www.what2do.co.il

מימוש וחלוקת פיצויים בגין נזקי גוף בפשיטת רגל, מה קובע החוק?

דרגו את המאמר
  התקבלו 1 דירוגים בציון ממוצע: 5.0 מתוך 5

מימוש וחלוקת פיצויים בגין נזקי גוף בפשיטת רגל, מה קובע החוק?

במסגרת הליכי פשיטת רגל, לאחר מתן צו כינוס, כל נכסי החייב מועברים לקופת הכינוס במטרה לממש ולחלק אותם בין הנושים. כאשר מדובר בפיצויים מכוח תביעת נזיקין או מכוח הסכם פשרה בגין נזקי גוף שנגרמו לחייב המצוי בהליך פשיטת רגל, עולה השאלה האם החייב רשאי להשאיר לעצמו את סכום הפיצויים או האם יש להעבירו לקופת כינוס.

 

פקודת פשיטת רגל קובעת כי כל נכסי החייב ניתנים למימוש ולחלוקה, כדי להביא לפירעון חלקי של החובות, מלבד נכסים שאסור לממש, כגון: צרכי אוכל, בגדים וחפצים המשמשים את החייב לצורך פרנסתו, גמלה מהמוסד לביטוח לאומי ואף זכויות בתביעת נזיקין בגין נזקי גוף.

 

סעיף 86 לפקודת פשיטת רגל, מפרט מהם נכסי החייב אשר חיוניים לו ולבני משפחתו הגרים עמו ואינם מוקנים לקופת הכינוס, כולל: צרכי אוכל, חפצי לבוש, מיטות, כלי מיטה, ציוד רפואי, תרופות, כלי אוכל, כלי מטבח וכלי בית אחרים, תשמישי קדושה, מכונות שהחייב עובד בהן בעצמו, כלים, מכשירים ומיטלטלין אחרים, וכן בעלי חיים שהם מקור פרנסתו ופרנסת בני משפחתו.

 

הפקודה קובעת כי אם החייב נכה, לא ניתן לממש ולחלק כלים, מכשירים, מכונות, מיטלטלין אחרים ובעלי חיים, הנחוצים לו בגלל נכותו, וכן, חיות מחמד המוחזקות בביתו או בחצר ביתו של החייב ואינם משמשות לעיסוק בעל אופי מסחרי.


אבחנה בין פיצויים על נזקי ממון לנזקי גוף

 

על פי הלכת ידידיה, שנפסקה לפני 50 שנה, פיצויים בגין נזקי גוף המגיעים לנפגע בתאונת דרכים, בתאונת עבודה או בכל תאונה אחרת, אינם מוקנים לנאמן אלא נשארים בידי החייב. על פי סעיף 21 לפקודת הנזיקין, תביעת פיצויים על כאב וסבל, הוצאות רפואיות והפסד השתכרות אינה תביעה שעוברת לידי הנאמן.

 

סעיף 21 לפקודת הנזיקין קובע כי למרות הנאמר בפקודת פשיטת רגל, חייב המצוי בהליכי פשיטת רגל יכול להגיש תביעה על עוולה, אך לא תוגש תובענה על עוולה לזכותם של נכסי החייב או לחובתם ואולם הזכות לתבוע על עוולה שגרמה נזק ממון לנכסי החייב תעבור לידי הנאמן או תמומש בידיו.

 

סעיף 21 מבחין בין תביעת פיצויים בגין נזקי ממון לתביעה בגין נזקי גוף, וקובע כי זכות התביעה על נזק שנגרם לגופו של החייב היא זכות אישית שאינה עוברת לנאמן, כך גם הורחבה זכות זו לכספים המתקבלים מהפעלת הזכות לפיצויים השייכים לו בלבד ואין לעשות בהם שימוש לטובת הנושים בפשיטת רגל.

