www.what2do.co.il

ביטול צו כינוס בעקבות הסדר פשרה, מה המשמעות?

דרגו את המאמר
  התקבלו 1 דירוגים בציון ממוצע: 5.0 מתוך 5

ביטול צו כינוס בעקבות הסדר פשרה, מה המשמעות?

בעקבות בקשת פשיטת רגל, ביוזמת החייב או הנושים, מוציא בית המשפט צו כינוס לנכסי החייב, וממנה מנהל מיוחד לטיפול בהליך. לאחר מתן הצו, נכסי החייב עוברים לפיקוח הכונס הרשמי, ועל החייב מוטלים חובות ומגבלות, כולל עמידה בצו תשלומים חודשי, צו עיכוב יציאה מהארץ, הגשת דוחות תקופתיים וכדומה.

 

ביטול צו כינוס עקב ניצול לרעה

 

ביטול צו כינוס מהווה את סיום הליך פשיטת רגל, עקב הגעה להסדר עם הנושים, או עקב ביטול הכרזת פשיטת רגל. בית המשפט רשאי לבטל את צו הכינוס אם השתכנע כי לא היה צריך להכריז על החייב כפושט רגל, אם חובותיו נפרעו במלואם, או אם סבר כי החייב ניצל לרעה את הליכי פשיטת הרגל, בשל אי עמידה בצו התשלומים או צבירת חובות חדשים שלא בתום לב.

 

סעיף 55 לפקודת פשיטת רגל, קובע כי בית המשפט המחוזי אשר דן בעניינו של החייב, רשאי לבטל ולסרב לבקשה עבור פתיחת ההליך, אם סבר כי החייב אינו זקוק לאישור הבקשה, וכל מטרתו היא לנצל לרעה את ההליך אשר נועד בין היתר גם לשרת ולמנף את האינטרסים הכלכליים שלו. משמעות הדבר היא שהליך פשיטת הרגל יסתיים ובקשת החייב להכרזתו כפושט רגל תימחק.

 

בהתאם לכך צו הכינוס יבוטל ויחזור למצבו טרם הפתיחה בהליכים. החייב לא יהיה מצוי עוד במצב שבו ההליכים נגדו מעוכבים, והנושים יוכלו לנקוט נגדו הליכי גבייה, באמצעות הוצאה לפועל ובית המשפט. גם התחייבויותיו במסגרת הליך פשיטת הרגל ייחשבו לבטלות והוא ישוב למסגרת המשפטית שבה היה טרם פתיחה בהליכים.

 

ביטול צו כינוס עקב הסדר נושים

 

החייב יכול להגיע להסדר נושים טרם התחיל הליך פשיטת רגל, ולפני שניתן צו כינוס נכסים. משמעות הדבר היא שעל החייב לא יוטלו חובות והגבלות המוטלות במסגרת הליכי פשיטת רגל, והזמן עד לקבלת פטור מיתרת החובות יתקצר משמעותית.

 

כדי שהסדר נושים יקבל את אישור בית המשפט לפני שניתן צו כינוס, נדרש החייב לשלם חלק נכבד מחובותיו, המהווה תנאי השונה מהתנאים לקבלת צו הפטר. במקרה שבית המשפט או הנושים לא אישרו את ההצעה להסדר, החייב רשאי להגיש בקשת פשיטת רגל ולפתוח בהליך, ובזמן פשיטת רגל אסור לחייב להגיע לפשרה עם הנושים שלא במסגרת ההליך.

 

במסגרת הליכי פשיטת רגל, ניתן צו כינוס לנכסי החייב. צו כינוס מעביר את הנכסים לפיקוחו של הכונס הרשמי, עד אשר יתברר אם החייב יגיע לפשרה או להסדר עם הנושים, או אם תוכרז הכרזת פשיטת רגל. החייב רשאי להגיע להסדר נושים לאחר שניתן הצו, כך שביצוע ההסדר מבטל את כל ההגבלות והחובות המוטלים על החייב ומהווה דרך לסיים את הליך פשיטת רגל.

