www.what2do.co.il

כיצד מתגבשת תכנית פירעון בפשיטת רגל?

דרגו את המאמר
  התקבלו 6 דירוגים בציון ממוצע: 5.0 מתוך 5

כיצד מתגבשת תכנית פירעון בפשיטת רגל?

תכנית פירעון בפשיטת רגל היא תכנית שמגבש המנהל המיוחד לפירעון חלקי של חובות החייב בהתאם ליכולתו הכלכלית בתקופת ההליך. את התכנית המנהל המיוחד מגיש לאישור בית המשפט לקראת הדיון בבקשת פשיטת הרגל שהוגשה על ידי החייב.

 

הליך פשיטת רגל נועד לאפשר לחייב השקוע בחובות כבדים ואינו מסוגל לשלם אותם, לפרוע אותם באופן חלקי ולשלם כמיטב יכולתו במשך תקופה מסוימת, ולאחר מכן לפתוח דף חדש בחייו הכלכליים עם סיום ההליך באמצעות קבלת צו הפטר.

 

המנהל המיוחד נדרש להגיש תכנית הפירעון לכונס הרשמי בתוך 15 חודשים ממועד צו הכינוס ולקבל את אישורו טרם הפנייה לבית משפט. במקרה שבית המשפט מאשר את התכנית, החייב עשוי לקבל הפטר מותנה כבר בשלב הכרזת פשיטת רגל.

 

תכנית פירעון מתפרשת על פני שלוש שנים

 

התכנית מגדירה את האופן שבו יפרע החייב את חובותיו לנושים, והיא כוללת תשלומים חודשיים המתפרשים על פני שלוש שנים, והכנסות ממימוש נכסי החייב. תקופת הפירעון לא אמורה להימשך למעלה משלוש שנים, למעט במקרים מיוחדים המצדיקים קביעת תכנית ארוכה יותר.

 

החייב נדרש לשלם בכל חודש סכום קבוע על פי יכולתו הכלכלית, והוא מוגן מפני הנושים בכך שהם אינם יכולים לפעול נגדו כל עוד הוא מצוי בהליך פשיטת רגל. עד לרפורמה החדשה, הליך פשיטת רגל היה עשוי להימשך מספר שנים שבמהלכן הוטלו הגבלות שונות על החייב, אולם לאור הרפורמה החדשה, ההליך עשוי להתקצר משמעותית, ולהסתיים תוך 18 חודשים מיום הגשת הבקשה, אם החייב מפגין רצון ממשי לכך.

 

לצד היתרונות ישנם גם חסרונות, מכיוון שלאורך כל ההליך ישנה חשיפה גדולה של החייב ופלישה לפרטיותו. כמו כן, עליו לדווח מדי חודש על כל הכנסותיו והוצאותיו והוא נדרש לוותר על הנכסים שברשותו, כך שבסוף ההליך הוא מתחיל את חייו הכלכליים מחדש מנקודת האפס, ללא חובות אך גם ללא נכסים.

 

מהם השיקולים לגיבוש תכנית פירעון?

 

בעת גיבוש תכנית הפירעון מתחשב המנהל המיוחד ביכולותיו הכלכליות של החייב, על סמך חקירתו. המנהל רשאי לחקור באופן מקיף אודות הכנסותיו, הוצאותיו, חובותיו ונכסיו של החייב והוא מוסמך לדרוש כל מידע או מסמך רלוונטי מהחייב עצמו או מכל אדם שסביר כי המידע מצוי ברשותו או בידיעתו.


שיקולים נוספים בגיבוש תכנית פירעון הם גילו של החייב, מצבו המשפחתי, יכולותיו הכלכליות, השכלתו, מקצועו וניסיונו המקצועי, הוצאות מחייתו ומחיית בני ביתו והיקף חובותיו. התכנית אמורה להתפרש למשך כשלוש שנים, ואם יעמוד החייב במועדי התשלומים שנקבעו בתכנית, וישתף פעולה באופן מלא, הוא יקבל הפטר סופי מחובותיו ויוכל לפתוח דף כלכלי חדש בחייו.

 

קבלת ההפטר מותנית בהתקיימם של שלושה תנאים: האחד, כאשר החייב מיצה את יכולתו לשלם לנושים ואין ביכולתו לשלם יותר, והוא נחשב לחדל פירעון. השני, מחקירתו עלה כי חובותיו נוצרו בתום לב, והוא לא פעל במרמה או בקלות דעת ביצירתם. השלישי, החייב התנהל לאורך כל הליך פשיטת רגל בתום לב, עמד בצו התשלומים והגיש דוחות תקופתיים על הכנסות והוצאות השונות.
 

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן

 


מאמרים נוספים בתחום

מה בין הקפאת הליכים לבין חדלות פירעון בעריכת הסדר פשרה באסיפות נושים?

ההבדל העיקרי בין הקפאת הליכים לבין חדלות פירעון בעריכת הסדר פשרה באסיפות נושים... 

תביעה קיזוז חוב אשר מוגשת לאחר חתימה על הסדר נושים

הגשת תביעת קיזוז בהליכי פירוק נגד חברה כאשר נחתם הסכם נושים שקיבל תוקף של פסק דין... 

פשיטת רגל לאחר מלחמת לבנון השנייה - קריסת עסק

האם חייבת אשר טוענת כי עסקה קרס בגין מלחמת לבנון השנייה תוכר כפושטת רגל? 

אישור הסדר נושים של חברת ארקל פלסטיק אגודה שיתופית חקלאית בע"מ

התמוטטות שוק הרכב העולמי פגעה בחברות רבות ברחבי העולם. ענן זה לא פסח גם על חברות ישראליות. להלן אישור הסדר הנושים של חברת ארקל פלסטיק... 

החלטה בעניין טענת קיזוז נגד עמותה בפירוק

רצ"ב החלטה שניתנה ע"י שופט ביהמ"ש המחוזי בנצרת עאטף עילבוני, בעניין טענת קיזוז נגד עמותה בפירוק. המ דובר בבקשה למתן הוראות שהגישה המנהלת המיוחדת (אשר שימשה תחילה כמפרקת זמנית) של עמותת מכללת הצפון - מרכז לחינוך והכשרה מקצועית ... 

יתרונות פשיטת רגל

יתרונות פשיטת רגל

מהי פשיטת רגל? מהם היתרונות אשר פשיטת הרגל טומנת בחובה עבור הנושים והחייבים? 

חסרונות בהליכי פשיטת רגל

חסרונות בהליכי פשיטת רגל

חרף יתרונותיה, פשיטת רגל איננה נהנית מתדמית חיובית כלל וכלל וזאת משום שהיא מקפלת בתוכה חסרונות משמעותיים כלפי כל הצדדים... 

בקשת פשיטת רגל

מהי בקשת פשיטת רגל? מהם התנאים להגשתה של בקשת פשיטת רגל? מהו ההבדל בין התנאים כאשר הבקשה מוגשת על ידי נושה? 

אסיפת נושים

מהי אסיפת נושים? כיצד היא מתנהלת? מהו הרוב הדרוש לשם קבלתה החלטה באסיפת הנושים? 

חובות בדין קדימה

מהם חובות בדין קדימה? מדוע שכר עבודה מהווה חוב בדין קדימה? ממתי סופרים שכר דירה כחוב בדין קדימה? תגיות: בדיקת קישורים של חוב,
המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.