www.what2do.co.il

פשיטת רגל בהליכי גירושין

דרגו את המאמר

פשיטת רגל בהליכי גירושין

הליך פשיטת הרגל מאפשר לאדם שנקלע לחובות כלכליים ואינו יכול לעמוד בתשלומים לנושים לפתוח דף כלכלי חדש בחייו על ידי קבלת הפטר מחובותיו. הליכי פשיטת רגל שנפתחים לבקשת חייב מאז ספטמבר 2013 מוגבלים בזמן לארבע שנים וחצי. הכרזה על פשיטת רגל יכולה להשפיע על סוגיות שונות הנובעות מהליכי גירושין כמו חיובי מזונות וחלוקת רכוש.


דמי מזונות במסגרת הליכי פשיטת רגל

 

דמי מזונות מהווים תשלום חודשי המשולם על ידי החייב לילדים ובמקרים רבים גם לאישה, ומטרתם להבטיח את קיומם ומחייתם של הזכאים. מכיוון שהמזונות שנפסקים משמשים לצורך קיומם של התלויים בחייב ובלעדיהם עומד קיומם בסיכון, נקבעו כללים ייחודיים הנוגעים לאופן שבו יגבו מזונות מחייב המצוי בהליכי פשיטת רגל.

 

חוב מזונות שנוצר לפני שניתן צו כינוס נחשב לחוב בר תביעה בפשיטת רגל, על כן קיימת אפשרות להגיש תביעת חוב ולתבוע את חוב המזונות שהצטבר עד למועד מתן צו הכינוס. חוב מזונות נחשב לחוב בדין קדימה, ובעל עדיפות ביחס לנושים אחרים במסגרת חלוקת נכסי החייב. חוב מזונות אינו חוב שניתן בגינו הפטר, על כן גם אם החייב קיבל הפטר מחובותיו, הוא יהיה מחויב לפרוע את חוב המזונות שצבר.

 

מזונות שוטפים שמועד תשלומם הוא לאחר מועד צו הכינוס ניתן לקבל באמצעות הגשת בקשה לקצבת מזונות בבית המשפט, על פי סעיף 128 לפקודת פשיטת הרגל. בית המשפט פוסק את שיעור המזונות, לאחר שבוחן את הבקשה ומאזן בין זכות הילדים והאישה למזונות, לבין זכותם הקניינית של יתר הנושים לקבל את כספם, וקובע את הסך החודשי השוטף שישלם החייב למזונות.

 

חלוקת רכוש בהליכי פשיטת רגל

 

בהליך פשיטת רגל כלל נכסי החייב מוקנים לנאמן, ולעתים קרובות איום בפשיטת רגל הוא אסטרטגיה בהליכי גירושין, מכיוון שההליך מנוצל לצורך השלכה על חלוקת הרכוש בין בני זוג באמצעות העלמה או הברחת נכסים וחיוב במזונות. הליך פשיטת רגל נועד לחלק נכסים באופן שווה בין נושים שאינם נושים מובטחים, ולכן מעוגנים בחוק מספר אמצעים להתמודדות עם בן זוג שמנסה לנצל את ההליך לרעה.

 

הוראות פשיטת רגל קובעות כי יחול הכלל של ביטול הענקות, שמטרתו למנוע הברחת נכסים. סעיף 96 לפקודה מפרט שורה של מקרים שבהם העברות רכוש שבוצעו על ידי חייבים נחשבות להעברות בטלות, וגם העברות שנעשו בין קרובי משפחה. על פי הוראות סעיף זה הענקה שבוצעה בידי חייב שהעניק נכסים ולאחר שנתיים אך פחות מעשר שנים ממועד מעשה פשיטת רגל, היא חסרת תוקף כלפי הנאמן, אלא אם הוכח שהיה ביכולתו של החייב לפרוע את החוב גם ללא הנכס.

