www.what2do.co.il

האם ניתן לקבל הלוואה לאחר הפטר?

דרגו את המאמר
  התקבלו 7 דירוגים בציון ממוצע: 4.0 מתוך 5

האם ניתן לקבל הלוואה לאחר הפטר?

לאחר קבלת צו הפטר חלוט העובדה כי חייב היה מצוי בהליכי פשיטת רגל נשמרת במאגרי חברות נותני המידע - BDI למשך תקופה של כשבע שנים מיום קבלת ההפטר, ועל בסיס מידע זה הבנק מסתמך ומחליט האם לתת למבקש הלוואה או לסרב.

 

ההחלטה נתונה לשיקול דעת הבנק ולצבירת המידע החיובי של התנהלות הלקוח לאורך זמן, אולם אם לאחר מתן הפטר הבנק מסרב לתת הלוואה, ניתן לפנות לחברות ביטוח ולגופים חוץ בנקאיים.

 

מה משמעות לקוח מוגבל מיוחד?

 

לקוח מוגבל מיוחד הוא לקוח שהוטלו עליו הגבלות בבנק על ידי רשם ההוצאה לפועל, על חייב שהוכרז כפושט רגל ועל אדם שניתן לגביו צו הגבלה בבית דין רבני. תקופת ההגבלה החלה על לקוח מוגבל מיוחד נקבעת בהתאם לקביעת הרשות המוסמכת אשר הטילה את ההגבלה, ובמידה ולא נקבעה תקופת הגבלה היא תמשך שנה אחת.

 

במסגרת הליך פשיטת הרגל חייבים מנועים מלנהל חשבון בנק באשראי, אולם הבנקים מחויבים לפתוח חשבון לחייבים מוגבלים ולחייבים המצויים בהליכי פשיטת רגל, ולהעמיד לרשותם הרשאות להוראת קבע, כרטיס לחיוב מידי, כספומט למשיכת מזומנים וגישה לחשבון באמצעות אתר האינטרנט של הבנק.


מה חוק שירות נתוני אשראי?

 

בחודש אוגוסט 2004 נכנס לתוקף חוק שירות נתוני אשראי. החוק מאפשר לגורמים הנוטלים סיכון בהתקשרות, כמו מי שמתכוון לתת אשראי או לבצע עסקה אחרת כמו השכרת דירה, לקבל מידע נחוץ בנוגע לעמידתו של המבקש בהתחייבויות כספיות. המידע מתקבל מבנקים, הוצאה לפועל, כונס הנכסים, חברות כרטיסי אשראי, חברות מסחריות ובתי משפט.

 

החוק מסדיר את האופן שבו ניתן לאסוף, לעבד ולקבל מידע על עמידותם של אנשים פרטיים וחברות בהתחייבויות שנטלו על עצמם. אם המידע שהתקבל הוא חיובי, כלומר אם אותו גורם עמד בהתחייבויותיו הקודמות, המלווה יכול לקבל את הבקשה ואף להוזיל את האשראי.

 

מידע אודות פשיטת רגל במאגר בי.די.אי

 

בי.די.אי, הוא מונח לדירוג אשראי, והוא כולל מידע חיובי ושלילי אודות התנהלותו הפיננסית של אדם פרטי או חברה. המידע החיובי כולל הלוואות שקיבל הלקוח ופרע אותן במועד, והמידע השלילי מפרט אי עמידה בהתחייבויות פיננסיות, כגון: אי תשלום חובות ושיקים חוזרים, וסנקציות שונות שננקטו בשל כך, כגון: התראה לקראת נקיטת הליכים לגביית חוב, פתיחת תיקי הוצאה לפועל ומידע אודות פשיטת רגל, אשר מתקבל מכונס הנכסים הרשמי ונשמר למשך שבע שנים.

 

הגופים המחויבים לדווח לחברות BDI המורשות להפעלת שירות נתוני אשראי הם: כונס הנכסים הרשמי, כאשר המידע מוצג מביטול ההליך או סיומו באמצעות מתן צו הפטר עד שבע שנים, ולשכת הוצאה לפועל, כאשר המידע מוצג ממועד פתיחת התיק עד כחמש שנים.

