www.what2do.co.il

הפחתת תשלומים חודשיים לחייב בפשיטת רגל

דרגו את המאמר

הפחתת תשלומים חודשיים לחייב בפשיטת רגל

לאחר הגשת בקשה לפשיטת רגל, על ידי החייב או על ידי הנושים, מוציא בית המשפט צו כינוס לנכסי החייב וקובע תשלום חודשי שאותו החייב נדרש לשלם לטובת פירעון חובותיו, על סמך הכנסותיו והוצאותיו של החייב ובני משפחתו ופוטנציאל השתכרותו.

 

אי עמידה בצו התשלומים מצד החייב עלול להביא לביטול הליך פשיטת הרגל, על כן חייב שאינו עומד בתשלום יכול להגיש בקשה להפחתת תשלומים חודשיים.
צו התשלומים נקבע על סמך היקף הוצאותיו ההכרחיות של החייב ובני משפחתו, הכנסתו הנוכחית, רכושו ופוטנציאל ההשתכרות שלו. במסגרת ההכנסות ניתן להביא בחשבון את משכורתו של החייב וכל מקור הכנסה אחר שיש לו, כגון דמי שכירות, דיבידנדים, סיוע מגורמים שונים ועוד.

 

בית המשפט עורך את האיזון הראוי המתאים בנסיבות העניין, בהתחשב במצב הקיים וקובע צו תשלומים חודשי שאותו יש לשלם לטובת קופת הכינוס במסגרת הליכי פשיטת רגל, עד למתן צו הפטר.

 

שינוי בנסיבות עקב פיטורין מהעבודה

 

כאשר החייב מתקשה לעמוד בצו התשלומים או חושש שלא יעמוד בו, עקב שינוי בנסיבות, כמו פיטורים מהעבודה, הרעה במצב הבריאותי וכדומה, הוא רשאי להגיש בקשה להפחתת התשלומים החודשיים שנפסקו לו, גם לפני אי העמידה בתשלום, ולבקש להתחשב בהכנסותיו ובהוצאותיו הקיומיות ובפוטנציאל ההשתכרות שלו.

 

את הבקשה להפחתת התשלומים יש להגיש לבית המשפט שדן בפשיטת הרגל, ורצוי לפנות לייעוץ או ייצוג משפטי לצורך הגשת הבקשה. החייב נדרש לפרט מדוע אינו מסוגל לעמוד בצו התשלומים ולהציג בפני בית המשפט את הכנסותיו והוצאותיו החודשיות.

 

על החייב למסור העתק של הבקשה לכונס הרשמי ולמנהל המיוחד ולפני מתן החלטה, יכול בית המשפט לבקש את עמדתם. בית המשפט עשוי לקבל את בקשת החייב בשל השינוי בנסיבות ולהפחית את התשלום החודשי באופן זמני או קבוע, כך שגובה התשלום החודשי יתאים ליכולותיו הכלכליות הנוכחיות. במקרה שהבקשה נדחתה, עומדת בפני החייב אפשרות להגיש ערעור לבית המשפט העליון תוך 30 ימים.

 

הפחתת תשלום חודשי עקב מצב בריאותי

 

על חייב בפשיטת רגל הושת תשלום חודשי בסך של 500 שקלים, לאחר כשנה מאז שניתן צו לכינוס נכסי החייב. כעבור חודשים ספורים החייב הפסיק לשלם את התשלומים החודשיים חרף ההתראות שנשלחו אליו, ואף צבר חובות חדשים.

 

בנסיבות אלה הנאמן עתר לביטול הליכי פשיטת הרגל, אולם החייב פנה לבית המשפט והגיש בקשה להפחתת התשלומים. החייב טען כי הוא סובל מדיכאונות ומאי נוחות נפשית, והציג אישור רפואי על מצבו הנוכחי ותלושי שכר המעידים על הכנסתו הזעומה.

 

לפנים משורת הדין, נעתר בית המשפט לבקשתו של החייב להפחתת התשלום החודשי ולפריסת חוב הפיגורים, בתקווה שהוא יתאמץ למצוא פרנסה טובה יותר ויגדיל את הכנסתו. בית המשפט נתן לחייב הזדמנות נוספת, בתנאי שיקפיד לעמוד בתשלומים השוטפים וימנע מכל מעשה שיש בו כדי ליצור חובות חדשים.

 

בסופו של דבר קבע בית המשפט כי יש להפחית את התשלום החודשי להעמידו אותו על סך של 250 שקלים במקום 500 שקלים, זאת בהתחשב במצבו הבריאותי ובהכנסתו הזעומה, כדי להבטיח את קיומו של החייב וצורכי מינימום למחייתו.
 

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן

 


מאמרים נוספים בתחום

מה בין הקפאת הליכים לבין חדלות פירעון בעריכת הסדר פשרה באסיפות נושים?

ההבדל העיקרי בין הקפאת הליכים לבין חדלות פירעון בעריכת הסדר פשרה באסיפות נושים... 

תביעה קיזוז חוב אשר מוגשת לאחר חתימה על הסדר נושים

הגשת תביעת קיזוז בהליכי פירוק נגד חברה כאשר נחתם הסכם נושים שקיבל תוקף של פסק דין... 

פשיטת רגל לאחר מלחמת לבנון השנייה - קריסת עסק

האם חייבת אשר טוענת כי עסקה קרס בגין מלחמת לבנון השנייה תוכר כפושטת רגל? 

אישור הסדר נושים של חברת ארקל פלסטיק אגודה שיתופית חקלאית בע"מ

התמוטטות שוק הרכב העולמי פגעה בחברות רבות ברחבי העולם. ענן זה לא פסח גם על חברות ישראליות. להלן אישור הסדר הנושים של חברת ארקל פלסטיק... 

החלטה בעניין טענת קיזוז נגד עמותה בפירוק

רצ"ב החלטה שניתנה ע"י שופט ביהמ"ש המחוזי בנצרת עאטף עילבוני, בעניין טענת קיזוז נגד עמותה בפירוק. המ דובר בבקשה למתן הוראות שהגישה המנהלת המיוחדת (אשר שימשה תחילה כמפרקת זמנית) של עמותת מכללת הצפון - מרכז לחינוך והכשרה מקצועית ... 

יתרונות פשיטת רגל

יתרונות פשיטת רגל

מהי פשיטת רגל? מהם היתרונות אשר פשיטת הרגל טומנת בחובה עבור הנושים והחייבים? 

חסרונות בהליכי פשיטת רגל

חסרונות בהליכי פשיטת רגל

חרף יתרונותיה, פשיטת רגל איננה נהנית מתדמית חיובית כלל וכלל וזאת משום שהיא מקפלת בתוכה חסרונות משמעותיים כלפי כל הצדדים... 

בקשת פשיטת רגל

מהי בקשת פשיטת רגל? מהם התנאים להגשתה של בקשת פשיטת רגל? מהו ההבדל בין התנאים כאשר הבקשה מוגשת על ידי נושה? 

אסיפת נושים

מהי אסיפת נושים? כיצד היא מתנהלת? מהו הרוב הדרוש לשם קבלתה החלטה באסיפת הנושים? 

חובות בדין קדימה

מהם חובות בדין קדימה? מדוע שכר עבודה מהווה חוב בדין קדימה? ממתי סופרים שכר דירה כחוב בדין קדימה? תגיות: בדיקת קישורים של חוב,
המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.