www.what2do.co.il

מהו מעמדו של נושה בדין קדימה?

דרגו את המאמר
  התקבלו 4 דירוגים בציון ממוצע: 5.0 מתוך 5

מהו מעמדו של נושה בדין קדימה?

נושה בפשיטת רגל הוא אדם פרטי או תאגיד שחייבים לו כספים או רכוש. קיימים שלושה סוגים שונים של נושים: הראשון, נושה מובטח המחזיק בערובה לחוב כמו משכנתא, זכות עיכבון או שעבוד של נכס של החייב. השני, נושה בדין קדימה שהחוב שלו נמצא בעדיפות בהליך פשיטת הרגל, והשלישי, נושה רגיל שאינו מובטח או בדין קדימה.

 

נושה בדין קדימה הוא מי שהחוק קבע לגביו שהחוב שלו קודם לחובות אחרים ונחשב לנושה מועדף מכיוון שהחוב שלו נמצא בעדיפות בהליך פשיטת הרגל, כך שמלוא החוב שלו ייפרע לפני שניתן יהיה לפרוע את החובות של שאר הנושים חוץ מהנושים המובטחים, שמצויה בידם ערובה לחוב שמגיע להם מהחייב.

 

לאחר שהחוב לנושים המובטחים, הנמצאים בדרגה הראשונה בסדר העדיפויות ייפרע, ניתן יהיה לפרוע את החוב לדרגות הנמוכות יותר: כולל: עובדים אשר המעסיק הוכרז כפושט רגל או החברה התפרקה, ונותר חוב של שכר עבודה, וכן, ניכויי מס במקור, חובות מס וארנונה, דמי שכירות וחוב מזונות. מלוא החוב לנושים בדין קדימה ייפרע לפני שניתן יהיה לפרוע את החובות של הנושים הרגילים.


חוב בדין קדימה לעובדים

 

על פי סעיף 78 לפקודת פשיטת רגל, חוב בדין קדימה לעובדים הוא שכר עבודה כמשמעותו בחוק הגנת השכר, שמגיע לעובד עבור התקופה שלפני הגשת בקשת פשיטת רגל, ובלבד שסך כל השכר שיש לו דין קדימה לא עולה על סך 25,630 שקלים עבור שכרו.

 

נושה בדין קדימה הוא עובד שכיר שמתקיימים לגביו התנאים הבאים: בית המשפט הוציא צו פשיטת רגל נגד המעסיק או צו לפירוק החברה, צו לפירוק שותפות או לפירוק אגודה שיתופית או עמותה. בית המשפט מינה נאמן או מפרק למעסיק ופרטי התביעה אושרו על ידי הנאמן או על ידי המפרק.

 

ניכויי מס במקור

 

ניכויי מס במקור נחשבים גם הם לחובות בעדיפות במעלה שנייה, כולל מע"מ וניכויי מס שניכה החייב ממשכורותיהם של העובדים שטרם הועברו לרשויות המס כמשמעותם בחוק הביטוח הלאומי. אם לאחר תחילתה של שנת מס חל פיצוי, יוגדל הסכום הנקוב בשיעור הפיצוי מיום תחילת הפיצוי, כך שההגדלה האמורה תעמוד בתקפה עד 31 בדצמבר שלאחריה. הסכום הנקוב ישתנה כל שנה באחד בינואר לפי שיעור התנודות של השכר הממוצע.

 

חובות מס וארנונה, דמי שכירות ומזונות

 

לאחר תשלום חובות עבור שכר עבודה ומס הכנסה, נמצאים נושים בדין קדימה בדרגה זהה, כולל: חובות מס וארנונה של השנה שקדמה למתן צו הכינוס, לרבות מסים עירוניים, מסים של מועצות מקומיות ותרומות שהן בבחינת מסים המוטלות על פי פקודת העדות הדתיות.

 

וכן, דמי שכירות של שנה אחת לכל היותר, עבור נכס ששכר החייב לפני יום מתן ההכרזה, המגיעים למשכיר בעד בתים וקרקעות. וחוב מזונות עבור פיגורים במילוי צווי מזונות שבית משפט מוסמך נתנם או מוציאם לפועל. עם זאת, בית המשפט רשאי, בהתקיים טעמים מיוחדים, לא לתת עדיפות לכל או לחלק מהחובות בדין קדימה.
 

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן

 


מאמרים נוספים בתחום

מה בין הקפאת הליכים לבין חדלות פירעון בעריכת הסדר פשרה באסיפות נושים?

ההבדל העיקרי בין הקפאת הליכים לבין חדלות פירעון בעריכת הסדר פשרה באסיפות נושים... 

תביעה קיזוז חוב אשר מוגשת לאחר חתימה על הסדר נושים

הגשת תביעת קיזוז בהליכי פירוק נגד חברה כאשר נחתם הסכם נושים שקיבל תוקף של פסק דין... 

פשיטת רגל לאחר מלחמת לבנון השנייה - קריסת עסק

האם חייבת אשר טוענת כי עסקה קרס בגין מלחמת לבנון השנייה תוכר כפושטת רגל? 

אישור הסדר נושים של חברת ארקל פלסטיק אגודה שיתופית חקלאית בע"מ

התמוטטות שוק הרכב העולמי פגעה בחברות רבות ברחבי העולם. ענן זה לא פסח גם על חברות ישראליות. להלן אישור הסדר הנושים של חברת ארקל פלסטיק... 

החלטה בעניין טענת קיזוז נגד עמותה בפירוק

רצ"ב החלטה שניתנה ע"י שופט ביהמ"ש המחוזי בנצרת עאטף עילבוני, בעניין טענת קיזוז נגד עמותה בפירוק. המ דובר בבקשה למתן הוראות שהגישה המנהלת המיוחדת (אשר שימשה תחילה כמפרקת זמנית) של עמותת מכללת הצפון - מרכז לחינוך והכשרה מקצועית ... 

יתרונות פשיטת רגל

יתרונות פשיטת רגל

מהי פשיטת רגל? מהם היתרונות אשר פשיטת הרגל טומנת בחובה עבור הנושים והחייבים? 

חסרונות בהליכי פשיטת רגל

חסרונות בהליכי פשיטת רגל

חרף יתרונותיה, פשיטת רגל איננה נהנית מתדמית חיובית כלל וכלל וזאת משום שהיא מקפלת בתוכה חסרונות משמעותיים כלפי כל הצדדים... 

בקשת פשיטת רגל

מהי בקשת פשיטת רגל? מהם התנאים להגשתה של בקשת פשיטת רגל? מהו ההבדל בין התנאים כאשר הבקשה מוגשת על ידי נושה? 

אסיפת נושים

מהי אסיפת נושים? כיצד היא מתנהלת? מהו הרוב הדרוש לשם קבלתה החלטה באסיפת הנושים? 

חובות בדין קדימה

מהם חובות בדין קדימה? מדוע שכר עבודה מהווה חוב בדין קדימה? ממתי סופרים שכר דירה כחוב בדין קדימה? תגיות: בדיקת קישורים של חוב,
המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.