www.what2do.co.il

בקשה למתן צו הפטר בשל חוסר יכולת כלכלית לעמוד בתשלומים החודשיים

דרגו את המאמר

בקשה למתן צו הפטר בשל חוסר יכולת כלכלית לעמוד בתשלומים החודשיים

החייב שהוכרז כפושט רגל ומצוי בהליך שש שנים, הגיש בקשה למתן צו הפטר מחובותיו, לבית המשפט המחוזי בחיפה. החייב טען כי אין ביכולתו לעמוד בתשלומים החודשיים, וביקש הזדמנות לפתוח דף חדש, לפי הוראת סעיף 61 לפקודת פשיטת הרגל.

 

כנגד החייב הוגשו 19 תביעות חוב בסך 649,979 שקל

 

החייב עלה ארצה לפני מספר שנים מברית המועצות, והסתבך בחובות כבדים. בסוף שנת 2007, ניתן לחייב צו כינוס לנכסיו, על פי בקשתו והושת עליו תשלום חודשי בסך של 650 שקל. כשנה וחצי מאוחר יותר הוגדל צו התשלומים לסך של 1,200 שקל. בחודש ספטמבר 2009 הוא הוכרז כפושט רגל ועורך דין מונה כנאמן על נכסיו.

 

סך כל חובותיו עמדו על 649,979 שקל, כתוצאה מ- 19 תביעות חוב שהוגשו נגדו. הנאמן אישר 15 תביעות בסך של 460,453 שקל. לפי דו"ח שהגיש הנאמן עלה כי בקופת הכינוס הצטבר סך של 61,000 שקל. בחודש מאי 2011 שולם לנאמן שכר טרחה ראשון וחולק לנושים דיבידנד ראשון בשיעור של 5.5%.

 

סילוק המשכנתא עולה על שווי הדירה כתפוסה

 

החייב ציין כי הוא עובד כשכיר ומתפרנס מעבודת כפיים פשוטה. כיום הוא מתגורר עם אימו בדירה צנועה בקריית אתא. זכויות הדירה רשומות על שמו ועל שם אימו בחלקים שווים ועל הנכס רובצת משכנתא בסך של 197,546 שקל. החייב העיד כי הוא פעל בתום לב, הן בהסתבכותו בחובות והן בהליכי פשיטת רגל.

 

החייב הוסיף כי הנאמן הורה על פירוק השותפות בדירה. שמאי שמונה על ידי הנאמן קבע כי שווי הדירה עומד על סך של כ-310,000 שקל. אך עם זאת השמאי העריך כי מכירת הדירה באילוץ מהירה, תביא להפחתה בערך הדירה בכ- 20% בשל מיקומה, מצבה ורמת הביקוש. השמאי העריך כי היתרה לסילוק המשכנתא עולה על שווי הדירה כתפוסה.

 

החייב נאלץ לממן את הטיפול הרפואי של אימו

 

במהלך הדיון שהתקיים בספטמבר 2013, החייב סיפר כי אימו עברה לאחרונה אירוע מוחי, והוא נאלץ לטפל בה בעצמו, ולממן את הוצאות הסיעוד, על כן הוא אינו יכול לעמוד בתשלומים החודשיים. החייב טען כי לא קיימת תועלת במימוש הדירה, ובשל היעדר רכוש נוסף ולאור מצוקה כלכלית קשה, יש להורות על הפטר מחובותיו.

 

מנגד טען הנאמן כי אין להיעתר לבקשה, מאחר והחייב הוא אדם צעיר ורווק, שאינו צריך לפרנס אשה וילדים. החייב מצוי מזה שש שנים בהליך, על כן הוא צריך לשפר באופן מהותי את סכום הדיבידנד לנושים שאינו עולה על 10%. הנאמן הוסיף כי דירת המגורים של החייב ואימו משועבדת לבנק, בעקבות הלוואות שלקחו ויתרת ההלוואה עומדת על סך של 157,873 שקל.

