www.what2do.co.il

האם ילדיו של החייב רשאים לקבל את קצבת המזונות מתוך קופת פשיטת רגל?

דרגו את המאמר

ילדיו של חייב שהוכרז כפושט רגל בעקבות חובות לנושים בסך של 45 מיליון שקל, ומרצה עונש מאסר ממושך בגין מעילת ענק, עתרו לבית המשפט המחוזי בתל אביב - יפו בבקשה לקבל את קצבת המזונות מתוך קופת פשיטת רגל.

 

כנגד החייב הוגשה בקשה לפשיטת רגל ולמתן צו לכינוס נכסיו, זאת לאחר שהתברר כי הוא הונה את נושיו בהיקפים עצומים, בכך ששכנע אותם להשקיע אצלו כספים ניכרים תוך הבטחת תשואות גבוהות, וכאשר ביקשו הנושים לקבל חלק מהרווחים או את כספם בחזרה, החייב השיב להם מכספי משקיעים חדשים. 

 

בדרך זו החייב הונה ציבור שלם של משקיעים ובמקביל ניהל אורח חיים ראוותני ובזבזני, כאשר בין היתר רכש בית מפואר בסביון, נסע לטיולים בחו"ל יחד עם בני משפחתו, קנה מכוניות יוקרה וחי ברמת חיים גבוהה על חשבון כספי המשקיעים.

 

החייב הותיר מאחוריו חובות לנושים בסך של כ- 45 מיליון שקל

 

עם גילוי ההונאה הוגשה נגדו בקשה לפשיטת רגל, והוגש כתב אישום בגין עבירות של גניבה בידי מורשה, הלבנת הון, קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות וזיוף. מאחוריו נותר שובל של חובות בסך של 45 מיליון שקל, ולאור החובות הכבדים אשתו ביקשה להתגרש ממנו, והגישה בקשה לפשיטת רגל.

 

לאחר ההכרעה בחלוקת הרכוש תמורת מימוש הבית והחלטה לגבי דמי מזונות זמניים בסך של 4,000 שקלים לחודש, הגישו ילדי החייב, שהגדולה בהם היא כבת 12 והקטן כבן 4.5, בקשה לבית המשפט לענייני משפחה לפסיקת מזונות והוצאות החזקת מדור קבועים.

 

בעקבות פסק דין המזונות, שלפיו הוחלט כי ישולם לילדים סך חודשי כולל של 6,800 שקלים, הגישו הילדים בקשה שבה עתרו לקצוב להם את מלוא הסכום עבור מזונות והוצאות החזקת המדור מתוך קופת פשיטת הרגל.

 

גרושתו של החייב תמכה בבקשה, ואף סברה כי מדובר בסכום שנקבע על הצד הנמוך בהתחשב במצבו של בעלה, שהוא אסיר המרצה עונש מאסר ממושך. עוד ציינה כי יש בקופה כספים שאינם חלק מכספי ההונאה, לכן אין מניעה שהם ישמשו מקור לקצבת המזונות.

 

קצבת המזונות תבוא על חשבונם של הנושים

 

מנגד הנאמן התנגד לבקשה, בטענה כי שקצבת מזונות בפשיטת רגל מותנית בקבלת תשלומים שוטפים לקופה, אולם במקרה זה מדובר באסיר שאין לו כל הכנסות וחובותיו אינם נצברו בתום לב, לפיכך התשלומים יבואו אך ורק על חשבון הנושים שאותם הוא הונה, ועשה בכספיהם שימוש שלא כדין. לחלופין, טען שיש לפסוק סכום נמוך משמעותי, שלא יעלה על הסך של 4,000 שקלים שהוא סכום המזונות הזמניים שנפסק.

 

כונס הנכסים סבר שיש לקבוע את סכום המזונות בהתאם לשיעור שנקבע בהחלטה למזונות הזמניים, ואף סבר כי גרושתו של החייב מנהלת חיים ברמה הגבוהה מאלו של אדם שמצוי בהליך של פשיטת רגל ויש לקחת זאת בחשבון בעת קצבת המזונות.

 

לאחר שמיעת טענות הצדדים, קבע בית המשפט כי סכום המזונות שנפסק הוא על הצד הנמוך של פסיקת מזונות, בהתחשב בכך שיש לילדים צרכים מיוחדים, ואמם אמנם עובדת, אך מצויה אף היא בהליכי פשיטת רגל, לכן תרומתה הכספית לצרכיהם מוגבלת, ולבסוף הגיע למסקנה כי יש מקום לקצוב את סכום המזונות לסך של 5,750 שקלים לחודש, כדי לא לפגוע בטובת הקטינים.

 

פש"ר 56266-05-12 

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן

 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

מיהו חייב ?

מיהו חייב בהליכי פשיטת רגל? מהם התנאים להגשת בקשת פשיטת רגל? כיצד עושים זאת נכון? 

שלבים עיקריים בהליך פשיטת רגל

מהם השלבים העיקריים בהליכי פשיטת רגל? כיצד מתחילה פשיטת רגל וכיצד היא מסתיימת? מתי מגיעים לפשרה? 

כונס נכסים- מהם תפקידי הכונס בפשיטת רגל?

הכונס יהיה צד לכל הליך המתנהל בבית המשפט. תפקידיו לבדוק את התנהגותו של החייב ושל הנאמן כולל פיקוח. כיצד מבצע הכונס את תפקידו ? ... 

מהם התנאים לבקשת פשיטת רגל?

מהם התנאים לבקשה לפשיטת רגל באם הנך החייב או הנושה? 

נאמן בהליך פשיטת רגל

נאמן בהליך פשיטת רגל

מהו נאמן בהליך פשיטת רגל? מי ממנה אותו? האם החלטתו היא סופית?  

פשיטת רגל - כיצד תתקבל ההחלטה?

השאלה העיקרית העומדת לפני בית המשפט בדונו בשאלה האם להכריז את החייב פושט רגל לפי בקשתו היא האם פעל בתום לב... 

פשיטת רגל עקב חובות הימורים, האם ייתכן?

האם בית המשפט יקבל את בקשתו של חייב להכריז עליו כפושט רגל, וזאת למרות שחובותיו מקורם בהימורים? 

הברחת נכסים לפני פשיטת רגל

האם בית המשפט רשאי להורות על ביטול העברת נכסים של חייב העומד בפני פשיטת רגל, כאשר הוכח שהעברה נעשתה מתוך תרמית ולחברה שהוקמה במיוחד לשם הברחת נכסים? המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.