: מתי ניתן להגיש בקשת פשיטת רגל נוספת?

חייב שהוכרז כפושט רגל על פי בקשתו וקיבל הפטר, אינו רשאי להגיש בקשה נוספת לפשיטת רגל, אלא רק לאחר שחלפו חמש שנים מיום מתן ההפטר.  

תביעת חוב מזונות בפשיטת רגל

תביעת חוב מזונות מוגשת עם שאר תביעות החוב של הנושים, אולם חוב מזונות הוא חוב בדין קדימה, אשר זוכה לעדיפות על פני חובות אחרים.  המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.