www.what2do.co.il

חוב מזונות לא מעיד בהכרח על העדר תום לב - בית המשפט נותן צו כינוס לנכסי חייב

דרגו את המאמר

חוב מזונות לא מעיד בהכרח על העדר תום לב - בית המשפט נותן צו כינוס לנכסי חייב

האם צבירת חוב מזונות בדין קדימה מעידה על חוסר תום לב?


בית המשפט העליון קבע בפסק דינו כי לא תמיד יהיה בצבירת חוב מזונות כדי להעיד על העדר תום לב מצידו של חייב המבקש להוציא צו כינוס לנכסיו. על פי הפסיקה, אין ספק שחיסכון במזונות מאישה או ילדים עלול להשפיע על בחינת תום ליבו של חייב בהליכי פשיטת רגל. קל וחומר כאשר בית המשפט בודק את נסיבות מניעת המזונות וקובע כי לא הייתה מניעה אמיתית שלא לעמוד בתשלום זה.

 

עם זאת, לא ניתן לשלול באופן אוטומטי את האפשרות לראות בחייב כפושט רגל בגין כך. במקרה דנן, החייב הציג תמונה קשה לגבי מצבו הבריאותי והכלכלי. מדובר באדם בן 68 אשר סובל משלל בעיות בריאותיות שהתעצמו לאחרונה בגין אירוע מוחי בו לקה.

 

      קראו עוד בתחום:

 

כמו כן, עסקו של החייב קרס לפני שנים רבות והוא נעדר יכולת להשתכר או לעבוד. לא זו אף זו, החייב כלל איננו מסוגל לרכוש את העזרים הרפואיים, הטיפולים, והתרופות הדרושים לו על מנת לשמור על בריאותו. בנוסף, החייב גר עם אימו הקשישה, אשר הינה חולה אף היא, ושניהם מתקיימים מקצבאות הביטוח הלאומי.

 

"אין לסגור את הדלת בפני החייב"


כונס הנכסים הרשמי טען כי החייב השתכר במהלך השנים סכומים מסוימים, וגם בתקופות אלו לא נפדה חוב המזונות כנדרש. בית המשפט היה ער לטענה זו, אך לא ניתן היה לקבוע כי המצוקה שאליה נקלע החייב הינה מצוקה חדשה. חובו של החייב, או למצער חלק ניכר ממנו, הינו תוצאה של ריביות ואי יכולת לשלם.

 

חסימת הליכי פשיטת הרגל בעניינו עלולה להותיר את החייב מול חוב אסטרונומי שאין ביכולתו לפדות לעולם. בית המשפט ציין אמנם כי סעיף 69(א)(3) לפקודת פשיטת הרגל קובע כי צו הפטר איננו מפטיר חייב מחבות מזונות לפי פסק דין. עם זאת, הוראה זו נתונה אף היא לשיקול בית המשפט. במקרה זה, נקבע כי אין לסגור את הדלת בפני החייב ויש לאפשר מתן צו כינוס לנכסיו ובחינה מעמיקה של טענותיו.
 

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן

 


מאמרים נוספים בתחום

הגשת דוחות תקופתיים במסגרת פשיטת רגל

חייב בפשיטת רגל נדרש למסור אחת לחודשיים דוח על מצבו הכלכלי. אי הגשת דוחות מלאים המפרטים את הכנסותיו והוצאותיו של החייב עלול לגרום לביטול הליך פשיטת הרגל.  

מנהל מיוחד בפשיטת רגל – מה תפקידו של המנהל המיוחד?

תפקידו של המנהל המיוחד הוא לסייע לכונס הרשמי במילוי מטלותיו על פי פקודת פשיטת הרגל. בין היתר הוא אחראי להגיש תכנית פירעון אשר צריכה להתוות את הדרך של החייב לסיום ההליך וקבלת הפטר.  

מהן ראיות בהליך פשיטת רגל?

הליך פשיטת הרגל דורש ראיות ועדויות כמו בכל הליך משפטי. פקודת פשיטת רגל קובעת הסדרים מסוימים לראיות ואת נפקותם הראייתית של המסמכים והעדויות.  

חוסר תום לב לאחר מתן צו כינוס

הסתרת מידע, מסירת פרטים שקריים ואי גילוי פרטים לכונס הנכסים הרשמי מהווים התנהגות חסרת תום לב מצד החייב, אשר עלולה לגרום לאי מתן הפטר ולהפסקת הליך פשיטת רגל.  

ביטול הליך פשיטת רגל עקב ניצול לרעה של חייב

בית המשפט רשאי לבטל את הכרזת פשיטת הרגל לחייב שניצל לרעה את הליך ופעל בחוסר תום לב, הן בעת צבירת החובות, והן עקב אי עמידה בהתחייבות במסגרת ההליך.  

פשיטת רגל בהליכי גירושין

איום בהליכי פשיטת רגל הוא אסטרטגיה מוכרת בהליכי גירושין, ופעמים קרובות ההליך מנוצל לצורך השלכה על חלוקת הרכוש בין הצדדים באמצעות הברחת נכסים וחיוב בתשלום מזונות. 

חקירת חייב בפשיטת רגל

לצורך הגשת חוות דעת על מצבו הכלכלי של החייב לאחר מתן צו כינוס נכסים, עורך המנהל המיוחד חקירה מקיפה בדבר ההוצאות וההכנסות של החייב, והנכסים שניתנים למימוש במסגרת הליך פשיטת רגל.  

כיצד נקבע צו תשלומים לחייב בפשיטת רגל?

צו תשלומים חודשי בפשיטת רגל מסדיר את החיוב החודשי שנדרש החייב לשלם לקופת הנושים לצורך פירעון חובותיו תוך בחינה והתחשבות במצבו הכלכלי. 

מעצר חייב בפשיטת רגל: באילו מקרים ניתן להוציא צו מאסר לחייב?

בית המשפט רשאי להורות למשטרה על מעצר החייב עקב העברה או הסתרה של נכסים, אי התייצבות לחקירה ללא נימוק סביר, או בשל חשש להימלטות כדי להשתמט מתשלום חובותיו. 

הפטר לאלתר בפשיטת רגל

הפטר לאלתר ניתן במקרים חריגים מיד לאחר ההכרזה על פשיטת רגל, כאשר לחייב אין כל נכסים למימוש חובותיו והוא נטול כושר השתכרות בהווה ובעתיד, בשל מצב בריאותי קשה או גיל מתקדם. המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.