 

בנק ישראל מחויב לדווח לחברות BDI ומסיום ההגבלה המידע מוצג עד שלוש שנים, בנקים וחברות האשראי מחויבים לדווח וממועד משלוח ההתראה המידע מוצג עד שלוש שנים ומקורות מוסמכים ומתאריך היווצרות החוב המידע מוצג עד חמש שנים.

 

כאשר מאגר הנתונים מכיל מידע שלילי אודות האדם שמבקש הלוואה, הסיכוי שלו נמוך במידה משמעותית, מכיוון שרמת הסיכון מבחינת הבנק גבוהה יותר ביחס למתן הלוואה ללקוח שאין לו BDI שלילי. הסרת BDI שלילי אינה אפשרית, ויש להמתין עד שיחלוף פרק הזמן שנקבע בחוק ואז הרישום נמחק אוטומטית.
 

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן

 


מאמרים נוספים בתחום

חדלות פרעון בפשיטת רגל לפי הרפורמה החדשה

דיני חדלות פרעון מסדירים את המצב שבו חייב אינו יכול לפרוע את חובו ונחשב לחדל פרעון, ואינו יכול לשלם לנושים את מלוא סכום החוב. פשיטת רגל היא הליך חדלות הפירעון החל על יחידים 

הגשת דוחות תקופתיים במסגרת פשיטת רגל

חייב בפשיטת רגל נדרש למסור אחת לחודשיים דוח על מצבו הכלכלי. אי הגשת דוחות מלאים המפרטים את הכנסותיו והוצאותיו של החייב עלול לגרום לביטול הליך פשיטת הרגל.  

מהם חובות אבודים בפשיטת רגל?

האפשרות לבקש מרשויות המסים הכרה בחובות אבודים ולקבל החזרי מס עומדת בפני נושים שאינם מצליחים לגבות כספים המגיעים להם, וככל הנראה גם לא יצליחו לפרוע את החוב בעתיד.  

חוסר תום לב לאחר מתן צו כינוס

הסתרת מידע, מסירת פרטים שקריים ואי גילוי פרטים לכונס הנכסים הרשמי מהווים התנהגות חסרת תום לב מצד החייב, אשר עלולה לגרום לאי מתן הפטר ולהפסקת הליך פשיטת רגל.  

פשיטת רגל בהליכי גירושין

איום בהליכי פשיטת רגל הוא אסטרטגיה מוכרת בהליכי גירושין, ופעמים קרובות ההליך מנוצל לצורך השלכה על חלוקת הרכוש בין הצדדים באמצעות הברחת נכסים וחיוב בתשלום מזונות. 

הגבלות לאחר מתן צו הפטר: כיצד להסיר מגבלות בסוף הליך פשיטת רגל?

צו הפטר מוחק את החובות שיש לחייב בפשיטת רגל, ומסיר כל מגבלה שחלה עליו, כמו למשל פתיחת חשבון בנק, הקלות מול רשויות וביטול צו עיכוב יציאה מהארץ.  

מהם חובות בפשיטת רגל שאינם ברי הפטר?

צו הפטר פוטר חייב בפשיטת רגל מחובותיו, מלבד חובות שאינם ברי הפטר, הכוללים חובות בשל קנסות, חובות שנוצרו במרמה וחוב מזונות. 

הפטר לאלתר בפשיטת רגל

הפטר לאלתר ניתן במקרים חריגים מיד לאחר ההכרזה על פשיטת רגל, כאשר לחייב אין כל נכסים למימוש חובותיו והוא נטול כושר השתכרות בהווה ובעתיד, בשל מצב בריאותי קשה או גיל מתקדם. 

פשיטת רגל שניה: מתי ניתן להגיש בקשת פשיטת רגל נוספת?

חייב שהוכרז כפושט רגל על פי בקשתו וקיבל הפטר, אינו רשאי להגיש בקשה נוספת לפשיטת רגל, אלא רק לאחר שחלפו חמש שנים מיום מתן ההפטר.  

תביעת חוב מזונות בפשיטת רגל

תביעת חוב מזונות מוגשת עם שאר תביעות החוב של הנושים, אולם חוב מזונות הוא חוב בדין קדימה, אשר זוכה לעדיפות על פני חובות אחרים.  המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.