www.what2do.co.il

האם יש לבטל הליכי פשיטת רגל לחייב שהורשע בגין עבירות מס?

דרגו את המאמר

האם יש לבטל הליכי פשיטת רגל לחייב שהורשע בגין עבירות מס?

אגף המכס ומע"מ פנה אל בית המשפט המחוזי בבאר שבע והגיש בקשה לביטול הליכי פשיטת הרגל של החייב המרצה עונש מאסר בגין עבירות מס, בטענה כי צבר את חובותיו שלא בתום לב.

 

בסוף שנת 2013, הורשע החייב בגין עבירות מס והושת עליו עונש של שש שנות מאסר בפועל, מאסר על תנאי וקנס כספי בסך מיליון שקלים. לאחר הגשת ערעור עונשו הופחת לחמש שנות מאסר בפועל. בחודש מרץ 2012, ניתן צו כינוס לנכסיו, אולם המבקש התנגד לכך שהחייב יוכרז כפושט רגל, וביקש שצו הכינוס יבוטל.

 

החייב התנהל במשך שנים באופן עברייני ואף הורשע בדין

 

אגף המכס טען כי החייב הורשע במאות עבירות מס חמורות ויצר חובות לרשות המיסים, בחוסר תום לב חמור. בין היתר הנפיק חשבוניות מס פיקטיביות בסכומים של מיליוני שקלים, במטרה להונות את המדינה, לכן הוא אינו זכאי להגנות על פי פקודת פשיטת רגל, ואינו זכאי לקבלת הפטר.

 

המבקש הוסיף כי תביעת החוב בתיק פשיטת רגל הוגשה על סך 27 מיליון שקלים, והיא כוללת חוב מס בדין קדימה בסך 17 מיליון שקלים. לטענתו, על חייב המצוי בהליכי פשיטת רגל לפעול בתום לב בכל שלב, והתנהלות חסרת תום לב ביצירת החובות עשויה להביא לביטול ההליכים.

 

לחייב נושים רבים שאינם מעורבים בפעילות הבלתי חוקית שלו

 

המנהל המיוחד טען כי יש לחלק את הנושים לשלוש קבוצות: הרשויות, הנושים שאינם מעורבים בפעילות הבלתי חוקית ונושים שמעורבים בפעילות הבלתי חוקית של החייב. לטענתו יש להכריז על פשיטת רגל של החייב מתוך הכרה כי הוא לא יופטר מחובותיו לקבוצות הנושים הראשונה והשלישית. לפיכך הציע כי הטלת צו תשלומים חודשי בסך 5,000 שקלים, אשר חצי מהסכום ישולם לטובת הנושים ומחציתו לטובת רשויות המיסים.

 

החייב טען כי הוא מצוי בהליך במשך כשלוש שנים וחצי, ומלבד התנגדות רשות המיסים, לא הוגשה כל התנגדות נוספת. הוא סיים לרצות את עונשו וכיום הוא בהליך שיקומי, וההחלטה שלא להכריז עליו כפושט רגל, מהווה הטלת סנקציה נוספת לאחר ששילם את חובו לחברה.

 

יש לתת משקל להיבט הרתעתי של עברייני מס פוטנציאלים

 

כונס הנכסים הרשמי טען שיש לבטל את הליכי פשיטת הרגל מפאת חלוף הזמן מאז ביצוע העבירות, מכיוון שהחייב ביצע את העבירות במשך שנים עד שנעצר, ומאז ששוחרר חלף זמן קצר מאוד. כמו כן לטענתו, הותרת החייב בהליך פשיטת רגל לא תניב כל תועלת ממשית לשאר נושיו, מאחר שמרבית חובותיו בדין קדימה לרשויות המס.

