www.what2do.co.il

האם נכה צה``ל יוכרז כפושט רגל, למרות התנגדות הנאמן?

דרגו את המאמר

האם נכה צה``ל יוכרז כפושט רגל, למרות התנגדות הנאמן?

נכה צה"ל נשוי ואב לשלושה שצבר חובות בשווי של מעל לארבעה מיליון שקל, הגיש בקשה להכרזתו כפושט רגל לאור נסיבות חייו הקשות.

 

מנגד טענו הנאמן והמנהלת המיוחדת כי החייב אינו פועל בתום לב, מאחר והוא לא מגיש דוחות עבור הכנסות והוצאות באופן קבוע ואינו מצרף את המסמכים הנדרשים.

 

בית משפט המחוזי בחיפה דן בשאלת תום הלב של החייב, ונדרש להכריע האם יש מקום להיעתר לבקשתו.

 

כנגד החייב, יליד 1950, הוגשו כנגדו 17 תביעות חוב בסך של 303,000 שקל, הוא נדרש לשלם לקופת הכינוס סך חודשי של 800 שקל, ועל פי הדוחות הוא עמד בצו התשלומים.

 

החייב מתקיים מקצבה חודשית של משרד הביטחון

 

לטענת החייב, מדובר בחובות ישנים שהצטברו לאורך שבע שנים, בין השנים 1971-1978, בתקופה שלא קיבל תגמולים חודשיים להם הוא זכאי בשל פציעתו בצבא ממשרד הביטחון, במהלך תקופה זו הוא התחתן וחובותיו גדלו בעקבות בניית ביתו. כיום נכותו הצמיתה עומדת בשיעור של 40%, והוא מתקיים מגמלה המשולמת לו באופן קבוע.

 

החייב מתגורר עם אשתו ובניו בכפר בצפון הארץ, בבית פרטי, שרשום ככל הנראה על שמו. לטענת החייב, הבית נבנה על ידי בניו אשר לקחו הלוואות והסתבכו כלכלית על מנת לממן את בנייתו ולכן אינם יכולים לתרום דבר להכנסות. אשתו אינה יכולה לעבוד בשל בעיות בריאותיות והיא זכאית לגמלה חודשית עבור שירותים מיוחדים מהמוסד לביטוח לאומי.

 

הקבלות שהגיש החייב לא תאמו את סכום ההוצאות

 

המנהלת המיוחדת טענה כי החייב מוציא הוצאות מופרזות וממעיט במסירת מידע. לדבריה, הוא הגיש דוחות במהלך ההליך באופן חלקי בלבד, וגם אלה שהוגשו היו ללא אסמכתאות מתאימות, על כן היא התקשתה לעקוב אחר מצבו הכלכלי של החייב. וכן, הוזכרו הוצאות מופרזות כולל הוצאות דלק וטיפולים רפואיים והקבלות השונות שצורפו לא תאמו את גובה ההוצאות.

 

עוד טענה המנהלת המיוחדת כי בכל חודש מגיעה לביתו עוזרת לצורך ביצוע עבודות משק הבית, והיא מקבלת תמורת עבודתה 1,500 שקל, אשר בגינן לא מתקבלות חשבוניות. לטענת החייב, הוא משלם לעוזרת במזומן ולאור מצבה הקשה של אשתו שנקבעה לה נכות בשיעור של 100%, בני הבית זקוקים לסיוע שלה.

 

כמו כן, התברר כי הבנים מתגוררים ביחידות דיור בקרקע של החייב, על כן הוצאות המחייה שנטענו מוגזמות לשני דיירים בלבד. עם זאת בסופו של דבר הסכימו בעלי התפקידים השונים כי החייב רשאי להתחיל בהליכי פשיטת רגל, בכפוף להגדלת התשלום החודשי.

