www.what2do.co.il

מעצר חייב בפשיטת רגל: באילו מקרים ניתן להוציא צו מאסר לחייב?

דרגו את המאמר
  התקבלו 4 דירוגים בציון ממוצע: 5.0 מתוך 5

מעצר חייב בפשיטת רגל: באילו מקרים ניתן להוציא צו מאסר לחייב?

פשיטת רגל היא הליך משפטי שנועד לסייע לחייב להתמודד עם החובות שנצברו על ידו. לאחר שהוגשה בקשה לפשיטת רגל, מוציא בית המשפט במסגרת ההליך צו כינוס לנכסים שברשותו, והנכסים מחולקים לנושים על ידי הנאמן בהתאם לסדר הנשייה.

 

לעתים חייבים שנקלעו למצב כלכלי קשה, מנסים בדרכים עקלקלות להבריח רכוש ונכסים שברשותם כדי שלא יהיה ניתן לחלק אותם לנושים, ומנסים להעביר זכויות הרשומות בקרקעות, דירות או רכבים לבעלותם של קרובים או בני משפחה.

 

סעיף 96 לפקודת פשיטת הרגל עוסק בעניין הענקות נכסים טרם הליך. לפי סעיף זה ניתן לבטל הענקת נכסים אשר החייב ביצע ללא קבלת תמורה או בתמורה מופחתת, לקרוביו או לאנשים אחרים, טרם החל הליך פשיטת הרגל, זאת ללא צורך להוכיח ניסיון להברחת נכסים מפני הנושים.

 

צו מאסר בגין הברחת נכסים

 

חייב המצוי בהליכי פשיטת רגל, נדרש להתנהל בתום לב, תוך שיתוף פעולה מלא עם הכונס הראשי והנאמן, ונדרש לגלות כל מידע על רכושו ונכסיו. חייב שמתחמק מחובותיו על ידי הימלטות, הסתרת נכסים או העברת נכסים, מבצע עבירה פלילית, והוא צפוי לביטול הליך פשיטת הרגל ואף לעונש מאסר.

 

סעיף 57 לפקודת פשיטת הרגל מקנה לבית המשפט סמכות לאסור חייב אם ישנו יסוד סביר לכך שהוא נמלט או עומד להימלט כדי להשתמט מחובותיו. בית המשפט יכול להוציא צו למעצר לחייב, עקב העברה או הסתרה של נכסים, אי התייצבות לחקירה או חשש להימלטות. כמו כן, בית המשפט מוסמך להוציא צו לתפיסת ניירות, פנקסים, נכסים וכסף של החייב.

 

אי התייצבות לחקירה

 

שיתוף הפעולה של החייב עם הליך פשיטת הרגל הוא חלק מחובת תום הלב המוטלת עליו. במקרה שבו החייב לא התייצב לחקירה בהוראת בית המשפט ולא נתן נימוק סביר לאי התייצבותו לחקירה, הוא מפר את חובת תום הלב, והדבר יכול להוביל למעצרו.

 

התנהלות החייב נבחנת על ידי בית המשפט לאורך כל ההליך. החייב נדרש לעמוד בצו תשלומים חודשיים, להגיש דוחות תקופתיים, עליו להתפרנס כמיטב יכולתו ובהתאם לכישוריו כדי להגדיל את הכנסותיו, להתייצב לחקירה, למסור מידע ולסייע לניהול מהיר של ההליך ומימוש הנכסים.

 

השתמטות מתשלום חובות

 

התנהלות החייב בתום לב תקדם את מתן ההפטר, אולם אי קיום החובות עלול להביא לביטול הליך פשיטת הרגל, ומעבר לכך בית המשפט רשאי לתת צו המורה למשטרה לעצור את החייב, לתפוס פנקסים, ניירות, כסף ונכסים שברשות החייב, ולהחזיק אותו ואת רכושו התפוס עד למתן הוראה אחרת של בית המשפט.

