www.what2do.co.il

פשיטת רגל ללא נכסים למימוש, כיצד מתבצע ההליך?

דרגו את המאמר
  התקבלו 1 דירוגים בציון ממוצע: 5.0 מתוך 5

פשיטת רגל ללא נכסים למימוש, כיצד מתבצע ההליך?

מטרת הליך פשיטת רגל היא למכור ולחלק לנושים את נכסי החייב הניתנים למימוש ובכך לפרוע את החובות. בדרך כלל לחייב שמגיש ביוזמתו בקשת פשיטת רגל אין נכסים הניתנים למכירה ולכן אין לו ממה להיפרד, והוא פותח בהליך כדי לקבל הגנה מפני הנושים בדרך של עיכוב הליכים משפטיים המתנהלים נגדו ופתיחת דף כלכלי חדש בעתיד.

 

כאשר חייב מתייצב בבית המשפט ואין לו נכסים שניתן להיפרע מהם, הוא יוכל לקבל צו הפטר מותנה, ולפתוח דף חדש ולסיים עם חובותיו בתוך זמן קצר, תוך התחייבות לעמוד בצו תשלומים חודשיים על פי יכולתו הכלכלית. אם החייב יעמוד בכל התנאים שהציב בית המשפט, הוא עשוי לקבל בתום תכנית הפירעון, הפטר מלא וחלוט מחובותיו.

 

מהם שלבי הליך פשיטת רגל ללא נכסים?

 

הכרזה על פשיטת רגל מתבצעת על ידי חייבים אשר נקלעו לקשיים כלכליים וצברו חובות והתחייבויות כספיות שאינם מסוגלים לשלם. את הבקשה לפתיחת ההליך רשאים להגיש החייבים או הנושים, כאשר היתרון הטמון בכל הליך הוא האפשרות לקבל מבית המשפט לאחר עמידה בתנאים של תכנית הפירעון צו הפטר המוחק את יתרת החוב.

 

לאחר שהוגשה בקשת פשיטת רגל על ידי החייב או הנושה, רשאי בית המשפט לתת צו כינוס להגנת הנכסים. מהרגע שניתן הצו, כל ההליכים נגד החייב מעוכבים, כך שהנושים אינם יכולים לגבות את חובם בעצמם או באמצעות הליכי הוצאה לפועל, או לפתוח בהליכים משפטיים נגד החייב ללא אישור בית המשפט. עם מתן צו כינוס נכסים ממנה בית המשפט מנהל מיוחד לטיפול בהליך ומטיל מספר חובות ומגבלות על החייב, כגון: צו תשלומים חודשיים, הגשת דו"חות למנהל מיוחד על מצבו הכלכלי, צו עיכוב יציאה מהארץ וכדומה.

 

מימוש נכסי החייב לצורך פירעון חלקי

 

במסגרת מימוש נכסי החייב, הנאמן מוכר ומפרק את הנכסים, בפיקוח הכונס הרשמי ובית המשפט, לצורך פירעון חלקי של החובות באמצעות תשלום דיבידנד לנושים, פרט לנכסים החיוניים לצרכי החייב ומחייתו שאינם ניתנים למימוש.

 

נכסים שניתן למכור ולחלק כוללים נכסים שמצויים בבעלותו של החייב מתחילת הליך פשיטת הרגל ונכסים שרכש או שניתנו לחייב עד להפטר, במגבלות מסוימות גם כספי קופת גמל וכספי תכנית חיסכון ניתנים למימוש, וכן זכויות רכושיות כגון זכות בחוזה או חוב שצד שלישי חייב לו, נכסים ניידים שהיו בתחילת ההליך בהחזקתו או בשליטתו לצורך עיסוקו של החייב ועוד.

 

מימוש דירת מגורים של חייב

 

דירת המגורים של חייב ובני משפחתו הגרים עמו זוכה למעמד מיוחד והיא אינה יכולה להימכר במסגרת ההליך אלא באישור בית המשפט. כדי שהנאמן יוכל לממש דירת מגורים, עליו להגיש בקשה לבית המשפט, שהוא בעל שיקול דעת נרחב האם להורות על מכירת דירה המשמשת למגורים והוא אף רשאי להורות שהיא לא תימכר במסגרת ההליך.