 

החייב יוכרז כפושט רגל בתנאי שהתשלום החודשי יהיה גבוה יותר

 

לאחר שבעלי התפקידים הסכימו בתנאים שונים, החליט בית המשפט להיעתר לבקשה ולהכריז על החייב כפושט רגל. וכן, נקבע כי למשך ששה חודשים התשלום החודשי יעמוד על סך של 1,200 שקל לקופת פשיטת רגל ובהמשך ישלם החייב סך של 1,400 שקל בחודש. עוד נקבע כי יש להעריך את נכסי המקרקעין ולהשתמש בהם לפירעון חובות הנושים.

 

לאור תוצאות ההליך והכרזת החייב על פשיטת רגל, ישולמו הוצאות ההליך ושכר כונס הנכסים רשמי מכספים שהצטברו בקופה בהתאם לתקנות.

 

פש"ר 8347-07-12 

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן

 


מאמרים נוספים בתחום

הגשת דוחות תקופתיים במסגרת פשיטת רגל

חייב בפשיטת רגל נדרש למסור אחת לחודשיים דוח על מצבו הכלכלי. אי הגשת דוחות מלאים המפרטים את הכנסותיו והוצאותיו של החייב עלול לגרום לביטול הליך פשיטת הרגל.  

מנהל מיוחד בפשיטת רגל – מה תפקידו של המנהל המיוחד?

תפקידו של המנהל המיוחד הוא לסייע לכונס הרשמי במילוי מטלותיו על פי פקודת פשיטת הרגל. בין היתר הוא אחראי להגיש תכנית פירעון אשר צריכה להתוות את הדרך של החייב לסיום ההליך וקבלת הפטר.  

מהן ראיות בהליך פשיטת רגל?

הליך פשיטת הרגל דורש ראיות ועדויות כמו בכל הליך משפטי. פקודת פשיטת רגל קובעת הסדרים מסוימים לראיות ואת נפקותם הראייתית של המסמכים והעדויות.  

חוסר תום לב לאחר מתן צו כינוס

הסתרת מידע, מסירת פרטים שקריים ואי גילוי פרטים לכונס הנכסים הרשמי מהווים התנהגות חסרת תום לב מצד החייב, אשר עלולה לגרום לאי מתן הפטר ולהפסקת הליך פשיטת רגל.  

ביטול הליך פשיטת רגל עקב ניצול לרעה של חייב

בית המשפט רשאי לבטל את הכרזת פשיטת הרגל לחייב שניצל לרעה את הליך ופעל בחוסר תום לב, הן בעת צבירת החובות, והן עקב אי עמידה בהתחייבות במסגרת ההליך.  

פשיטת רגל בהליכי גירושין

איום בהליכי פשיטת רגל הוא אסטרטגיה מוכרת בהליכי גירושין, ופעמים קרובות ההליך מנוצל לצורך השלכה על חלוקת הרכוש בין הצדדים באמצעות הברחת נכסים וחיוב בתשלום מזונות. 

חקירת חייב בפשיטת רגל

לצורך הגשת חוות דעת על מצבו הכלכלי של החייב לאחר מתן צו כינוס נכסים, עורך המנהל המיוחד חקירה מקיפה בדבר ההוצאות וההכנסות של החייב, והנכסים שניתנים למימוש במסגרת הליך פשיטת רגל.  

כיצד נקבע צו תשלומים לחייב בפשיטת רגל?

צו תשלומים חודשי בפשיטת רגל מסדיר את החיוב החודשי שנדרש החייב לשלם לקופת הנושים לצורך פירעון חובותיו תוך בחינה והתחשבות במצבו הכלכלי. 

מעצר חייב בפשיטת רגל: באילו מקרים ניתן להוציא צו מאסר לחייב?

בית המשפט רשאי להורות למשטרה על מעצר החייב עקב העברה או הסתרה של נכסים, אי התייצבות לחקירה ללא נימוק סביר, או בשל חשש להימלטות כדי להשתמט מתשלום חובותיו. 

הפטר לאלתר בפשיטת רגל

הפטר לאלתר ניתן במקרים חריגים מיד לאחר ההכרזה על פשיטת רגל, כאשר לחייב אין כל נכסים למימוש חובותיו והוא נטול כושר השתכרות בהווה ובעתיד, בשל מצב בריאותי קשה או גיל מתקדם. המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.