 

בית המשפט רשאי להורות על מעצר החייב, אם הוא נמלט מהארץ, או קיים חשש שהוא עומד להימלט, כדי להשתמט מתשלום החובות, או כדי להכביד על הליך פשיטת הרגל. ניתן להורות על צו מעצר גם אם החייב לא התייצב לחקירה בבית משפט ללא נימוק סביר, או אם קיים ספק שהחייב העביר, הסתיר, או עומד להשמיד נכסים או מסמכים שעשויים להועיל לנושים במהלך פשיטת הרגל.
 

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן

 


מאמרים נוספים בתחום

הגשת דוחות תקופתיים במסגרת פשיטת רגל

חייב בפשיטת רגל נדרש למסור אחת לחודשיים דוח על מצבו הכלכלי. אי הגשת דוחות מלאים המפרטים את הכנסותיו והוצאותיו של החייב עלול לגרום לביטול הליך פשיטת הרגל.  

מנהל מיוחד בפשיטת רגל – מה תפקידו של המנהל המיוחד?

תפקידו של המנהל המיוחד הוא לסייע לכונס הרשמי במילוי מטלותיו על פי פקודת פשיטת הרגל. בין היתר הוא אחראי להגיש תכנית פירעון אשר צריכה להתוות את הדרך של החייב לסיום ההליך וקבלת הפטר.  

מהן ראיות בהליך פשיטת רגל?

הליך פשיטת הרגל דורש ראיות ועדויות כמו בכל הליך משפטי. פקודת פשיטת רגל קובעת הסדרים מסוימים לראיות ואת נפקותם הראייתית של המסמכים והעדויות.  

חוסר תום לב לאחר מתן צו כינוס

הסתרת מידע, מסירת פרטים שקריים ואי גילוי פרטים לכונס הנכסים הרשמי מהווים התנהגות חסרת תום לב מצד החייב, אשר עלולה לגרום לאי מתן הפטר ולהפסקת הליך פשיטת רגל.  

ביטול הליך פשיטת רגל עקב ניצול לרעה של חייב

בית המשפט רשאי לבטל את הכרזת פשיטת הרגל לחייב שניצל לרעה את הליך ופעל בחוסר תום לב, הן בעת צבירת החובות, והן עקב אי עמידה בהתחייבות במסגרת ההליך.  

פשיטת רגל בהליכי גירושין

איום בהליכי פשיטת רגל הוא אסטרטגיה מוכרת בהליכי גירושין, ופעמים קרובות ההליך מנוצל לצורך השלכה על חלוקת הרכוש בין הצדדים באמצעות הברחת נכסים וחיוב בתשלום מזונות. 

חקירת חייב בפשיטת רגל

לצורך הגשת חוות דעת על מצבו הכלכלי של החייב לאחר מתן צו כינוס נכסים, עורך המנהל המיוחד חקירה מקיפה בדבר ההוצאות וההכנסות של החייב, והנכסים שניתנים למימוש במסגרת הליך פשיטת רגל.  

כיצד נקבע צו תשלומים לחייב בפשיטת רגל?

צו תשלומים חודשי בפשיטת רגל מסדיר את החיוב החודשי שנדרש החייב לשלם לקופת הנושים לצורך פירעון חובותיו תוך בחינה והתחשבות במצבו הכלכלי. 

מעצר חייב בפשיטת רגל: באילו מקרים ניתן להוציא צו מאסר לחייב?

בית המשפט רשאי להורות למשטרה על מעצר החייב עקב העברה או הסתרה של נכסים, אי התייצבות לחקירה ללא נימוק סביר, או בשל חשש להימלטות כדי להשתמט מתשלום חובותיו. 

הפטר לאלתר בפשיטת רגל

הפטר לאלתר ניתן במקרים חריגים מיד לאחר ההכרזה על פשיטת רגל, כאשר לחייב אין כל נכסים למימוש חובותיו והוא נטול כושר השתכרות בהווה ובעתיד, בשל מצב בריאותי קשה או גיל מתקדם. המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.