www.what2do.co.il

תום לב לאחר צו הכינוס בניגוד להעדר תום לב בעת יצירת החובות

דרגו את המאמר

תום לב לאחר צו הכינוס בניגוד להעדר תום לב בעת יצירת החובות

ניהול הליכי פשיטת הרגל בתום לב - האם משמעות להעדר תום לב ביצירת החובות?

 

הליכי פשיטת הרגל הינם הליכים בעלי מטרה כפולה – לאפשר לנושים לקבל לפחות חלק מהחוב מצד אחד, ומצד שני לאפשר לחייב לפתוח דף חדש מבלי שיהפוך לנטל על החברה ויאלץ להתמודד עם הנושים הרודפים אחריו. אחד המבחנים החשובים ביותר בעת בחינת בקשה להכרזה על חייב כפושט רגל הוא מבחן תום הלב. על פי מבחן זה, בית המשפט בודק האם החייב מתנהל בתום לב, הן ביצירת החובות והן לאחר הפתיחה בהליך פשיטת הרגל.

 

החייבת טענה כי הסתבכותה הכלכלית נעוצה בעסקת רכישת בית במושב אשר לא צלחה. לטענתה, בעקבות העסקה איבדה היא את הבית שרכשה למרות הליך משפטי ארוך שניהלה בעניין הנכס.

 

      קראו עוד בתחום:

 

החייבת טענה כי מכאן הייתה הסתבכותה הכלכלית רק עניין של זמן. בעקבות הקריסה הכלכלית, טענה החייבת, לא הצליחה היא לעמוד בתשלומי המשכנתא והבנק פעל כל מנת לממש את הנכס בהליכי הוצאה לפועל. כמו כן, החייבת נפרדה מבן זוגה, היא מטפלת בבתה הקטינה לבדה ומצבה הסוציו אקונומי הפך לקשה ביותר.

 

כונס הנכסים הרשמי: יצירת החובות בהעדר תום לב, לפי פסק דין


כונס הנכסים הרשמי הגיש את חוות דעתו לבית המשפט וטען כי הוא מתנגד להכריז על החייבת כפושטת רגל. כונס הנכסים טען כי התנהלותה של החייבת בעת יצירת החובות הייתה התנהלות בהעדר תום לב. החייבת הפרה את ההתחייבות לרכוש את הבית ולא נהגה ביושר כלפי המוכרים.

 

הכנ"ר הציג את פסק הדין אשר ניתן בין החייבת לבין המוכרים ובו נכתב כי האחרונה עשתה "כל שביכולתה בכדי להתנער מן ההסכם ואף התגוררה בנכס ללא הסכמתם של המוכרים במשך כתשעה חודשים". הכנ"ר הוסיף כי החייבת איננה עושה די על מנת להתפרנס ומסתפקת בעבודה חלקית עם הכנסה זעומה. 


במקרה דנן, כונס הנכסים טען כי החייבת פעלה בהעדר תום לב מובהק בעת יצירת החובות. עם זאת, הוכח כי החייבת ממלאת אחר הוראות בית המשפט, משלמת את התשלום העיתי אשר הוטל עליה ומופיע לכל הדיונים אליהם היא נקראת.
 

בית המשפט קבע כי יש לקבל את הבקשה ולהכריז על פשיטת רגל של החייבת. ראשית, נראה כי החייבת מנהלת את ההליך בתום לב במהלך התקופה שלאחר מתן צו הכינוס. בפסק הדין נכתב כי עיקר הטענות אשר הוצגו על ידי הכנ"ר התייחסו להתנהלותה של החייבת בעת יצירת החובות. עם זאת, מדובר באירועים אשר התרחשו לפני כעשר שנים וניכר כי חל שינוי מהותי במצבה של המבקשת במהלך תקופה זו.

 

לדוגמא, המבקשת נפרדה מבן זוגה, חלה נסיגה משמעותית במצבה הסוציו אקונומי, וכעת היא נושאת לבד בטיפול בבתה הקטינה.

