www.what2do.co.il

בקשת פשיטת רגל נדחתה - העדר תום לב ואדישות כלפי נושים

דרגו את המאמר

בקשת פשיטת רגל נדחתה - העדר תום לב ואדישות כלפי נושים

בקשת פשיטת רגל לאחר כישלון עסקי - דחייה בגין חוסר תום לב ואדישות

 

פקודת פשיטת הרגל קובעת את ההוראות בדבר דיני פשיטת הרגל בישראל. מטרתם של הליכי פשיטת הרגל הינה להעניק חסד לחייבים על ידי הפטר מחובותיהם ואפשרות לפתיחת דף כלכלי חדש. ההכרזה על חייב כפושט רגל נתונה לבית המשפט. עם זאת, במידה והחייב התנהל בחוסר תום לב בעת יצירת חובותיו, ועתה הוא מנסה לנצל לרעה את הליכי פשיטת הרגל, ימנע בית המשפט מלהכריז עליו כפושט רגל.


שאלת תום ליבו של חייב נבחנת בשתי תקופות – תקופת יצירת החובות ולאחר הגשת בקשת פשיטת הרגל (לרבות לאחר מתן צו הכינוס). במקרה אשר הונח לפתחו של בית המשפט המחוזי, טען כונס הנכסים הרשמי כי אין להכריז על חייב כפושט רגל וזאת משני טעמים עיקריים – אופן יצירת החובות (על ידי פתיחת עסקים כושלים בזה אחר זה) והימנעותו של החייב מעבודה במשרה מלאה במשך כל השנה (למרות החובות הרובצים לפתחו).

 

      קראו עוד בתחום:

 

החייב טען כי בשנת 1996 החל לעסוק בשיווק דגים ואף השקיע בעסקו כ-40,000 דולרים. עם זאת, לדאבונו, זמן קצר לאחר פתיחת העסק הוא נפגע בתאונת דרכים אשר גרמה לנזקים כספיים של כ-45,000 שקלים (בגלל העדר ביטוח על הסחורה והמקרר לאחסון הדגים). שנה לאחר מכן, החייב פתח עסק נוסף לממכר דגים ביחד עם שותף אך העסק לא צלח.

 

עסק זה היה רשום על שמו של השותף וזאת משום שהחייב הוגבל ולא יכול היה לפתוח עסק על שמו. גם לאחר קריסת עסק זה, המשיך החייב ופתח עסק נוסף לממכר דגים אשר סגר את שעריו כעבור חודשים ספורים בלבד. כיום, החייב עובד מחצית השנה בתור מציל בחוף פרטי, ובמשך שישה חודשים אחרים הוא מקבל דמי אבטלה.

 

החייב נוהג באדישות כלפיו הנושים


בית המשפט קבע כי יש לדחות את בקשת פשיטת הרגל של החייב דנן. השופט ציין כי למרות שהחייב טען שחובותיו נוצרו בגין כשלון עסקי, ניכר כי האחרון הסתיר את מלוא העובדות המהותיות ורק פירט בלקוניות את כישלון העסקים.

 

לדוגמא, החייב טען כי הקריסה הכלכלית הראשונה הייתה לאחר שני סניפים שנפתחו במקביל, האחד בכפר פרדיס והשני בחדרה. עם זאת, הוכח שמדובר בשני עסקים עוקבים אשר נפתחו בזה אחר זה. הלכה פסוקה היא כי פתיחת עסק נוסף, לאחר שטרם הוחזרו חובות העבר, הינה התנהלות בהעדר תום לב.


בנוגע למעשיו כיום, החייב נשאל מדוע אין הוא עובד בששת החודשים בשנה בהם הוא לא מועסק כמציל? מדוע אפוא מוכן הוא להסתפק בדמי האבטלה. החייב טען בבית המשפט כי יש לו רישיון מציל ואין הוא יכול לעסוק במקצוע אחר. השופט קבע בהחלטתו כי מדובר בחייב אשר אדיש לנושיו וזאת למרות שהוא שקוע בחובות.

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן

 


מאמרים נוספים בתחום

הגשת דוחות תקופתיים במסגרת פשיטת רגל

חייב בפשיטת רגל נדרש למסור אחת לחודשיים דוח על מצבו הכלכלי. אי הגשת דוחות מלאים המפרטים את הכנסותיו והוצאותיו של החייב עלול לגרום לביטול הליך פשיטת הרגל.  

מנהל מיוחד בפשיטת רגל – מה תפקידו של המנהל המיוחד?

תפקידו של המנהל המיוחד הוא לסייע לכונס הרשמי במילוי מטלותיו על פי פקודת פשיטת הרגל. בין היתר הוא אחראי להגיש תכנית פירעון אשר צריכה להתוות את הדרך של החייב לסיום ההליך וקבלת הפטר.  

מהן ראיות בהליך פשיטת רגל?

הליך פשיטת הרגל דורש ראיות ועדויות כמו בכל הליך משפטי. פקודת פשיטת רגל קובעת הסדרים מסוימים לראיות ואת נפקותם הראייתית של המסמכים והעדויות.  

חוסר תום לב לאחר מתן צו כינוס

הסתרת מידע, מסירת פרטים שקריים ואי גילוי פרטים לכונס הנכסים הרשמי מהווים התנהגות חסרת תום לב מצד החייב, אשר עלולה לגרום לאי מתן הפטר ולהפסקת הליך פשיטת רגל.  

ביטול הליך פשיטת רגל עקב ניצול לרעה של חייב

בית המשפט רשאי לבטל את הכרזת פשיטת הרגל לחייב שניצל לרעה את הליך ופעל בחוסר תום לב, הן בעת צבירת החובות, והן עקב אי עמידה בהתחייבות במסגרת ההליך.  

פשיטת רגל בהליכי גירושין

איום בהליכי פשיטת רגל הוא אסטרטגיה מוכרת בהליכי גירושין, ופעמים קרובות ההליך מנוצל לצורך השלכה על חלוקת הרכוש בין הצדדים באמצעות הברחת נכסים וחיוב בתשלום מזונות. 

חקירת חייב בפשיטת רגל

לצורך הגשת חוות דעת על מצבו הכלכלי של החייב לאחר מתן צו כינוס נכסים, עורך המנהל המיוחד חקירה מקיפה בדבר ההוצאות וההכנסות של החייב, והנכסים שניתנים למימוש במסגרת הליך פשיטת רגל.  

כיצד נקבע צו תשלומים לחייב בפשיטת רגל?

צו תשלומים חודשי בפשיטת רגל מסדיר את החיוב החודשי שנדרש החייב לשלם לקופת הנושים לצורך פירעון חובותיו תוך בחינה והתחשבות במצבו הכלכלי. 

מעצר חייב בפשיטת רגל: באילו מקרים ניתן להוציא צו מאסר לחייב?

בית המשפט רשאי להורות למשטרה על מעצר החייב עקב העברה או הסתרה של נכסים, אי התייצבות לחקירה ללא נימוק סביר, או בשל חשש להימלטות כדי להשתמט מתשלום חובותיו. 

הפטר לאלתר בפשיטת רגל

הפטר לאלתר ניתן במקרים חריגים מיד לאחר ההכרזה על פשיטת רגל, כאשר לחייב אין כל נכסים למימוש חובותיו והוא נטול כושר השתכרות בהווה ובעתיד, בשל מצב בריאותי קשה או גיל מתקדם. המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.