www.what2do.co.il

האם החייב בפשיטת רגל זכאי למתן הפטר למרות שלא מכר את דירתו?

דרגו את המאמר

האם החייב בפשיטת רגל זכאי למתן הפטר למרות שלא מכר את דירתו?

בשנת 2004 ניתן צו כינוס לנכסי החייב על פי בקשתו, והושת עליו תשלום חודשי בסך 600 שקלים, ובהמשך הועלה צו התשלומים ל 900 שקלים בחודש. לאחר מספר חודשים הוכרז החייב כפושט רגל, בעקבות חוב ל - 12 נושים וחובות בסך של 554,000 שקלים.

 

עשר שנים מאוחר יותר, החייב, יליד 1966, הגיש בפני בית המשפט המחוזי בבאר שבע בקשה למתן צו הפטר, זאת לאחר שאושרו שש תביעות חוב בסך של 450,000 שקלים, ובקופת פשיטת רגל הצטבר סך של 75,900 שקלים.

 

החייב ציין כי התיק מתנהל במשך עשר שנים, ויש להתחשב בזמן הרב שעבר מאז שהחל בהליכי פשיטת רגל. עוד ביקש לאפשר לו ולבני משפחתו לפתוח דף חדש בחייהם, באמצעות מתן צו הפטר.

 

הנושה יסכים למתן צו הפטר רק אם החייב ישלם את מלוא חובותיו

 

מנגד התנגד הנושה לבקשת ההפטר, בטענה כי הבקשה הקדימה את זמנה. לדבריו, עדיין לא כונסו ומומשו כל הנכסים, כולל דירת המגורים של החייב, ובעלות של סימני מסחר לעסק בתחום המזון שנוסד בשנת 1958, ונמצא בבעלות החייב ואחיו. לטענתו, תמורתם לא הועברה אל קופת פשיטת הרגל לצורך חלוקה בין בנושים.

 

בנוסף הציע הנושה לתת הלוואת משכנתא לחייב על דירת המגורים שלו, שתאפשר לו לשלם 100% מחובותיו. ואף הדגיש כי רק אם החייב ישלם את מלוא חובותיו, הוא יסכים למתן צו הפטר.

 

על הדירה רובצת משכנתא בסך של 100,000 שקלים

 

במסגרת הדיון שנערך בחודש פברואר 2014, הציע החייב להפקיד בקופת פשיטת הרגל סך של 60,000 שקלים. עוד ציין כי הוא אינו עובד, ואשתו עובדת ומשתכרת 5,500 שקלים בחודש. לו ולאשתו יש דירת מגורים בבאר שבע, בה הם מתגוררים יחד עם שלושת ילדיהם, ביניהם ילדה קטינה כבת 15. כאשר הדירה הוערכה בסך 1,045,000 שקלים, אולם רובצת עליה משכנתא בסך של 100,000 שקלים.

 

כונס הנכסים הרשמי טען כי הוא לא יתנגד למתן ההפטר, אם החייב יפקיד בקופת הנושים סך של 200,000 שקלים. עוד ציין הכונס, כי לא ניתן לחייב את החייב ואשתו לקחת הלוואה מהנושה.

 

בית המשפט קבע כי אין להורות על מכירת דירת החייב, מאחר ורובצת עליה משכנתא, והחייב ובני משפחתו מתגוררים בה. וגם אם הדירה תמומש, הנושים יזכו לקבל ממכירתה סך של כ-425,000 שקלים, לאחר פירוק השיתוף עם אשתו של החייב.

 

עוד נקבע כי מאחר ומדובר בחייב המצוי בהליכי פשיטת רגל, למעלה מעשר שנים, אין מקום להתנות את מתן ההפטר, בחיוב החייב ליטול ההלוואה המוצעת על ידי הנושה, מכיוון שההלוואה לא תפטור את החייב מחובותיו, אלא תותיר אותו תחת עול החיוב, בפרק זמן נוסף שאינו סביר.

