www.what2do.co.il

האם חייב שוויתר על כספי הפנסיה זכאי להפטר מחובו בגין אי תשלום מזונות?

דרגו את המאמר

האם חייב שוויתר על כספי הפנסיה זכאי להפטר מחובו בגין אי תשלום מזונות?

בחודש מרץ 2013, קיבל החייב הפטר חלוט מחובותיו, לאחרונה הוא פנה אל בית המשפט המחוזי בתל אביב - יפו בבקשה כי ההפטר יכלול גם הפטר מחובו בגין אי תשלום מזונות, אותו הוא חב כלפי המוסד לביטוח לאומי בסך של 119,000 שקלים.

 

החייב, כבן 62, המשתכר כיום בשכר של מאבטח בסך של 4,000 שקלים בחודש, שהה כשמונה שנים בהליך פשיטת רגל, ובתום ההליך קיבל את צו הפטר כנגד פדיון כספים שצבר בקרן מבטחים וויתור על זכויותיו בנכס מקרקעין שירש מאמו.

 

החייב הסכים לוותר על כספי הפנסיה למען הנושים

 

החייב ביקש להפטירו גם מחוב המזונות, בטענה כי לא ידע שהחוב יוחרג במסגרת מתן ההפטר, לפיכך הסכים לפדות את כספי הפנסיה לטובת קופת פשיטת הרגל, למרות שהכספים אינם מוקנים לנאמן בהתאם להוראות הפקודה.

 

בנוסף ביקש להתחשב במצבו הכלכלי והבריאותי, מאחר שהוא סובל מדלקת פרקים כרונית ומדלקת קרום הלב, וגם בעובדה כי הוא חי עם בת זוגו אשר אף היא היתה מצויה בהליכי פשיטת רגל. עוד ציין כי התיק בלשכת הוצאה לפועל נפתח לפני 26 שנים, עם הולדת בנו, אשר כיום בן 26.

 

הנאמן תמך בבקשה וטען כי החייב זכאי נוכח נסיבותיו האישיות לקבל הפטר מחוב המזונות. הנאמן ציין כי תנאי ההפטר כללו בין היתר ויתור של החייב על כספי הפנסיה שלו, וכן הקניית זכותו בנכס אשר קיבל בירושה, ואף הוסיף כי תביעת החוב שהגיש המוסד לביטוח לאומי נדחתה מפאת איחור בהגשתה, ואי לכך המוסד אינו זכאי לקבלת דיבידנד בגין חוב זה.

 

כונס הנכסים ציין כי הכנסות משפחתו של החייב עומדות כיום על הסך של 9,000 שקלים, כאשר סכום זה אמור להספיק למחיית שני אנשים החיים יחד, והוסיף כי החייב לא מוכר כנכה ואף לא נקצבו לו אחוזי נכות כלשהם, על כן סבר כי אין הצדקה למתן הפטר מוחלט מחוב המזונות.

 

חובם של חייבים לביטוח לאומי בגין מזונות עומד על סך של 4.8 מיליארד

 

מנגד התנגד המוסד לביטוח לאומי לבקשה, בטענה כי מתן הפטר מחוב מזונות פוגע הן באינטרס הזכאים למזונות והן בתכלית הסוציאלית של חוק הבטחת תשלום. ואף ציין כי מתן הפטר יעודד חייבים נוספים להתחמק מתשלום המזונות, ובכך תיפגע בעקיפין קופת המדינה ותהפוך היא לממן קבוע של החייבים. ואף ציין כי כיום החוב למוסד בגין תשלום מזונות של חייבים עומד על סך של 4.8 מיליארד שקלים.

 

לאחר שמיעת טענות הצדדים, השתכנע בית המשפט כי החייב מרוויח כ-4,000 שקלים בחודש, והכנסתו אינה צפויה להשתנות ואף איננה מובטחת עד לגיל הפרישה, נוכח גילו ומצבו הבריאותי הרעוע של החייב, והעובדה כי אין לו עוד נכסים למימוש והוא ויתר על כספי הפנסיה שצבר בעבר, ולנוכח המסקנה כי הנושים גבו כבר בעבר סכומים ניכרים ממנו, קבע כי יש לתת הפטר גם מחוב המזונות.

 

פש"ר 2348-07 

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן

 


מאמרים נוספים בתחום

חדלות פרעון בפשיטת רגל לפי הרפורמה החדשה

דיני חדלות פרעון מסדירים את המצב שבו חייב אינו יכול לפרוע את חובו ונחשב לחדל פרעון, ואינו יכול לשלם לנושים את מלוא סכום החוב. פשיטת רגל היא הליך חדלות הפירעון החל על יחידים 

הגשת דוחות תקופתיים במסגרת פשיטת רגל

חייב בפשיטת רגל נדרש למסור אחת לחודשיים דוח על מצבו הכלכלי. אי הגשת דוחות מלאים המפרטים את הכנסותיו והוצאותיו של החייב עלול לגרום לביטול הליך פשיטת הרגל.  

מהם חובות אבודים בפשיטת רגל?

האפשרות לבקש מרשויות המסים הכרה בחובות אבודים ולקבל החזרי מס עומדת בפני נושים שאינם מצליחים לגבות כספים המגיעים להם, וככל הנראה גם לא יצליחו לפרוע את החוב בעתיד.  

חוסר תום לב לאחר מתן צו כינוס

הסתרת מידע, מסירת פרטים שקריים ואי גילוי פרטים לכונס הנכסים הרשמי מהווים התנהגות חסרת תום לב מצד החייב, אשר עלולה לגרום לאי מתן הפטר ולהפסקת הליך פשיטת רגל.  

פשיטת רגל בהליכי גירושין

איום בהליכי פשיטת רגל הוא אסטרטגיה מוכרת בהליכי גירושין, ופעמים קרובות ההליך מנוצל לצורך השלכה על חלוקת הרכוש בין הצדדים באמצעות הברחת נכסים וחיוב בתשלום מזונות. 

הגבלות לאחר מתן צו הפטר: כיצד להסיר מגבלות בסוף הליך פשיטת רגל?

צו הפטר מוחק את החובות שיש לחייב בפשיטת רגל, ומסיר כל מגבלה שחלה עליו, כמו למשל פתיחת חשבון בנק, הקלות מול רשויות וביטול צו עיכוב יציאה מהארץ.  

מהם חובות בפשיטת רגל שאינם ברי הפטר?

צו הפטר פוטר חייב בפשיטת רגל מחובותיו, מלבד חובות שאינם ברי הפטר, הכוללים חובות בשל קנסות, חובות שנוצרו במרמה וחוב מזונות. 

הפטר לאלתר בפשיטת רגל

הפטר לאלתר ניתן במקרים חריגים מיד לאחר ההכרזה על פשיטת רגל, כאשר לחייב אין כל נכסים למימוש חובותיו והוא נטול כושר השתכרות בהווה ובעתיד, בשל מצב בריאותי קשה או גיל מתקדם. 

פשיטת רגל שניה: מתי ניתן להגיש בקשת פשיטת רגל נוספת?

חייב שהוכרז כפושט רגל על פי בקשתו וקיבל הפטר, אינו רשאי להגיש בקשה נוספת לפשיטת רגל, אלא רק לאחר שחלפו חמש שנים מיום מתן ההפטר.  

תביעת חוב מזונות בפשיטת רגל

תביעת חוב מזונות מוגשת עם שאר תביעות החוב של הנושים, אולם חוב מזונות הוא חוב בדין קדימה, אשר זוכה לעדיפות על פני חובות אחרים.  המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.