www.what2do.co.il

כיצד מתקיים דיון בבקשת נושה למתן צו כינוס?

דרגו את המאמר
  התקבלו 1 דירוגים בציון ממוצע: 5.0 מתוך 5

כיצד מתקיים דיון בבקשת נושה למתן צו כינוס?

הליך פשיטת רגל יכול להיפתח בבקשת חייב המעוניין להסדיר את חובותיו בצורה שקולה לאורך זמן, ובסוף ההליך לקבל הפטר, או בבקשת נושה המגיש בקשת פשיטת רגל נגד החייב, כדי לקבל את הכספים המגיעים לו מהחייב באמצעות כינוס נכסיו, הטלת הגבלות שונות וצו תשלומים חודשי.

 

נושה העומד בתנאים מסוימים על פי פקודת פשיטת הרגל, כולל: גודל החוב מעל - 86,532 שקלים, חוב שהוא סכום קצוב בכסף, מעשה פשיטת רגל שאירע בתוך שלושה החודשים שקדמו להגשת הבקשה, וקשר של החייב לישראל, יכול להגיש לבית המשפט בקשת פשיטת רגל ומתן צו כינוס. לאחר הגשת הבקשה, יקיים בבית המשפט דיון שבמסגרתו יחליט האם לתת צו לכינוס נכסי החייב.

 

מה כולל דיון בעניין צו כינוס?

 

הדיון בבקשת נושה למתן צו כינוס מתקיים בבית המשפט המחוזי שאליו הוגשה הבקשה, בנוכחות הנושה, החייב והכונס הרשמי. הנושה נדרש להציג בפני בית המשפט ראיות להוכחת החוב, הוכחה לכך שהבקשה נמסרה לחייב והוכחות למעשה פשיטת רגל על פי הנטען בבקשה.

 

כדי להוכיח את טענותיו, הנושה רשאי לדרוש שיוצגו פנקסים עסקיים של החייב בפני בית המשפט ולזמן את החייב להעיד. בית המשפט יכול לברר מה הייתה התמורה לחוב, ואם עלה חשש למרמה או לעיוות דין, הוא יכול לברר האם החוב כלפי הנושה תקף. בנוסף, אם הוכח שיש עוד חוב כלפי הנושה, חוץ מהחוב הנטען, רשאי בית המשפט לברר אם גם החוב הנוסף תקף.

 

לאחר עיון מעמיק ומקיף בראיות ובהוכחות שהציג הנושה, רשאי בית המשפט לתת צו כינוס לנכסי החייב ולהמשיך בהליך פשיטת רגל. ואף בהתאם לבקשת הכונס הרשמי, הוא יכול למנות מנהל מיוחד לביצוע סמכויות שונות מטעם הכונס הרשמי כמו חקירת החייב בעניין יכולותיו הפיננסיות להחזר החוב.

 

מהו מועד הדיון בבקשת פשיטת רגל? 


אם בית המשפט החליט לתת צו כינוס לנכסי החייב, הוא יקבע מועד לדיון בבקשת פשיטת רגל, שיתקיים לאחר לפחות חצי שנה ממועד מתן צו הכינוס, ואולם אם שוכנע, לאחר שמיעת הכונס הרשמי, כי יש ביכולתו להגיש את חוות דעתו, במועד מוקדם יותר, הדיון יוקדם בהתאם למועד זה. לדיון בבקשת פשיטת הרגל יזומנו החייב, הנושים ובעלי התפקידים.

 

דחיית בקשה למתן צו כינוס

 

בית המשפט רשאי לדחות את הבקשה למתן צו כינוס, אם הראיות לא שכנעו אותו כי יש עילה לפתוח בהליך, או אם החייב שכנע כי הוא יכול לשלם את חובותיו ללא צורך במימוש נכסיו, או שיש הסבר מוצדק אחר להימנע מקבלת בקשתו של הנושה. בית המשפט יכול לדחות את הבקשה, או לעכב את הדיון כאשר מעשה פשיטת הרגל שמצוין בבקשה הוא אי קיום דרישה שנדרשה בהתראת פשיטת רגל, וכאשר החוב שצוין בהתראה הוא חוב שנקבע בפסק דין ועל פסק הדין הוגש ערעור שטרם ניתנה בו הכרעה.