 

החוק מאפשר לרשויות להתחקות אחר נכסים שהחייב ניסה להבריח באמצעות הליכי גירושין, במקרה שלחייב אין נכסים נוספים שיכולים לסייע בסילוק החוב, אם הוא קבוע ומוגדר ולא ניתן לערעור, אם הנכסים הועברו ללא תמורה, ובמקרה שבין העברת הנכסים ועד מועד יצירת החוב לא חלפו למעלה משלוש שנים. כאשר מדובר בגירושין ללא חוזה או הסכם ממון מוסדר, מתחלקים בין הצדדים כל הנכסים, הרכוש והמשאבים שנצברו במהלך החיים המשותפים. בעת פשיטת הרגל בית המשפט נדרש לבקר את מידת הנכונות ואמיתות פשיטת הרגל ואת מידת תום לב של החייב.

 

פשיטת רגל במהלך הגירושין מעלה לא אחת חשד על התנהלות במרמה, בעיקר כאשר מדובר בעסק שבבעלות אחד הצדדים. במקרים רבים, יבדוק עורך הדין את אמיתות פשיטת הרגל כדי לשלול מצבים שבהם בעל העסק מעוניין להסתיר את רווחיו, כדי לא לחלוק אותם עם הצד השני במעמד הגירושין. זאת באמצעות בדיקת תכנית עסקית וצורת הקמת העסק מלכתחילה, התנהלות העסק, הרווחים, ותק העסק והסיבה לבקשת פשיטת הרגל.
 

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן

 


מאמרים נוספים בתחום

מה בין הקפאת הליכים לבין חדלות פירעון בעריכת הסדר פשרה באסיפות נושים?

ההבדל העיקרי בין הקפאת הליכים לבין חדלות פירעון בעריכת הסדר פשרה באסיפות נושים... 

תביעה קיזוז חוב אשר מוגשת לאחר חתימה על הסדר נושים

הגשת תביעת קיזוז בהליכי פירוק נגד חברה כאשר נחתם הסכם נושים שקיבל תוקף של פסק דין... 

פשיטת רגל לאחר מלחמת לבנון השנייה - קריסת עסק

האם חייבת אשר טוענת כי עסקה קרס בגין מלחמת לבנון השנייה תוכר כפושטת רגל? 

אישור הסדר נושים של חברת ארקל פלסטיק אגודה שיתופית חקלאית בע"מ

התמוטטות שוק הרכב העולמי פגעה בחברות רבות ברחבי העולם. ענן זה לא פסח גם על חברות ישראליות. להלן אישור הסדר הנושים של חברת ארקל פלסטיק... 

החלטה בעניין טענת קיזוז נגד עמותה בפירוק

רצ"ב החלטה שניתנה ע"י שופט ביהמ"ש המחוזי בנצרת עאטף עילבוני, בעניין טענת קיזוז נגד עמותה בפירוק. המ דובר בבקשה למתן הוראות שהגישה המנהלת המיוחדת (אשר שימשה תחילה כמפרקת זמנית) של עמותת מכללת הצפון - מרכז לחינוך והכשרה מקצועית ... 

יתרונות פשיטת רגל

יתרונות פשיטת רגל

מהי פשיטת רגל? מהם היתרונות אשר פשיטת הרגל טומנת בחובה עבור הנושים והחייבים? 

חסרונות בהליכי פשיטת רגל

חסרונות בהליכי פשיטת רגל

חרף יתרונותיה, פשיטת רגל איננה נהנית מתדמית חיובית כלל וכלל וזאת משום שהיא מקפלת בתוכה חסרונות משמעותיים כלפי כל הצדדים... 

בקשת פשיטת רגל

מהי בקשת פשיטת רגל? מהם התנאים להגשתה של בקשת פשיטת רגל? מהו ההבדל בין התנאים כאשר הבקשה מוגשת על ידי נושה? 

אסיפת נושים

מהי אסיפת נושים? כיצד היא מתנהלת? מהו הרוב הדרוש לשם קבלתה החלטה באסיפת הנושים? 

חובות בדין קדימה

מהם חובות בדין קדימה? מדוע שכר עבודה מהווה חוב בדין קדימה? ממתי סופרים שכר דירה כחוב בדין קדימה? תגיות: בדיקת קישורים של חוב,
המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.