www.what2do.co.il

איך להגיש בקשה לקצבת מזונות מחייב בפשיטת רגל?

דרגו את המאמר
  התקבלו 4 דירוגים בציון ממוצע: 5.0 מתוך 5

איך להגיש בקשה לקצבת מזונות מחייב בפשיטת רגל?

זוכה שיש לטובתו פסק דין מזונות, אשר קובע כי חייב המצוי בהליכי פשיטת רגל צריך לשלם לו מזונות בהווה ובעתיד, רשאי להגיש בקשה לבית המשפט שדן בפשיטת רגל עבור קבלת קצבה לצורך מזונות, אולם בית המשפט אינו כפוף לסכום המזונות שנקבע בפסק דין, ויכול לקבוע סכום חודשי נמוך יותר.

 

על פי פקודת פשיטת רגל, לאחר מתן צו כינוס לנכסי החייב, אסור לחייב לשלם את חובותיו שלא במסגרת הליך פשיטת רגל, לרבות תשלום דמי מזונות לאישה ולילדים. בית המשפט המחוזי שדן בהליך רשאי לקבוע הקצבה עבור מזונות לזכאים בהתאם לבקשתם.

 

הזוכה, במקרה זה, יכול להיות האישה והילדים של החייב, אשר מחזיקים בפסק דין של בית המשפט לענייני משפחה או בית הדין הרבני, אשר מגיע להם מהחייב דמי מזונות, כולל מזונות זמניים, וכאשר מועד פירעון דמי המזונות חל אחרי מתן צו כינוס.

 

כיצד ניתן לממש את הזכות לקצבה?

 

כדי למשש את הזכות, על חייב למסור לזוכים הודעה על מתן צו כינוס נגדו ועל זכותם להגיש בקשה לבית המשפט להקצבת מזונות. במקרה שהחייב לא מסר הודעה לזכאים, הכונס הרשמי יכול למסור להם את ההודעה.

 

ברגע שניתן צו כינוס, חל עיכוב הליכים, כך שהחייב מנוע מלשלם מזונות. אחרי מתן צו כינוס, רשאי הזכאי להגיש בקשה להקצבת מזונות לבית המשפט המחוזי שדן בפשיטת הרגל. רצוי להקדים ולהגיש את הבקשה כדי לשמור על רצף בתשלומי מזונות.

 

במסגרת הבקשה נדרש הזוכה לפרט מהם צרכי הזכאי למזונות, צרכי משק הבית התלוי בקצבה, פרטים רלוונטיים על החייב שיכולים לסייע בקביעת הסכום, שיעור המזונות שנקבע בפסק הדין. אל הבקשה יש לצרף את פסק הדין ותצהיר של הזכאי.

 

הבקשה והנספחים מוגשים לבית המשפט ועוברים לתגובת הכונס הרשמי ובעל התפקיד, שיכול להיות המנהל המיוחד או הנאמן, ולאחר קבלת התגובה, יחליט בית המשפט בדבר שיעור הקצבה. בית המשפט רשאי להקציב לזוכה תשלום חודשי מתוך הנכסים או ההכנסות של החייב בהתאם לשיקול דעתו, ואינו כפוף לסכום המזונות שנקבע בפסק דין שקבע בית משפט לענייני משפחה או בית הדין הרבני.

 

תביעת ההפרש בתום ההליך

 

תשלום הקצבה שקבע בית המשפט המחוזי נחשב כתשלום על פי פסק דין מזונות, על כן חייב המשלם את הקצבה נחשב כמי שעומד בפסק הדין, גם כאשר הקצבת המזונות היא בסכום נמוך מהסכום שנקבע בפסק הדין. אם החייב לא עומד בתשלום ההקצבה, רשאים הזוכים לפנות לבית המשפט ולבקש לבטל את פשיטת הרגל או לבקש אישור לפתיחת הליכי הוצאה לפועל נגד החייב.

 

מכיוון שצו הפטר אינו חל על חוב מזונות, ניתן לאחר סיום ההליך לתבוע את ההפרש בין סכום ההקצבה לסכום המזונות שנקבעו בפסק דין. לאחר קבלת צו הפטר החייב נדרש לשלם לזוכים את ההפרש בין סכומי ההקצבה. במקרה שהחייב לא יכול לעמוד מהבחינה הכלכלית בחוב המזונות לאחר סיום ההליך, עליו לפנות לבית המשפט המוסמך לכך ולהגיש בקשה בבקשת להפחתת סכום המזונות. 

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן

 


מאמרים נוספים בתחום

מה בין הקפאת הליכים לבין חדלות פירעון בעריכת הסדר פשרה באסיפות נושים?

ההבדל העיקרי בין הקפאת הליכים לבין חדלות פירעון בעריכת הסדר פשרה באסיפות נושים... 

תביעה קיזוז חוב אשר מוגשת לאחר חתימה על הסדר נושים

הגשת תביעת קיזוז בהליכי פירוק נגד חברה כאשר נחתם הסכם נושים שקיבל תוקף של פסק דין... 

פשיטת רגל לאחר מלחמת לבנון השנייה - קריסת עסק

האם חייבת אשר טוענת כי עסקה קרס בגין מלחמת לבנון השנייה תוכר כפושטת רגל? 

אישור הסדר נושים של חברת ארקל פלסטיק אגודה שיתופית חקלאית בע"מ

התמוטטות שוק הרכב העולמי פגעה בחברות רבות ברחבי העולם. ענן זה לא פסח גם על חברות ישראליות. להלן אישור הסדר הנושים של חברת ארקל פלסטיק... 

החלטה בעניין טענת קיזוז נגד עמותה בפירוק

רצ"ב החלטה שניתנה ע"י שופט ביהמ"ש המחוזי בנצרת עאטף עילבוני, בעניין טענת קיזוז נגד עמותה בפירוק. המ דובר בבקשה למתן הוראות שהגישה המנהלת המיוחדת (אשר שימשה תחילה כמפרקת זמנית) של עמותת מכללת הצפון - מרכז לחינוך והכשרה מקצועית ... 

יתרונות פשיטת רגל

יתרונות פשיטת רגל

מהי פשיטת רגל? מהם היתרונות אשר פשיטת הרגל טומנת בחובה עבור הנושים והחייבים? 

חסרונות בהליכי פשיטת רגל

חסרונות בהליכי פשיטת רגל

חרף יתרונותיה, פשיטת רגל איננה נהנית מתדמית חיובית כלל וכלל וזאת משום שהיא מקפלת בתוכה חסרונות משמעותיים כלפי כל הצדדים... 

בקשת פשיטת רגל

מהי בקשת פשיטת רגל? מהם התנאים להגשתה של בקשת פשיטת רגל? מהו ההבדל בין התנאים כאשר הבקשה מוגשת על ידי נושה? 

אסיפת נושים

מהי אסיפת נושים? כיצד היא מתנהלת? מהו הרוב הדרוש לשם קבלתה החלטה באסיפת הנושים? 

חובות בדין קדימה

מהם חובות בדין קדימה? מדוע שכר עבודה מהווה חוב בדין קדימה? ממתי סופרים שכר דירה כחוב בדין קדימה? תגיות: בדיקת קישורים של חוב,
המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.