www.what2do.co.il

עיכוב הליכים מחמת הכחשת חוב, באילו מקרים?

דרגו את המאמר
  התקבלו 3 דירוגים בציון ממוצע: 5.0 מתוך 5

עיכוב הליכים מחמת הכחשת חוב, באילו מקרים?

בית המשפט שדן בבקשת הנושים למתן צו כינוס ונקיטת הליכים נגד החייב, רשאי להורות על עיכוב הליכי פשיטת רגל מחמת הכחשת חוב על ידי החייב, או להתנות את המשכם בתנאים מסוימים על פי שיקול דעתו, זאת כאשר החייב מתייצב בדיון משפטי ומתכחש לעובדה שהוא חב חוב בכל סכום שהוא לנושה.

 

בית המשפט מוסמך לעכב את ההליכים עד למועד משפט נוסף, אשר ידון בדבר החוב עצמו. במעמד זה, בית המשפט יכול לדרוש דמי ערבות אשר ישמשו כערובה לתשלום דמי החוב על ידי החייב על פי הוראות סעיף 16 לפקודת פשיטת הרגל.

 

סעיף 16 לפקודה עוסק בסוגיה של עיכוב הליכים מחמת הכחשה של החייב את החוב הנטען כלפי הנושים. סעיף 16א קובע כי אם התייצב החייב לדיון בבקשה לפשיטת רגל שהוגשה ביוזמת הנושה, והחייב כפר שיש לו חוב לנושה, בכלל או בסכום שיש בו להצדיק הגשת הבקשה נגדו, רשאי בית המשפט, במקום לדחות את הבקשה, לעכב את כל הליכי פשיטת רגל, לתקופה הדרושה למשפט בדבר החוב, ואף רשאי לדרוש שתינתן ערובה לתשלום כל חוב שיוכח נגד החייב לזכות הנושה במהלך המשפטי הרגיל והוצאות הוכחתו.

 

סעיף 16ב קובע כי במקרה שעוכבו הליכים, רשאי בית המשפט לתת צו כינוס על סמך בקשתו של נושה אחר, אם ראה שראוי לעשות כן מחמת ההשהיה הנגרמת בעיכוב ההליכים או מחמת סיבה אחרת, ומשעשה כן ידחה, בתנאים שייראו לו צודקים, את הבקשה שהליכיה עוכבו.

 

עיכוב הליכים מחמת אי ידיעה על קיומו של חוב חלוט

 

בחודש יולי 2003, הגיש הבנק בקשה לצו כינוס והכרזה על החייב כפושט רגל, בטענה כי החייב כיהן כאחד ממנהלי חברת השקעות, והיה ערב לה בגין הלוואה שנטלה בגובה של 4,280,000 דולר עד לסכום של 1,116,000 שקלים לפי כתב ערבות משנת 2001 ועל סך של 200,000 שקלים על פי כתב ערבות נוסף.

 

בחודש אוגוסט 2003, שלח עורך דינו של החייב מכתב כי מרשו השתחרר זה עתה מאשפוז ממושך בבית חולים וכי מצבו הכללי אינו טוב, וביקש אורכה לצורך מתן תשובה למכתב ההתראה וכתוצאה מכך השהה הבנק את ההליכים. אולם בהמשך החל הבנק לחשוד כי הבקשה לאורכה, נועדה להרוויח זמן, וכי החברה והערב לא מתכוונים להסדיר את החוב.

 

לאור החשד הגיש הבנק תביעה נגד החייב ועיקולים זמניים. בתגובה הגיש החייב בקשת רשות להתגונן, שטרם נידונה. החייב הכחיש, על פי תצהירו ועדותו בפני בית המשפט את החוב, וגרס כי לא ניתן היה לעשות שימוש בכתב ערבותו מאחר שהוא חדל מלהיות דירקטור בחברה, ומסר הודעה על כך לרשויות. לפיכך לא התכוון לערוב לחברה החברה כשאין הוא בה בעל תפקיד.

 

בית המשפט סבר כי החייב אכן ביצע מעשה פשיטת רגל, עקב העברת נכסים לבתו, אולם החליט לעכב את ההליכים עד למתן פסק דין חלוט בבית המשפט המוסמך על קיומו של החוב, לפי סעיף 16 לפקודת פשיטת רגל וקבע כי צו המניעה הזמני שניתן לבקשת החייב יישאר על כנו כבטוחה אפשרית לחוב ולהוצאות. בנוסף חייב את המבקש בהוצאות הבקשה ובשכר טרחת עורך דין בסכום של 40,000 שקלים.
 

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן

 


מאמרים נוספים בתחום

מה בין הקפאת הליכים לבין חדלות פירעון בעריכת הסדר פשרה באסיפות נושים?

ההבדל העיקרי בין הקפאת הליכים לבין חדלות פירעון בעריכת הסדר פשרה באסיפות נושים... 

תביעה קיזוז חוב אשר מוגשת לאחר חתימה על הסדר נושים

הגשת תביעת קיזוז בהליכי פירוק נגד חברה כאשר נחתם הסכם נושים שקיבל תוקף של פסק דין... 

פשיטת רגל לאחר מלחמת לבנון השנייה - קריסת עסק

האם חייבת אשר טוענת כי עסקה קרס בגין מלחמת לבנון השנייה תוכר כפושטת רגל? 

אישור הסדר נושים של חברת ארקל פלסטיק אגודה שיתופית חקלאית בע"מ

התמוטטות שוק הרכב העולמי פגעה בחברות רבות ברחבי העולם. ענן זה לא פסח גם על חברות ישראליות. להלן אישור הסדר הנושים של חברת ארקל פלסטיק... 

החלטה בעניין טענת קיזוז נגד עמותה בפירוק

רצ"ב החלטה שניתנה ע"י שופט ביהמ"ש המחוזי בנצרת עאטף עילבוני, בעניין טענת קיזוז נגד עמותה בפירוק. המ דובר בבקשה למתן הוראות שהגישה המנהלת המיוחדת (אשר שימשה תחילה כמפרקת זמנית) של עמותת מכללת הצפון - מרכז לחינוך והכשרה מקצועית ... 

יתרונות פשיטת רגל

יתרונות פשיטת רגל

מהי פשיטת רגל? מהם היתרונות אשר פשיטת הרגל טומנת בחובה עבור הנושים והחייבים? 

חסרונות בהליכי פשיטת רגל

חסרונות בהליכי פשיטת רגל

חרף יתרונותיה, פשיטת רגל איננה נהנית מתדמית חיובית כלל וכלל וזאת משום שהיא מקפלת בתוכה חסרונות משמעותיים כלפי כל הצדדים... 

בקשת פשיטת רגל

מהי בקשת פשיטת רגל? מהם התנאים להגשתה של בקשת פשיטת רגל? מהו ההבדל בין התנאים כאשר הבקשה מוגשת על ידי נושה? 

אסיפת נושים

מהי אסיפת נושים? כיצד היא מתנהלת? מהו הרוב הדרוש לשם קבלתה החלטה באסיפת הנושים? 

חובות בדין קדימה

מהם חובות בדין קדימה? מדוע שכר עבודה מהווה חוב בדין קדימה? ממתי סופרים שכר דירה כחוב בדין קדימה? תגיות: בדיקת קישורים של חוב,
המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.