www.what2do.co.il

באילו מקרים חלה התיישנות על תביעת חוב של נושים בפשיטת רגל?

דרגו את המאמר
  התקבלו 2 דירוגים בציון ממוצע: 5.0 מתוך 5

באילו מקרים חלה התיישנות על תביעת חוב של נושים בפשיטת רגל?

לאחר מתן צו כינוס לנכסי החייב, נדרשים הנושים הטוענים כי החייב חב להם סכום כסף, להגיש תביעות חוב לבעל התפקיד שיכול להיות המנהל מיוחד או הנאמן, בתוך ששה חודשים מיום מתן צו כינוס. תביעת חוב שתוגש באיחור לא תתקבל, אלא אם ישתכנע בעל התפקיד כי הנושה לא יכול היה להגישה במועד שנקבע בחוק.

 

תביעת חוב היא מסמך משפטי שבו מפרט הנושה את גובה החוב שלטענתו חב לו החייב באמצעות אסמכתאות לביסוס החוב ותצהיר המאמת את האמור בתביעה. במסגרת התביעה, הנושה טוען כי החייב חייב לו סכום כסף מסוים והוא מעוניין לגבות אותו במסגרת הליכי פשיטת רגל.

 

בדרך כלל מסתמכות תביעות החוב על תיקי הוצאה לפועל שבהם הנושה זכה מול החייב. עם זאת, על הנושה להזדרז ולהגיש את תביעת החוב בהתאם לפרק זמן אשר נקבע לכך בחוק, כך שנושה שלא יגיש תביעת חוב בזמן, לא יוכל לקבל דיבידנד מנכסי החייב, ומלוא החוב יימחק עם מתן צו הפטר.

 

במקרה שמקור החוב לנושה הוא דמי שכירות או תשלומים עתיים אחרים שהיה על החייב לשלם לפני מתן צו כינוס וגם לאחריו, רשאי הנושה להגיש תביעת חוב רק לגבי החלק שמגיע לו עד ליום מתן צו כינוס. כך שהחוב שנוצר לאחר הצו אינו חוב שניתן לתבוע בפשיטת רגל.

 

יש להגיש תוך חצי שנה את תביעת החוב

 

הכונס הרשמי קולט את תביעות החוב שהתקבלו מהנושים ומעבירם לבעלי התפקיד שמונו על ידי בית המשפט בתיקים השונים. סעיף 71(ב) לפקודת פשיטת רגל קובע כי מדובר בתקופה של ששה חודשים להגשת תביעת חוב. תקופה זו מתחילה מיד לאחר שנותן בית המשפט צו כינוס לנכסי החייב.

 

הכונס הרשמי בתפקידו כנאמן על נכסי החייב, או הנאמן, רשאים, מטעמים מיוחדים להאריך את התקופה להגשת תביעת חוב לפרק זמן שיקבעו בהחלטתם, אם שוכנעו כי הנושה לא יכול היה להגישה במועד שנקבע.

 

במקרים רבים, הנושים אינם מגישים את תביעותיהם במועד הקבוע בחוק. יכולות להיות לכך סיבות שונות כגון אי ידיעה על מתן צו הכינוס והכרזת פשיטת רגל, השתהות בגלל שהייה בחו"ל ועוד. במקרים מסוימים, ניתן להאריך את מועד הגשת התביעה מעבר לחצי שנה ולהגישה באיחור.

 

עם זאת, כדי להגיש תביעת חוב באיחור, יש לקבל אישור מבעלי התפקידים והבקשה צריכה להיות מגובה בתצהיר ובטעמים מיוחדים שיש בהם כדי להצדיקה. בעל התפקיד רשאי להאריך את התקופה להגשת תביעת החוב אם שוכנע כי הנושה לא יכול היה להגיש את התביעה בזמן.

 

במקרה שהנאמן או כונס הרשמי דוחים את בקשת הארכה, קיימת אפשרות לפנות לבית המשפט. על דחיית בקשה להארכת מועד ניתן להגיש ערעור בתוך 15 ימים מיום שההחלטה נמסרה לנושה. בתי המשפט יכולים לאשר הגשת תביעת חוב באיחור במקרים חריגים, כמו במקרה של הטעיה יזומה מצד החייב, מחלה ממושכת של הנושה, עיכוב בפרסום צו כינוס וכדומה.
 

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן

 


מאמרים נוספים בתחום

מה בין הקפאת הליכים לבין חדלות פירעון בעריכת הסדר פשרה באסיפות נושים?

ההבדל העיקרי בין הקפאת הליכים לבין חדלות פירעון בעריכת הסדר פשרה באסיפות נושים... 

תביעה קיזוז חוב אשר מוגשת לאחר חתימה על הסדר נושים

הגשת תביעת קיזוז בהליכי פירוק נגד חברה כאשר נחתם הסכם נושים שקיבל תוקף של פסק דין... 

פשיטת רגל לאחר מלחמת לבנון השנייה - קריסת עסק

האם חייבת אשר טוענת כי עסקה קרס בגין מלחמת לבנון השנייה תוכר כפושטת רגל? 

אישור הסדר נושים של חברת ארקל פלסטיק אגודה שיתופית חקלאית בע"מ

התמוטטות שוק הרכב העולמי פגעה בחברות רבות ברחבי העולם. ענן זה לא פסח גם על חברות ישראליות. להלן אישור הסדר הנושים של חברת ארקל פלסטיק... 

החלטה בעניין טענת קיזוז נגד עמותה בפירוק

רצ"ב החלטה שניתנה ע"י שופט ביהמ"ש המחוזי בנצרת עאטף עילבוני, בעניין טענת קיזוז נגד עמותה בפירוק. המ דובר בבקשה למתן הוראות שהגישה המנהלת המיוחדת (אשר שימשה תחילה כמפרקת זמנית) של עמותת מכללת הצפון - מרכז לחינוך והכשרה מקצועית ... 

יתרונות פשיטת רגל

יתרונות פשיטת רגל

מהי פשיטת רגל? מהם היתרונות אשר פשיטת הרגל טומנת בחובה עבור הנושים והחייבים? 

חסרונות בהליכי פשיטת רגל

חסרונות בהליכי פשיטת רגל

חרף יתרונותיה, פשיטת רגל איננה נהנית מתדמית חיובית כלל וכלל וזאת משום שהיא מקפלת בתוכה חסרונות משמעותיים כלפי כל הצדדים... 

בקשת פשיטת רגל

מהי בקשת פשיטת רגל? מהם התנאים להגשתה של בקשת פשיטת רגל? מהו ההבדל בין התנאים כאשר הבקשה מוגשת על ידי נושה? 

אסיפת נושים

מהי אסיפת נושים? כיצד היא מתנהלת? מהו הרוב הדרוש לשם קבלתה החלטה באסיפת הנושים? 

חובות בדין קדימה

מהם חובות בדין קדימה? מדוע שכר עבודה מהווה חוב בדין קדימה? ממתי סופרים שכר דירה כחוב בדין קדימה? תגיות: בדיקת קישורים של חוב,
המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.