www.what2do.co.il

פשיטת רגל במסלול מקוצר, למי ההליך מיועד?

דרגו את המאמר
  התקבלו 3 דירוגים בציון ממוצע: 3.6 מתוך 5

פשיטת רגל במסלול מקוצר, למי ההליך מיועד?

ההליך המקוצר של פשיטת רגל לפי הרפורמה החדשה מיועד לאנשים פרטיים או בעלי עסקים שמעוניינים לקבל הגנה משפטית מלאה מפני הנושים ולמחוק כל חובותיהם בתוך זמן קצר יחסית של 18 חודשים.

 

ההליך המקוצר הוא פתרון חלופי עבור חייבים שנמצאים במשך שנים בהליכי הוצאה לפועל ובהליך איחוד תיקים ושאינם מסוגלים לעמוד בצו התשלומים. במסגרת ההליך המקוצר החייבים עשויים לקבל הפטר גם אם הם בעלי נכסים ורכוש, וגם אם יצרו חובות שלא בתום לב ואף הבריחו נכסים.

 

במסלול המקוצר של פשיטת הרגל ניתן לקבל עיכוב הליכים וביטול עיקולים והגבלות תוך 24 שעות בכל התיקים הפתוחים בהוצאה לפועל, ניתן לפתוח ולנהל חשבון בנק עם הוראות קבע וכרטיסי חיוב, ואף לעבוד כעוסק מורשה ולצאת מהארץ בכפוף לתנאים שקבע בית המשפט.

 

כדי להתחיל בהליך יש להגיש בקשה לצו כינוס והכרזה על פשיטת רגל במשרדי הכונס הרשמי בהתאם למקום מגורי החייב. החייב צריך להיות בן 18 ומעלה, עליו להיות תושב ישראל, לנהל עסקים בארץ, או חבר בשותפות שניהלו עסקים בישראל. בקשת פשיטת הרגל מוגשת לכונס הרשמי בצירוף קבלה על תשלום אגרה.

 

לאחר שהכונס הרשמי בוחן את הבקשה ועורך חקירה ראשונית, הוא מצרף את עמדתו לגבי צו כינוס, והבקשה מוגשת לבית המשפט המחוזי. בהתאם להמלצת הכונס הרשמי יחליט בית המשפט המחוזי האם להוציא צו כינוס לנכסי החייב.


קביעת תכנית פירעון על פי יכולתו של החייב

 

במסגרת ההליך מורה בית המשפט על עיכוב ההליכים נגד החייב ונערך כינוס של כל רכושו. בית המשפט קובע דיון בבקשת החייב בעוד שישה חודשים מיום מתן צו הכינוס. לאחר 18 חודשים, כונס הנכסים או המנהל המיוחד מגישים תכנית פירעון חובות על פי מידותיו ויכולתו של החייב. אם החייב עומד בתכנית הוא יכול לקבל צו הפטר עם תום התקופה שנקבעה מראש.

 

במהלך תקופה זו, מתקיימת אסיפת נושים במשרדי הכונס הרשמי ושם רשאים הנושים להביע את עמדתם בעניין ההליך וחלוקת רכושו, וכן ניתנת לחייב אפשרות להציע הסדר פשרה. לאחר מכן הרכוש נמכר והופך לכסף מזומן אשר נצבר בקופת הכינוס, והכספים מחולקים לכל אחד מהנושים.

 

כשבועיים לפני הדיון בבית המשפט מגיש הכונס הרשמי חוות דעת מפורטת הכוללת את ממצאי החקירה ואת הנסיבות אשר הובילו את החייב לצבירת החובות. הכונס מפרט את הליכי ההוצאה לפועל שננקטו נגד החייב, ואת החלטות הנושים באסיפה. בנוסף הכונס מציין את עמדתו בעניין החייב לרבות פירוט חובותיו, נכסיו, שיתוף הפעולה מטעמו וההליכים שיש לנקוט כנגדו.