 

אם החייב הכחיש במסגרת הדיון שהוא חייב כספים לנושה, או טען כי החוב המדובר אינו בסכום שמצדיק הגשת בקשה לפשיטת רגל נגדו, רשאי בית המשפט לדחות את בקשה או לעכב את כל ההליכים עד שיתקבל פסק דין בעניין החוב, ואף לדרוש מהחייב לתת ערובה לתשלום כל חוב שיוכח נגדו לזכות הנושה ולשאת בהוצאות הכרוכות בהוכחת החוב.
 

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן

 


מאמרים נוספים בתחום

מה בין הקפאת הליכים לבין חדלות פירעון בעריכת הסדר פשרה באסיפות נושים?

ההבדל העיקרי בין הקפאת הליכים לבין חדלות פירעון בעריכת הסדר פשרה באסיפות נושים... 

בקשה למינוי כונס נכסים זמני הייתה למעשה ניסיון לעקוף זכות עיכבון

האם בית המשפט יקבל בקשה למינוי כונס נכסים לשם רישום זכויות במקרקעין, או שמא מדובר בניסיון לעקוף את זכות העיכבון? 

צו כינוס נכסים

צו כינוס נכסים

מהו צו כינוס נכסים? מהי משמעותו של צו לכינוס נכסים מבחינת הנושה והחייב? מהו עיכוב הליכים? 

גביית חובות של עובדים ממעסיק בתביעת דין קדימה

עובד שפוטר מעבודתו בשל מצבו הכלכלי הקשה של העסק, ולא קיבל את שכרו, רשאי לגבות את השכר בדין קדימה, ולקבל באותה דרך את זכויותיו הסוציאליות לרבות פיצויי פיטורין.  

נושים מובטחים בפשיטת רגל- מי נחשב לנושה מובטח ומהן זכויותיו?

נושה מובטח המגיש תביעה נגד חייב המצוי בהליכי פשיטת רגל חוב, נהנה ממספר יתרונות, כמו מימוש הערובה שנמצאת בידיו וגבייה מועדפת ומהירה יותר מגביית חובות רגילים וחובות בדין קדימה. 

תביעת חוב בפשיטת רגל- איך מגישים תביעת חוב?

תביעת חוב היא מסמך משפטי שמגיש הנושה נגד חייב בפשיטת רגל שבו מפרט הנושה את גובה החוב. הנושה נדרש להגיש את תביעתו לכונס הרשמי תוך חצי שנה ממועד מתן צו הכינוס, אחרת לא יקבל דיבידנד מנכסי החייב.  

דיבידנד בפשיטת רגל – מה משמעות חלוקת דיבידנד בין נושים?

חייב בפשיטת רגל נדרש לחלק את נכסיו בין הנושים לצורך פרעון החוב. החלק היחסי שמקבל כל נושה לאחר מתן צו כינוס נקרא דיבידנד.  

מנהל מיוחד בפשיטת רגל – מה תפקידו של המנהל המיוחד?

תפקידו של המנהל המיוחד הוא לסייע לכונס הרשמי במילוי מטלותיו על פי פקודת פשיטת הרגל. בין היתר הוא אחראי להגיש תכנית פירעון אשר צריכה להתוות את הדרך של החייב לסיום ההליך וקבלת הפטר.  

חלוקת נכסי חייב לנושים בפשיטת רגל: אילו נכסים אינם ניתנים לחלוקה?

נכסי חייב בפשיטת רגל הדרושים לקיום בסיסי כמו מזון ולבוש לא יחולקו בין הנושים על פי פקודת פשיטת רגל, וכך גם לגבי דירת מגורים ונכסים נוספים המשמשים לפרנסת בני הבית. 

פשיטת רגל קטנה – מהי פשיטת רגל קטנה ובאילו מקרים תוגש?

פשיטת רגל קטנה היא הליך מקוצר של פשיטת רגל, כאשר ערך נכסי החייב אינו עולה על סך של 10,000 שקלים, או סכום אחר המתעדכן בחוק, והחלוקה לנושים תתבצע מקופת פשיטת רגל באמצעות דיבידנד אחד בלבד.  המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.