 

לאחר קבלת אישור ההסדר על ידי בית המשפט, החייב יהיה פטור מתשלום יתרת חובותיו, כמו במקרה של מתן צו הפטר. צו הפטר מבטל את פשיטת הרגל, כך שהחייב יכול להמשיך בחייו עם פתיחת דף חדש ונקי מחובות עבר, ותוך הגנה משפטית מכל תביעה עתידית שיכולה להיות מוגשת נגדו על ידי הנושים עבור החובות שנסגרו.
 

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן

 


מאמרים נוספים בתחום

מה בין הקפאת הליכים לבין חדלות פירעון בעריכת הסדר פשרה באסיפות נושים?

ההבדל העיקרי בין הקפאת הליכים לבין חדלות פירעון בעריכת הסדר פשרה באסיפות נושים... 

בקשה למינוי כונס נכסים זמני הייתה למעשה ניסיון לעקוף זכות עיכבון

האם בית המשפט יקבל בקשה למינוי כונס נכסים לשם רישום זכויות במקרקעין, או שמא מדובר בניסיון לעקוף את זכות העיכבון? 

צו כינוס נכסים

צו כינוס נכסים

מהו צו כינוס נכסים? מהי משמעותו של צו לכינוס נכסים מבחינת הנושה והחייב? מהו עיכוב הליכים? 

גביית חובות של עובדים ממעסיק בתביעת דין קדימה

עובד שפוטר מעבודתו בשל מצבו הכלכלי הקשה של העסק, ולא קיבל את שכרו, רשאי לגבות את השכר בדין קדימה, ולקבל באותה דרך את זכויותיו הסוציאליות לרבות פיצויי פיטורין.  

נושים מובטחים בפשיטת רגל- מי נחשב לנושה מובטח ומהן זכויותיו?

נושה מובטח המגיש תביעה נגד חייב המצוי בהליכי פשיטת רגל חוב, נהנה ממספר יתרונות, כמו מימוש הערובה שנמצאת בידיו וגבייה מועדפת ומהירה יותר מגביית חובות רגילים וחובות בדין קדימה. 

תביעת חוב בפשיטת רגל- איך מגישים תביעת חוב?

תביעת חוב היא מסמך משפטי שמגיש הנושה נגד חייב בפשיטת רגל שבו מפרט הנושה את גובה החוב. הנושה נדרש להגיש את תביעתו לכונס הרשמי תוך חצי שנה ממועד מתן צו הכינוס, אחרת לא יקבל דיבידנד מנכסי החייב.  

דיבידנד בפשיטת רגל – מה משמעות חלוקת דיבידנד בין נושים?

חייב בפשיטת רגל נדרש לחלק את נכסיו בין הנושים לצורך פרעון החוב. החלק היחסי שמקבל כל נושה לאחר מתן צו כינוס נקרא דיבידנד.  

מנהל מיוחד בפשיטת רגל – מה תפקידו של המנהל המיוחד?

תפקידו של המנהל המיוחד הוא לסייע לכונס הרשמי במילוי מטלותיו על פי פקודת פשיטת הרגל. בין היתר הוא אחראי להגיש תכנית פירעון אשר צריכה להתוות את הדרך של החייב לסיום ההליך וקבלת הפטר.  

חלוקת נכסי חייב לנושים בפשיטת רגל: אילו נכסים אינם ניתנים לחלוקה?

נכסי חייב בפשיטת רגל הדרושים לקיום בסיסי כמו מזון ולבוש לא יחולקו בין הנושים על פי פקודת פשיטת רגל, וכך גם לגבי דירת מגורים ונכסים נוספים המשמשים לפרנסת בני הבית. 

פשיטת רגל קטנה – מהי פשיטת רגל קטנה ובאילו מקרים תוגש?

פשיטת רגל קטנה היא הליך מקוצר של פשיטת רגל, כאשר ערך נכסי החייב אינו עולה על סך של 10,000 שקלים, או סכום אחר המתעדכן בחוק, והחלוקה לנושים תתבצע מקופת פשיטת רגל באמצעות דיבידנד אחד בלבד.  המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.