www.what2do.co.il

חייבת המצויה בהליך פשיטת רגל קרוב לשש שנים הגישה בקשה למתן הפטר

דרגו את המאמר

חייבת המצויה בהליך פשיטת רגל קרוב לשש שנים הגישה בקשה למתן הפטר

נגד חייבת המצויה בהליך פשיטת רגל קרוב לשש שנים, הוגשה בקשה למתן צו כינוס ולהכרזתה כפושטת רגל. החייבת שהיא עורכת דין בעיסוקה, עתרה לבית המשפט המחוזי בתל אביב - יפו, בבקשה למתן הפטר. מנגד בעלה לשעבר, שעמו ניהלה עסק משותף, הגיש את התנגדותו למתן הפטר, בטענה כי אם התביעה שהוגשה נגדו על ידי בני משפחתה של החייבת תתקבל, תביעת חובו תגדל.

 

בקופת הכינוס הצטבר סכום של 60,000 שקלים

 

בחודש אפריל 2010, ניתן לחייבת צו כינוס לפי בקשת בנק לאומי, ומונה מנהל מיוחד על נכסיה. בהתאם לכך הושת עליה לשלם תשלום חודשי בסך של 400 שקלים בחודש. החייבת עמדה בצו התשלומים ובמהלך השנים הצטבר בקופת הכינוס סכום של 60,000 שקלים. נגד החייבת הוגשו 19 תביעות חוב, שמתוכם 9 תביעות חוב בסך של 2,438,600 שקלים שאושרו על ידי הנושים, ועוד 13 תביעות חוב בסך כולל של 6,475,500 ₪ אשר נדחו.

 

בן זוגה לשעבר של החייבת, שהוא בין הנושים שתביעת החוב שלו נדחתה, ואף היה מצוי בהליכי פשיטת רגל שבוטל, הגיש ערעור על הכרעת המנהל המיוחד, כאשר עיקר המחלוקת נבע מעסק משותף של בני הזוג. הנושה טען כי תביעת החוב שהוגשה נגדו על ידי בני משפחתה של החייבת תגדל, וכי היא משתכרת סכומים גבוהים מאלה שהצהירה עליהם, ואף צפויה לקבל ירושה מאביה המנוח.

 

החייבת הציעה להשלים לקופת פשיטת הרגל כספים באמצעות סיוע של בנה

 

בהמלצת המנהל המיוחד, שיפרה החייבת את הצעת ההפטר המקורית, והציעה להשלים לקופת פשיטת הרגל סכום שיעמיד את הקופה על סך 230,000 שקלים, בנוסף לסכום שמצוי בקופה. וכן, יועבר סכום שהיא זכאית לקבל מהביטוח בגין תאונת דרכים בסך של כ- 30,000 שקלים. הנושים הסכימו להצעה החדשה, ופרט לבן זוגה לא הוגשה התנגדות.

 

המנהל המיוחד תמך בבקשה, וציין כי החייבת השלימה את הדוחות החסרים ואת חוב הפיגורים, ואף סבר כי התנגדות בן זוגה מושתתת על מניעים אישיים ולא ענייניים, ונוכח גילה של החייבת והכנסותיה הדלות, לא ניתן יהיה לשפר את קופת פשיטת הרגל.

 

בית המשפט התרשם כי הליכי פשיטת רגל מתנהלים כמעט שש שנים שזהו משך זמן ארוך שיש בו כדי משקל לקבלת הבקשה, ואף הביא בחשבון את התרומה הכספית בסכום נכבד לקופת הכינוס, ותרומתו הניכרת של בנה של החייבת להפטר, והשתכנע כי לא ניתן יהיה להעשיר את הקופה ככל שהליכי פשיטת הרגל ימשכו.