 

לפי הוראות סעיף זה, זכות התביעה בגין נזקי ממון שנגרמו לחייב מוקנית לנאמן ולנושים, אולם זכות התביעה בגין נזקי גוף והזכות לקבלת פיצויים נשארות בידי החייב עצמו, ואינן מהוות חלק מנכסי קופת הכינוס. הכלל בהלכה זו, המכונה "הלכת ידידיה" הנקבע בע"א 68/38 הנאמן בפש"ר נ' ידידיה ראובן, והוא חל על כל רכיבי הפיצויים, לרבות פיצוי בגין כאב וסבל, הוצאות רפואיות והפסד השתכרות.
 

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן

 


מאמרים נוספים בתחום

מה בין הקפאת הליכים לבין חדלות פירעון בעריכת הסדר פשרה באסיפות נושים?

ההבדל העיקרי בין הקפאת הליכים לבין חדלות פירעון בעריכת הסדר פשרה באסיפות נושים... 

בקשה למינוי כונס נכסים זמני הייתה למעשה ניסיון לעקוף זכות עיכבון

האם בית המשפט יקבל בקשה למינוי כונס נכסים לשם רישום זכויות במקרקעין, או שמא מדובר בניסיון לעקוף את זכות העיכבון? 

צו כינוס נכסים

צו כינוס נכסים

מהו צו כינוס נכסים? מהי משמעותו של צו לכינוס נכסים מבחינת הנושה והחייב? מהו עיכוב הליכים? 

גביית חובות של עובדים ממעסיק בתביעת דין קדימה

עובד שפוטר מעבודתו בשל מצבו הכלכלי הקשה של העסק, ולא קיבל את שכרו, רשאי לגבות את השכר בדין קדימה, ולקבל באותה דרך את זכויותיו הסוציאליות לרבות פיצויי פיטורין.  

נושים מובטחים בפשיטת רגל- מי נחשב לנושה מובטח ומהן זכויותיו?

נושה מובטח המגיש תביעה נגד חייב המצוי בהליכי פשיטת רגל חוב, נהנה ממספר יתרונות, כמו מימוש הערובה שנמצאת בידיו וגבייה מועדפת ומהירה יותר מגביית חובות רגילים וחובות בדין קדימה. 

תביעת חוב בפשיטת רגל- איך מגישים תביעת חוב?

תביעת חוב היא מסמך משפטי שמגיש הנושה נגד חייב בפשיטת רגל שבו מפרט הנושה את גובה החוב. הנושה נדרש להגיש את תביעתו לכונס הרשמי תוך חצי שנה ממועד מתן צו הכינוס, אחרת לא יקבל דיבידנד מנכסי החייב.  

דיבידנד בפשיטת רגל – מה משמעות חלוקת דיבידנד בין נושים?

חייב בפשיטת רגל נדרש לחלק את נכסיו בין הנושים לצורך פרעון החוב. החלק היחסי שמקבל כל נושה לאחר מתן צו כינוס נקרא דיבידנד.  

מנהל מיוחד בפשיטת רגל – מה תפקידו של המנהל המיוחד?

תפקידו של המנהל המיוחד הוא לסייע לכונס הרשמי במילוי מטלותיו על פי פקודת פשיטת הרגל. בין היתר הוא אחראי להגיש תכנית פירעון אשר צריכה להתוות את הדרך של החייב לסיום ההליך וקבלת הפטר.  

חלוקת נכסי חייב לנושים בפשיטת רגל: אילו נכסים אינם ניתנים לחלוקה?

נכסי חייב בפשיטת רגל הדרושים לקיום בסיסי כמו מזון ולבוש לא יחולקו בין הנושים על פי פקודת פשיטת רגל, וכך גם לגבי דירת מגורים ונכסים נוספים המשמשים לפרנסת בני הבית. 

פשיטת רגל קטנה – מהי פשיטת רגל קטנה ובאילו מקרים תוגש?

פשיטת רגל קטנה היא הליך מקוצר של פשיטת רגל, כאשר ערך נכסי החייב אינו עולה על סך של 10,000 שקלים, או סכום אחר המתעדכן בחוק, והחלוקה לנושים תתבצע מקופת פשיטת רגל באמצעות דיבידנד אחד בלבד.  המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.