 

לאחר שמיעת טענות הצדדים, הגיע בית המשפט למסקנה כי החייב ביצע חלק מהעבירות בעודו מצוי בהליך פשיטת הרגל קודם, לכן הוכח כי פעל בחוסר תום לב ואין מקום לקבל את בקשתו לפשיטת רגל, ולתת בבוא הימים הפטר לחובותיו כלפי הרשויות. לפיכך הוחלט לקבל את בקשת רשות המיסים, ולהורות על ביטול צו הכינוס והליך פשיטת רגל.

 

פש"ר 1102-03-12 

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן

 


מאמרים נוספים בתחום

הגשת דוחות תקופתיים במסגרת פשיטת רגל

חייב בפשיטת רגל נדרש למסור אחת לחודשיים דוח על מצבו הכלכלי. אי הגשת דוחות מלאים המפרטים את הכנסותיו והוצאותיו של החייב עלול לגרום לביטול הליך פשיטת הרגל.  

מנהל מיוחד בפשיטת רגל – מה תפקידו של המנהל המיוחד?

תפקידו של המנהל המיוחד הוא לסייע לכונס הרשמי במילוי מטלותיו על פי פקודת פשיטת הרגל. בין היתר הוא אחראי להגיש תכנית פירעון אשר צריכה להתוות את הדרך של החייב לסיום ההליך וקבלת הפטר.  

מהן ראיות בהליך פשיטת רגל?

הליך פשיטת הרגל דורש ראיות ועדויות כמו בכל הליך משפטי. פקודת פשיטת רגל קובעת הסדרים מסוימים לראיות ואת נפקותם הראייתית של המסמכים והעדויות.  

חוסר תום לב לאחר מתן צו כינוס

הסתרת מידע, מסירת פרטים שקריים ואי גילוי פרטים לכונס הנכסים הרשמי מהווים התנהגות חסרת תום לב מצד החייב, אשר עלולה לגרום לאי מתן הפטר ולהפסקת הליך פשיטת רגל.  

ביטול הליך פשיטת רגל עקב ניצול לרעה של חייב

בית המשפט רשאי לבטל את הכרזת פשיטת הרגל לחייב שניצל לרעה את הליך ופעל בחוסר תום לב, הן בעת צבירת החובות, והן עקב אי עמידה בהתחייבות במסגרת ההליך.  

פשיטת רגל בהליכי גירושין

איום בהליכי פשיטת רגל הוא אסטרטגיה מוכרת בהליכי גירושין, ופעמים קרובות ההליך מנוצל לצורך השלכה על חלוקת הרכוש בין הצדדים באמצעות הברחת נכסים וחיוב בתשלום מזונות. 

חקירת חייב בפשיטת רגל

לצורך הגשת חוות דעת על מצבו הכלכלי של החייב לאחר מתן צו כינוס נכסים, עורך המנהל המיוחד חקירה מקיפה בדבר ההוצאות וההכנסות של החייב, והנכסים שניתנים למימוש במסגרת הליך פשיטת רגל.  

כיצד נקבע צו תשלומים לחייב בפשיטת רגל?

צו תשלומים חודשי בפשיטת רגל מסדיר את החיוב החודשי שנדרש החייב לשלם לקופת הנושים לצורך פירעון חובותיו תוך בחינה והתחשבות במצבו הכלכלי. 

מעצר חייב בפשיטת רגל: באילו מקרים ניתן להוציא צו מאסר לחייב?

בית המשפט רשאי להורות למשטרה על מעצר החייב עקב העברה או הסתרה של נכסים, אי התייצבות לחקירה ללא נימוק סביר, או בשל חשש להימלטות כדי להשתמט מתשלום חובותיו. 

הפטר לאלתר בפשיטת רגל

הפטר לאלתר ניתן במקרים חריגים מיד לאחר ההכרזה על פשיטת רגל, כאשר לחייב אין כל נכסים למימוש חובותיו והוא נטול כושר השתכרות בהווה ובעתיד, בשל מצב בריאותי קשה או גיל מתקדם. המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.