 

בית המשפט לא התעלם מטענות בן הזוג לשעבר בדבר הגדלת תביעת חובו, אך התרשם כי תביעת החוב בהקשר זה נדחתה ועל כך לא הוגש ערעור. לפיכך קבע כי אין לעניין התביעה כדי להשפיע על גורל ערעורו ועל הבקשה להפטר. בנסיבות אלו נעתר בית המשפט לבקשה, והורה על מתן צו הפטר שיהפוך לחלוט, בתנאי שתוך שלושה חודשים, עד חודש פברואר 2016, יועמד הסכום שבקופת פשיטת הרגל על סך של 230,000 שקלים.

 

פש"ר 40808-12-09 

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן

 


מאמרים נוספים בתחום

חדלות פרעון בפשיטת רגל לפי הרפורמה החדשה

דיני חדלות פרעון מסדירים את המצב שבו חייב אינו יכול לפרוע את חובו ונחשב לחדל פרעון, ואינו יכול לשלם לנושים את מלוא סכום החוב. פשיטת רגל היא הליך חדלות הפירעון החל על יחידים 

הגשת דוחות תקופתיים במסגרת פשיטת רגל

חייב בפשיטת רגל נדרש למסור אחת לחודשיים דוח על מצבו הכלכלי. אי הגשת דוחות מלאים המפרטים את הכנסותיו והוצאותיו של החייב עלול לגרום לביטול הליך פשיטת הרגל.  

מהם חובות אבודים בפשיטת רגל?

האפשרות לבקש מרשויות המסים הכרה בחובות אבודים ולקבל החזרי מס עומדת בפני נושים שאינם מצליחים לגבות כספים המגיעים להם, וככל הנראה גם לא יצליחו לפרוע את החוב בעתיד.  

חוסר תום לב לאחר מתן צו כינוס

הסתרת מידע, מסירת פרטים שקריים ואי גילוי פרטים לכונס הנכסים הרשמי מהווים התנהגות חסרת תום לב מצד החייב, אשר עלולה לגרום לאי מתן הפטר ולהפסקת הליך פשיטת רגל.  

פשיטת רגל בהליכי גירושין

איום בהליכי פשיטת רגל הוא אסטרטגיה מוכרת בהליכי גירושין, ופעמים קרובות ההליך מנוצל לצורך השלכה על חלוקת הרכוש בין הצדדים באמצעות הברחת נכסים וחיוב בתשלום מזונות. 

הגבלות לאחר מתן צו הפטר: כיצד להסיר מגבלות בסוף הליך פשיטת רגל?

צו הפטר מוחק את החובות שיש לחייב בפשיטת רגל, ומסיר כל מגבלה שחלה עליו, כמו למשל פתיחת חשבון בנק, הקלות מול רשויות וביטול צו עיכוב יציאה מהארץ.  

מהם חובות בפשיטת רגל שאינם ברי הפטר?

צו הפטר פוטר חייב בפשיטת רגל מחובותיו, מלבד חובות שאינם ברי הפטר, הכוללים חובות בשל קנסות, חובות שנוצרו במרמה וחוב מזונות. 

הפטר לאלתר בפשיטת רגל

הפטר לאלתר ניתן במקרים חריגים מיד לאחר ההכרזה על פשיטת רגל, כאשר לחייב אין כל נכסים למימוש חובותיו והוא נטול כושר השתכרות בהווה ובעתיד, בשל מצב בריאותי קשה או גיל מתקדם. 

פשיטת רגל שניה: מתי ניתן להגיש בקשת פשיטת רגל נוספת?

חייב שהוכרז כפושט רגל על פי בקשתו וקיבל הפטר, אינו רשאי להגיש בקשה נוספת לפשיטת רגל, אלא רק לאחר שחלפו חמש שנים מיום מתן ההפטר.  

תביעת חוב מזונות בפשיטת רגל

תביעת חוב מזונות מוגשת עם שאר תביעות החוב של הנושים, אולם חוב מזונות הוא חוב בדין קדימה, אשר זוכה לעדיפות על פני חובות אחרים.  המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.