 

"נראה כי המקרה לפנינו נמנה על המקרים שבהם יש לשאוף להשגת מטרות הליך פשיטת הרגל, במסגרתן תושג טובת הנושים בסוף הדרך וכן טובת החייבת וטובת הציבור בכללותו, בייחוד לאור ההתרשמות – בהתחשב בהתנהלות החייבת מאז מתן צו הכינוס, כי החייבת הפנימה את משמעות ההליך ואת הצורך בשיקומה הכלכלי, תוך שתהיה חייבת לפעול לניצול מירבי לכושר השתכרותה, כדי להביא לסילוק מקסימאלי של חובותיה", נכתב בפסק הדין.


עם זאת, בית המשפט קבע כי שלושה חודשים לאחר מתן פסק דינו, יועלה התשלום העיתי בו מחוייבת המערערת ל-800 שקלים בחודש (ולא 250 כפי שנקבע בתחילה). העלאת התשלום העיתי הינה בעלת מטרה אחת – להביא לכך שהחייבת תמצא את פוטנציאל השתכרותה ותפעל על מנת לפרוע את חובותיה לנושים.
 

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן

 


מאמרים נוספים בתחום

הגשת דוחות תקופתיים במסגרת פשיטת רגל

חייב בפשיטת רגל נדרש למסור אחת לחודשיים דוח על מצבו הכלכלי. אי הגשת דוחות מלאים המפרטים את הכנסותיו והוצאותיו של החייב עלול לגרום לביטול הליך פשיטת הרגל.  

מנהל מיוחד בפשיטת רגל – מה תפקידו של המנהל המיוחד?

תפקידו של המנהל המיוחד הוא לסייע לכונס הרשמי במילוי מטלותיו על פי פקודת פשיטת הרגל. בין היתר הוא אחראי להגיש תכנית פירעון אשר צריכה להתוות את הדרך של החייב לסיום ההליך וקבלת הפטר.  

מהן ראיות בהליך פשיטת רגל?

הליך פשיטת הרגל דורש ראיות ועדויות כמו בכל הליך משפטי. פקודת פשיטת רגל קובעת הסדרים מסוימים לראיות ואת נפקותם הראייתית של המסמכים והעדויות.  

חוסר תום לב לאחר מתן צו כינוס

הסתרת מידע, מסירת פרטים שקריים ואי גילוי פרטים לכונס הנכסים הרשמי מהווים התנהגות חסרת תום לב מצד החייב, אשר עלולה לגרום לאי מתן הפטר ולהפסקת הליך פשיטת רגל.  

ביטול הליך פשיטת רגל עקב ניצול לרעה של חייב

בית המשפט רשאי לבטל את הכרזת פשיטת הרגל לחייב שניצל לרעה את הליך ופעל בחוסר תום לב, הן בעת צבירת החובות, והן עקב אי עמידה בהתחייבות במסגרת ההליך.  

פשיטת רגל בהליכי גירושין

איום בהליכי פשיטת רגל הוא אסטרטגיה מוכרת בהליכי גירושין, ופעמים קרובות ההליך מנוצל לצורך השלכה על חלוקת הרכוש בין הצדדים באמצעות הברחת נכסים וחיוב בתשלום מזונות. 

חקירת חייב בפשיטת רגל

לצורך הגשת חוות דעת על מצבו הכלכלי של החייב לאחר מתן צו כינוס נכסים, עורך המנהל המיוחד חקירה מקיפה בדבר ההוצאות וההכנסות של החייב, והנכסים שניתנים למימוש במסגרת הליך פשיטת רגל.  

כיצד נקבע צו תשלומים לחייב בפשיטת רגל?

צו תשלומים חודשי בפשיטת רגל מסדיר את החיוב החודשי שנדרש החייב לשלם לקופת הנושים לצורך פירעון חובותיו תוך בחינה והתחשבות במצבו הכלכלי. 

מעצר חייב בפשיטת רגל: באילו מקרים ניתן להוציא צו מאסר לחייב?

בית המשפט רשאי להורות למשטרה על מעצר החייב עקב העברה או הסתרה של נכסים, אי התייצבות לחקירה ללא נימוק סביר, או בשל חשש להימלטות כדי להשתמט מתשלום חובותיו. 

הפטר לאלתר בפשיטת רגל

הפטר לאלתר ניתן במקרים חריגים מיד לאחר ההכרזה על פשיטת רגל, כאשר לחייב אין כל נכסים למימוש חובותיו והוא נטול כושר השתכרות בהווה ובעתיד, בשל מצב בריאותי קשה או גיל מתקדם. המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.