 

החייב יקבל הפטר אם יפקיד תוך שנתיים 200,000 שקלים

 

בנוסף נפסק כי לא היה מקום לרישום סימני המסחר של על שם הנושה, מאחר והנושה אינו הבעלים החוקי של הסימנים, ועמד החשש להטעיית הציבור באשר לזהות בעליהם החוקיים של העסק.

 

בסופו של דבר, קבע בית המשפט על פי המלצת כונס הנכסים, כי אם יפקיד החייב בתוך שנתיים סך של 200,000 שקלים בקופת פשיטת הרגל, הוא יהיה זכאי למתן צו הפטר.

 

פש"ר 5174-04 

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן

 


מאמרים נוספים בתחום

חדלות פרעון בפשיטת רגל לפי הרפורמה החדשה

דיני חדלות פרעון מסדירים את המצב שבו חייב אינו יכול לפרוע את חובו ונחשב לחדל פרעון, ואינו יכול לשלם לנושים את מלוא סכום החוב. פשיטת רגל היא הליך חדלות הפירעון החל על יחידים 

הגשת דוחות תקופתיים במסגרת פשיטת רגל

חייב בפשיטת רגל נדרש למסור אחת לחודשיים דוח על מצבו הכלכלי. אי הגשת דוחות מלאים המפרטים את הכנסותיו והוצאותיו של החייב עלול לגרום לביטול הליך פשיטת הרגל.  

מהם חובות אבודים בפשיטת רגל?

האפשרות לבקש מרשויות המסים הכרה בחובות אבודים ולקבל החזרי מס עומדת בפני נושים שאינם מצליחים לגבות כספים המגיעים להם, וככל הנראה גם לא יצליחו לפרוע את החוב בעתיד.  

חוסר תום לב לאחר מתן צו כינוס

הסתרת מידע, מסירת פרטים שקריים ואי גילוי פרטים לכונס הנכסים הרשמי מהווים התנהגות חסרת תום לב מצד החייב, אשר עלולה לגרום לאי מתן הפטר ולהפסקת הליך פשיטת רגל.  

פשיטת רגל בהליכי גירושין

איום בהליכי פשיטת רגל הוא אסטרטגיה מוכרת בהליכי גירושין, ופעמים קרובות ההליך מנוצל לצורך השלכה על חלוקת הרכוש בין הצדדים באמצעות הברחת נכסים וחיוב בתשלום מזונות. 

הגבלות לאחר מתן צו הפטר: כיצד להסיר מגבלות בסוף הליך פשיטת רגל?

צו הפטר מוחק את החובות שיש לחייב בפשיטת רגל, ומסיר כל מגבלה שחלה עליו, כמו למשל פתיחת חשבון בנק, הקלות מול רשויות וביטול צו עיכוב יציאה מהארץ.  

מהם חובות בפשיטת רגל שאינם ברי הפטר?

צו הפטר פוטר חייב בפשיטת רגל מחובותיו, מלבד חובות שאינם ברי הפטר, הכוללים חובות בשל קנסות, חובות שנוצרו במרמה וחוב מזונות. 

הפטר לאלתר בפשיטת רגל

הפטר לאלתר ניתן במקרים חריגים מיד לאחר ההכרזה על פשיטת רגל, כאשר לחייב אין כל נכסים למימוש חובותיו והוא נטול כושר השתכרות בהווה ובעתיד, בשל מצב בריאותי קשה או גיל מתקדם. 

פשיטת רגל שניה: מתי ניתן להגיש בקשת פשיטת רגל נוספת?

חייב שהוכרז כפושט רגל על פי בקשתו וקיבל הפטר, אינו רשאי להגיש בקשה נוספת לפשיטת רגל, אלא רק לאחר שחלפו חמש שנים מיום מתן ההפטר.  

תביעת חוב מזונות בפשיטת רגל

תביעת חוב מזונות מוגשת עם שאר תביעות החוב של הנושים, אולם חוב מזונות הוא חוב בדין קדימה, אשר זוכה לעדיפות על פני חובות אחרים.  המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.