www.what2do.co.il

צו ניהול עזבון בפשיטת רגל, איך מתנהל ההליך?

דרגו את המאמר
  התקבלו 1 דירוגים בציון ממוצע: 5.0 מתוך 5

צו ניהול עזבון בפשיטת רגל, איך מתנהל ההליך?

עזבונו של חייב שנפטר יכול להיות מוסדר במסגרת הליכי פשיטת רגל באמצעות מתן צו לניהול עזבון באופן הדומה להסדרת חובותיו של חייב שמצוי בין החיים. בשלב ראשון נדרש הנושה להגיש בקשה למתן צו ולהוכיח כי אכן קיים חוב כלפיו ולאחר מכן מתבצעת חלוקת נכסי העזבון.

 

סעיף 202 לפקודת פשיטת רגל עוסק בצו ניהול עזבון בפשיטת רגל, וקבע כי כאשר החייב נפטר והיה לנושה חוב שניתן להסמיך עליו בקשת פשיטת רגל נגד החייב אילו היה בחיים, הנושה רשאי להגיש לבית המשפט המחוזי, המוסמך לדון בענייני פשיטת רגל, בקשה לצו שעל פיו ינוהל עזבונו של החייב לפי דיני פשיטת רגל.

 

לפיכך, כל נושה של חייב שנפטר אשר לו היה בחיים ניתן היה לנהל נגדו הליכי פשיטת רגל, יכול לפנות לבית המשפט ולהגיש בקשה למתן צו לניהול עיזבון, במטרה להסדיר את חובותיו של הנפטר במסגרת הליכי פשיטת רגל.

 

הוכחת וביסוס החוב כלפי הנושה

 

לאחר שנמסרה הודעה על הבקשה למתן צו לנציג חוקי של החייב, והוכח לבית המשפט כי אכן קיים חוב כלפי הנושים, ואין אפשרות סבירה שיהיה בעזבון כדי סילוק חובותיו של הנפטר, רשאי בית המשפט להוציא צו ניהול עזבון. במקרה שהובאה לפני בית המשפט עילה מנומקת שלא להוציא את הצו, הוא רשאי לדחות את הבקשה ואף רשאי להטיל על הנושה את הוצאות ההליך.

 

מעמדה של הודעה על הגשת בקשה למתן צו ניהול עזבון כדין מסירת התראת פשיטת רגל, וממועד מסירתה, היורשים או מנהל העיזבון אינם רשאים למסור נכס או רכוש של החייב לאחרים כדי לפטור אותם כלפי הכונס הרשמי או הנאמן. באופן זה, מועד מסירת ההודעה חוצץ בין התקופה שממנה ואילך תחול אחריות על נציגו או נציגיו החוקיים של החייב ביחס לנכסים שהוצאו אל מחוץ לעזבון, לבין התקופה שבה תיחשב מסירת הנכסים כפעולה שנעשתה בתום לב כפטורה מאחריות ובעלת תוקף מחייב.

 

חלוקת העזבון בין הנושים והיורשים

 

לאחר שהוגשה בקשה והתחילו הליכים בבית משפט או בבית דין דתי בדבר ניהול עזבונו של החייב, אם ראה בית המשפט שאין בעזבון מספיק רכוש או נכסים לשלם את כדי חובותיו, הוא רשאי לצוות על העברת העניין אליו, ודינו של צו ההעברה כדין צו ניהול.

 

לאחר מתן צו ניהול עיזבון במסגרת הליכי פשיטת רגל יוקנו נכסיו של החייב שנפטר לכונס הרשמי אשר ישמש כנאמן ויתחיל מיד לחלק ולממש את רכושו לפי הוראות פקודת פשיטת הרגל. במסגרת ניהול העזבון ובשלב חלוקת הנכסים יהיו הוצאות הלוויה והקבורה והוצאות ניהול העיזבון במעמד של חובות בדין קדימה, כלומר הם ישולמו לפני כל חוב אחר.

 

אם לאחר כיסוי הוצאות הלוויה והקבורה והוצאות ניהול העיזבון ולאחר חלוקת נכסים בין הנושים ותשלום מלוא החובות, יישאר בעזבון רכוש ונכסים, ניתן יהיה לחלק את היתרה היורשים החוקיים של הנפטר, על פי צוואתו או על פי הוראות חוק הירושה.
 

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן

 


מאמרים נוספים בתחום

מה בין הקפאת הליכים לבין חדלות פירעון בעריכת הסדר פשרה באסיפות נושים?

ההבדל העיקרי בין הקפאת הליכים לבין חדלות פירעון בעריכת הסדר פשרה באסיפות נושים... 

תביעה קיזוז חוב אשר מוגשת לאחר חתימה על הסדר נושים

הגשת תביעת קיזוז בהליכי פירוק נגד חברה כאשר נחתם הסכם נושים שקיבל תוקף של פסק דין... 

פשיטת רגל לאחר מלחמת לבנון השנייה - קריסת עסק

האם חייבת אשר טוענת כי עסקה קרס בגין מלחמת לבנון השנייה תוכר כפושטת רגל? 

אישור הסדר נושים של חברת ארקל פלסטיק אגודה שיתופית חקלאית בע"מ

התמוטטות שוק הרכב העולמי פגעה בחברות רבות ברחבי העולם. ענן זה לא פסח גם על חברות ישראליות. להלן אישור הסדר הנושים של חברת ארקל פלסטיק... 

החלטה בעניין טענת קיזוז נגד עמותה בפירוק

רצ"ב החלטה שניתנה ע"י שופט ביהמ"ש המחוזי בנצרת עאטף עילבוני, בעניין טענת קיזוז נגד עמותה בפירוק. המ דובר בבקשה למתן הוראות שהגישה המנהלת המיוחדת (אשר שימשה תחילה כמפרקת זמנית) של עמותת מכללת הצפון - מרכז לחינוך והכשרה מקצועית ... 

יתרונות פשיטת רגל

יתרונות פשיטת רגל

מהי פשיטת רגל? מהם היתרונות אשר פשיטת הרגל טומנת בחובה עבור הנושים והחייבים? 

חסרונות בהליכי פשיטת רגל

חסרונות בהליכי פשיטת רגל

חרף יתרונותיה, פשיטת רגל איננה נהנית מתדמית חיובית כלל וכלל וזאת משום שהיא מקפלת בתוכה חסרונות משמעותיים כלפי כל הצדדים... 

בקשת פשיטת רגל

מהי בקשת פשיטת רגל? מהם התנאים להגשתה של בקשת פשיטת רגל? מהו ההבדל בין התנאים כאשר הבקשה מוגשת על ידי נושה? 

אסיפת נושים

מהי אסיפת נושים? כיצד היא מתנהלת? מהו הרוב הדרוש לשם קבלתה החלטה באסיפת הנושים? 

חובות בדין קדימה

מהם חובות בדין קדימה? מדוע שכר עבודה מהווה חוב בדין קדימה? ממתי סופרים שכר דירה כחוב בדין קדימה? תגיות: בדיקת קישורים של חוב,
המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.