www.what2do.co.il

מהם חובות אבודים בפשיטת רגל?

דרגו את המאמר
  התקבלו 1 דירוגים בציון ממוצע: 5.0 מתוך 5

מהם חובות אבודים בפשיטת רגל?

חובות אבודים הם חובות שאבדו ולא ניתן עוד לממשם למרות ניסיונות גבייה. בעת מעשה פשיטת רגל, יש חובות מסוימים שלעולם לא ישולמו על ידי החייב, או יפרעו באופן חלקי בלבד, כתוצאה מקבלת הפטר בסוף הליך פשיטת רגל, או אי יכולתו של החייב לפרוע אותם, כאשר לחייב אין נכסים שמהם ניתן להיפרע, כאשר נכסי החייב אינם מספיקים לכיסוי כל החובות ודיבידנד שהנושה מקבל מקופת הכינוס נמוך מהחוב המקורי. מצב נוסף של חוב אבוד הוא כאשר החייב נפטר ולא השאיר נכסים בעיזבונו שבאמצעותם ניתן לפרוע את החוב.

 

כמו כן, לא תמיד הליכי גבייה באמצעות הוצאה לפועל מאפשרים לנושים לקבל את כל כספם. החוק בא לקראת הנושים שלא קיבלו את המגיע להם, באמצעות מתן הקלות בתחום המסים. הכרזה על חובות אבודים מאפשרת לנושים לקבל את החזרי המס ששולמו עבור העסקה שבגינה נוצר החוב, כולל: מס הכנסה, מס ערך מוסף ומס קנייה.

 

כיצד ניתן להכריז על חובות אבודים?

 

קיימים מספר מצבים שבהם יוכרו חובות כחובות אבודים: אי יכולת לגבות את החוב באמצעות הליכי הוצאה לפועל, התנהלות פלילית מצד החייב, כמו בריחת החייב מהמדינה, הברחת נכסים, אי הצלחה בגבייה באמצעות הליכי הוצאה לפועל וגם חייב הנמצא בהליך פשיטת הרגל או קיבל צו הפטר מחובותיו.

 

במקרה של החייב שננקטו נגדו הליכי פשיטת רגל, המועד הקובע לחובות אבודים, הוא המועד שבו קבע הנאמן את חלוקת הדיבידנד הסופי ושקיים הסדר נושים. גם כאשר החייב נפטר ואין בעיזבונו נכסים הניתנים למימוש, הוא עזב את הארץ ואין לו נכסים הניתנים למימוש, וכאשר החוב אינו בסכומים גבוהים המנהל רשאי להכיר בחוב כחוב אבוד לאחר שננקטו הליכי גבייה שלא הניבו תוצאות.


כדי שהחוב יוכר כחוב אבוד, הנושה נדרש להוכיח כי לא הצליח לגבות בשום אופן את החוב, וכי למרות ניסיונות הגבייה פירעון החוב אינו אפשרי. לשם כך עליו להציג בפני רשות המס מסמכים רלוונטיים, כגון: מכתבי התראה שנשלחו באמצעות עורך דין, מסמכים המעידים על פתיחת תיק בהוצאה לפועל, הליכים משפטיים שונים שננקטו נגד החייב לצורך גביית החוב, בקשה לפשיטת רגל, מכתב מעורך דין המסביר מדוע הליך הגבייה אינו אפשרי ומדובר בחוב אבוד, פסקי דין רלוונטיים וכל מסמך רלוונטי נוסף, שעשוי להוכיח את מיצוי ההליכים.

 

החזר מס הכנסה עקב חובות אבודים

 

הודעת זיכוי לרשויות המס של הזוכה חייבת להיות בעלת קשר ישיר לחשבונית שהוצאה בגין החוב שלא נפרע. התנאים לקבל החזרי מס הם כאשר העסקה בוצעה כהגדרתה בחוק מע"מ, והוצאה בגינה חשבונית אשר נכללה בדוח התקופתי ומס ערך מוסף שולם. וכי הנושה שהוא נותן השרות או המוכר לא קיבל את מלוא התמורה והחוב נחשב כחוב אבוד.

 

אם כל התנאים התקיימו יש לשלוח למשרד מע"מ האזורי "הודעת זיכוי", ולצרף הודעה שבה יש מפורטים פרטי העסקה, ההליכים שננקטו לגביית החוב והסבר כללי למנהל בצרוף מסמכים והעתקי הדוחות שבהם נכללו החשבוניות המתייחסות לחוב האבוד. לאחר חקירת המקרה אם הוא נמצא מוצדק, לרוב יכירו ברשויות מס הכנסה בחוב כחוב אבוד והנושה יקבל את החזר המס הכרוך בו.
 

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן

 


מאמרים נוספים בתחום

מה בין הקפאת הליכים לבין חדלות פירעון בעריכת הסדר פשרה באסיפות נושים?

ההבדל העיקרי בין הקפאת הליכים לבין חדלות פירעון בעריכת הסדר פשרה באסיפות נושים... 

תביעה קיזוז חוב אשר מוגשת לאחר חתימה על הסדר נושים

הגשת תביעת קיזוז בהליכי פירוק נגד חברה כאשר נחתם הסכם נושים שקיבל תוקף של פסק דין... 

פשיטת רגל לאחר מלחמת לבנון השנייה - קריסת עסק

האם חייבת אשר טוענת כי עסקה קרס בגין מלחמת לבנון השנייה תוכר כפושטת רגל? 

אישור הסדר נושים של חברת ארקל פלסטיק אגודה שיתופית חקלאית בע"מ

התמוטטות שוק הרכב העולמי פגעה בחברות רבות ברחבי העולם. ענן זה לא פסח גם על חברות ישראליות. להלן אישור הסדר הנושים של חברת ארקל פלסטיק... 

החלטה בעניין טענת קיזוז נגד עמותה בפירוק

רצ"ב החלטה שניתנה ע"י שופט ביהמ"ש המחוזי בנצרת עאטף עילבוני, בעניין טענת קיזוז נגד עמותה בפירוק. המ דובר בבקשה למתן הוראות שהגישה המנהלת המיוחדת (אשר שימשה תחילה כמפרקת זמנית) של עמותת מכללת הצפון - מרכז לחינוך והכשרה מקצועית ... 

יתרונות פשיטת רגל

יתרונות פשיטת רגל

מהי פשיטת רגל? מהם היתרונות אשר פשיטת הרגל טומנת בחובה עבור הנושים והחייבים? 

חסרונות בהליכי פשיטת רגל

חסרונות בהליכי פשיטת רגל

חרף יתרונותיה, פשיטת רגל איננה נהנית מתדמית חיובית כלל וכלל וזאת משום שהיא מקפלת בתוכה חסרונות משמעותיים כלפי כל הצדדים... 

בקשת פשיטת רגל

מהי בקשת פשיטת רגל? מהם התנאים להגשתה של בקשת פשיטת רגל? מהו ההבדל בין התנאים כאשר הבקשה מוגשת על ידי נושה? 

אסיפת נושים

מהי אסיפת נושים? כיצד היא מתנהלת? מהו הרוב הדרוש לשם קבלתה החלטה באסיפת הנושים? 

חובות בדין קדימה

מהם חובות בדין קדימה? מדוע שכר עבודה מהווה חוב בדין קדימה? ממתי סופרים שכר דירה כחוב בדין קדימה? תגיות: בדיקת קישורים של חוב,
המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.