 

כדי למכור דירה או בית המשמשים את החייב ובני משפחתו למגורים, יש להוכיח בפני בית המשפט כי לאחר המכירה תהיה להם קורת גג סבירה למגורים או שיינתן להם סידור חלופי, באמצעות מקום חלופי, תשלום דמי שכירות או פיצויים או בדרך מקובלת אחרת. במסגרת קבלת ההחלטה למכירת דירת מגורים בית המשפט עשוי לשקול האם יש אפשרות לפרוע את החוב בדרך פחות דראסטית, האם בידי החייב להשיג קורת גג חלופית לאחר המכירה, מהם מקורות הכנסת המשפחה, רכוש ואמצעים עומדים לרשותה ועוד.
 

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן

 


מאמרים נוספים בתחום

מה בין הקפאת הליכים לבין חדלות פירעון בעריכת הסדר פשרה באסיפות נושים?

ההבדל העיקרי בין הקפאת הליכים לבין חדלות פירעון בעריכת הסדר פשרה באסיפות נושים... 

בקשה למינוי כונס נכסים זמני הייתה למעשה ניסיון לעקוף זכות עיכבון

האם בית המשפט יקבל בקשה למינוי כונס נכסים לשם רישום זכויות במקרקעין, או שמא מדובר בניסיון לעקוף את זכות העיכבון? 

צו כינוס נכסים

צו כינוס נכסים

מהו צו כינוס נכסים? מהי משמעותו של צו לכינוס נכסים מבחינת הנושה והחייב? מהו עיכוב הליכים? 

גביית חובות של עובדים ממעסיק בתביעת דין קדימה

עובד שפוטר מעבודתו בשל מצבו הכלכלי הקשה של העסק, ולא קיבל את שכרו, רשאי לגבות את השכר בדין קדימה, ולקבל באותה דרך את זכויותיו הסוציאליות לרבות פיצויי פיטורין.  

נושים מובטחים בפשיטת רגל- מי נחשב לנושה מובטח ומהן זכויותיו?

נושה מובטח המגיש תביעה נגד חייב המצוי בהליכי פשיטת רגל חוב, נהנה ממספר יתרונות, כמו מימוש הערובה שנמצאת בידיו וגבייה מועדפת ומהירה יותר מגביית חובות רגילים וחובות בדין קדימה. 

תביעת חוב בפשיטת רגל- איך מגישים תביעת חוב?

תביעת חוב היא מסמך משפטי שמגיש הנושה נגד חייב בפשיטת רגל שבו מפרט הנושה את גובה החוב. הנושה נדרש להגיש את תביעתו לכונס הרשמי תוך חצי שנה ממועד מתן צו הכינוס, אחרת לא יקבל דיבידנד מנכסי החייב.  

דיבידנד בפשיטת רגל – מה משמעות חלוקת דיבידנד בין נושים?

חייב בפשיטת רגל נדרש לחלק את נכסיו בין הנושים לצורך פרעון החוב. החלק היחסי שמקבל כל נושה לאחר מתן צו כינוס נקרא דיבידנד.  

מנהל מיוחד בפשיטת רגל – מה תפקידו של המנהל המיוחד?

תפקידו של המנהל המיוחד הוא לסייע לכונס הרשמי במילוי מטלותיו על פי פקודת פשיטת הרגל. בין היתר הוא אחראי להגיש תכנית פירעון אשר צריכה להתוות את הדרך של החייב לסיום ההליך וקבלת הפטר.  

חלוקת נכסי חייב לנושים בפשיטת רגל: אילו נכסים אינם ניתנים לחלוקה?

נכסי חייב בפשיטת רגל הדרושים לקיום בסיסי כמו מזון ולבוש לא יחולקו בין הנושים על פי פקודת פשיטת רגל, וכך גם לגבי דירת מגורים ונכסים נוספים המשמשים לפרנסת בני הבית. 

פשיטת רגל קטנה – מהי פשיטת רגל קטנה ובאילו מקרים תוגש?

פשיטת רגל קטנה היא הליך מקוצר של פשיטת רגל, כאשר ערך נכסי החייב אינו עולה על סך של 10,000 שקלים, או סכום אחר המתעדכן בחוק, והחלוקה לנושים תתבצע מקופת פשיטת רגל באמצעות דיבידנד אחד בלבד.  המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.