 

לדיון בבית המשפט מוזמנים החייב, הנושים, הכונס הרשמי, הנאמן והמנהל המיוחד. במסגרת הדיון רשאי כל אחד מהצדדים לטעון את עמדתו בעניין ההליך ובית המשפט שוקל טענות אלו בהחלטתו. בתום הדיון בית המשפט רשאי לדחות את הבקשה, להכריז בצו שהחייב פושט רגל, או לקבוע כי מיד לאחר הכרזת החייב פושט רגל יינתן לו הפטר לאלתר.

 

בתום חלוקת הכספים ניתן לחייב צו הפטר, הקובע כי כל חובותיו טרם הליך פשיטת הרגל נמחקים בכפוף לכללים הקובעים בחוק. מלבד חובות שההפטר אינו חל עליהם, כולל: חובות המגיעים לפי התחייבות להימנע מעבירה או המגיעים למדינה בשל קנס. חובות שנוצרו במרמה שהחייב היה שותף לה או שהשיג ויתור עליהם במרמה, וחובות לפי פסק דין בתובענת מזונות.
 

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן

 


מאמרים נוספים בתחום

מה בין הקפאת הליכים לבין חדלות פירעון בעריכת הסדר פשרה באסיפות נושים?

ההבדל העיקרי בין הקפאת הליכים לבין חדלות פירעון בעריכת הסדר פשרה באסיפות נושים... 

תביעה קיזוז חוב אשר מוגשת לאחר חתימה על הסדר נושים

הגשת תביעת קיזוז בהליכי פירוק נגד חברה כאשר נחתם הסכם נושים שקיבל תוקף של פסק דין... 

פשיטת רגל לאחר מלחמת לבנון השנייה - קריסת עסק

האם חייבת אשר טוענת כי עסקה קרס בגין מלחמת לבנון השנייה תוכר כפושטת רגל? 

אישור הסדר נושים של חברת ארקל פלסטיק אגודה שיתופית חקלאית בע"מ

התמוטטות שוק הרכב העולמי פגעה בחברות רבות ברחבי העולם. ענן זה לא פסח גם על חברות ישראליות. להלן אישור הסדר הנושים של חברת ארקל פלסטיק... 

החלטה בעניין טענת קיזוז נגד עמותה בפירוק

רצ"ב החלטה שניתנה ע"י שופט ביהמ"ש המחוזי בנצרת עאטף עילבוני, בעניין טענת קיזוז נגד עמותה בפירוק. המ דובר בבקשה למתן הוראות שהגישה המנהלת המיוחדת (אשר שימשה תחילה כמפרקת זמנית) של עמותת מכללת הצפון - מרכז לחינוך והכשרה מקצועית ... 

יתרונות פשיטת רגל

יתרונות פשיטת רגל

מהי פשיטת רגל? מהם היתרונות אשר פשיטת הרגל טומנת בחובה עבור הנושים והחייבים? 

חסרונות בהליכי פשיטת רגל

חסרונות בהליכי פשיטת רגל

חרף יתרונותיה, פשיטת רגל איננה נהנית מתדמית חיובית כלל וכלל וזאת משום שהיא מקפלת בתוכה חסרונות משמעותיים כלפי כל הצדדים... 

בקשת פשיטת רגל

מהי בקשת פשיטת רגל? מהם התנאים להגשתה של בקשת פשיטת רגל? מהו ההבדל בין התנאים כאשר הבקשה מוגשת על ידי נושה? 

אסיפת נושים

מהי אסיפת נושים? כיצד היא מתנהלת? מהו הרוב הדרוש לשם קבלתה החלטה באסיפת הנושים? 

חובות בדין קדימה

מהם חובות בדין קדימה? מדוע שכר עבודה מהווה חוב בדין קדימה? ממתי סופרים שכר דירה כחוב בדין קדימה? תגיות: בדיקת קישורים של חוב,
המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.