 

כונס הנכסים ציין כי הוא אינו מתנגד למתן ההפטר, ולדעתו מימוש הדירה אינו עשוי לשפר באופן משמעותי את שיעור הדיבידנד.

 

בית המשפט השתכנע כי החייב התנהל בתום לב במשך כל שש השנים ועשה מאמצים לביצוע התשלומים החודשיים. בית המשפט סבר כי לא מסתמנת תועלת ממשית מהמשך ניהול הליך פשיטת הרגל, על כן החליט להפטיר את החייב מחובותיו.

 

פש"ר 1119-07 

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן

 


מאמרים נוספים בתחום

חדלות פרעון בפשיטת רגל לפי הרפורמה החדשה

דיני חדלות פרעון מסדירים את המצב שבו חייב אינו יכול לפרוע את חובו ונחשב לחדל פרעון, ואינו יכול לשלם לנושים את מלוא סכום החוב. פשיטת רגל היא הליך חדלות הפירעון החל על יחידים 

הגשת דוחות תקופתיים במסגרת פשיטת רגל

חייב בפשיטת רגל נדרש למסור אחת לחודשיים דוח על מצבו הכלכלי. אי הגשת דוחות מלאים המפרטים את הכנסותיו והוצאותיו של החייב עלול לגרום לביטול הליך פשיטת הרגל.  

מהם חובות אבודים בפשיטת רגל?

האפשרות לבקש מרשויות המסים הכרה בחובות אבודים ולקבל החזרי מס עומדת בפני נושים שאינם מצליחים לגבות כספים המגיעים להם, וככל הנראה גם לא יצליחו לפרוע את החוב בעתיד.  

חוסר תום לב לאחר מתן צו כינוס

הסתרת מידע, מסירת פרטים שקריים ואי גילוי פרטים לכונס הנכסים הרשמי מהווים התנהגות חסרת תום לב מצד החייב, אשר עלולה לגרום לאי מתן הפטר ולהפסקת הליך פשיטת רגל.  

פשיטת רגל בהליכי גירושין

איום בהליכי פשיטת רגל הוא אסטרטגיה מוכרת בהליכי גירושין, ופעמים קרובות ההליך מנוצל לצורך השלכה על חלוקת הרכוש בין הצדדים באמצעות הברחת נכסים וחיוב בתשלום מזונות. 

הגבלות לאחר מתן צו הפטר: כיצד להסיר מגבלות בסוף הליך פשיטת רגל?

צו הפטר מוחק את החובות שיש לחייב בפשיטת רגל, ומסיר כל מגבלה שחלה עליו, כמו למשל פתיחת חשבון בנק, הקלות מול רשויות וביטול צו עיכוב יציאה מהארץ.  

מהם חובות בפשיטת רגל שאינם ברי הפטר?

צו הפטר פוטר חייב בפשיטת רגל מחובותיו, מלבד חובות שאינם ברי הפטר, הכוללים חובות בשל קנסות, חובות שנוצרו במרמה וחוב מזונות. 

הפטר לאלתר בפשיטת רגל

הפטר לאלתר ניתן במקרים חריגים מיד לאחר ההכרזה על פשיטת רגל, כאשר לחייב אין כל נכסים למימוש חובותיו והוא נטול כושר השתכרות בהווה ובעתיד, בשל מצב בריאותי קשה או גיל מתקדם. 

פשיטת רגל שניה: מתי ניתן להגיש בקשת פשיטת רגל נוספת?

חייב שהוכרז כפושט רגל על פי בקשתו וקיבל הפטר, אינו רשאי להגיש בקשה נוספת לפשיטת רגל, אלא רק לאחר שחלפו חמש שנים מיום מתן ההפטר.  

תביעת חוב מזונות בפשיטת רגל

תביעת חוב מזונות מוגשת עם שאר תביעות החוב של הנושים, אולם חוב מזונות הוא חוב בדין קדימה, אשר זוכה לעדיפות על פני חובות אחרים.  המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.