www.what2do.co.il

ערעור על החלטת נאמן בפשיטת רגל

דרגו את המאמר
  התקבלו 3 דירוגים בציון ממוצע: 3.6 מתוך 5

ערעור על החלטת נאמן בפשיטת רגל

חייב, נושה או כל אדם אחר שנפגע על ידי מעשה או החלטה של הנאמן, רשאי לפנות לבית המשפט, מכוח סעיף 150 לפקודת פשיטת רגל ולערער על מעשיו או החלטתו. בית המשפט רשאי לאשר, לבטל או לשנות את המעשה או ההחלטה ולתת צו אחר על פי שיקול דעתו.

 

כאשר מדובר בתביעת חוב, הנושה רשאי להגיש ערעור על החלטת הנאמן שהגיש בתוך 45 ימים ממועד מסירת ההחלטה. על דחיית בקשה להארכת מועד להגשת תביעת חוב ניתן להגיש ערעור בתוך 15 ימים מיום שנמסרה לנושה ההחלטה.

 

מיהו הנאמן ומהן סמכויותיו?

 

לאחר הכרזת פשיטת רגל, ממנה בית המשפט המחוזי נאמן לצורך ניהול, מכירת וחלוקת נכסי החייב. במסגרת תפקידו, מוטלת על הנאמן חובת נאמנות שלפיה הוא נדרש לפעול לטובת הנושים במסגרת כינוס הנכסים, בדיקת תביעות חוב וחלוקת דיבידנד באופן לפי סדרי הנשייה הקבועים בחוק.

 

סעיף 144 לפקודת פשיטת הרגל קובע כי הנאמן רשאי להחזיק נכסים, לעשות חוזים, לתבוע ולהיתבע, להתקשר בהתחייבויות, ולעשות כל מעשה הדרוש או המועיל במילוי תפקידו. המפקחים על עבודתו של הנאמן הם הכונס הרשמי ובית המשפט.

 

מתוקף תפקידו, הכונס הרשמי מחויב למסור חוות דעת לבית המשפט על התנהגות הנאמן. אם הנאמן לא מילא חובותיו ולא קיים כהלכה את כל המוטל עליו על פי החוק, או אם הנושה הגיש תלונה על התנהלות הנאמן, על הכונס לחקור את הנושא ולנקוט פעולה כפי שיראה למועיל.

 

הכונס הרשמי רשאי לדרוש מנאמן לענות על כל שאלה העוסקת בהליכי פשיטת רגל ורשאי לבקש מבית המשפט לחקור בשבועה את הנאמן או כל אדם אחר בעניין זה, ואף רשאי הכונס להורות על בדיקת הפנקסים והאסמכתאות של הנאמן במקום הימצאם.

 

הכרעה בתביעות חוב של נושים

 

נאמן שמונה לבחון תביעות חוב של נושים ממלא תפקיד שיפוטי ולעתים כוחו גובר על עמדתו של בית המשפט. הנאמן מוסמך על פי החוק לבחון ולהכריע בטיב הוכחתן של תביעות חוב, מתוך ראייה רחבה של שמירת האינטרסים של הנושים, שלא להגדיל את שיעור החובות על ידי קבלת תביעת חוב לא מבוססת.

 

תקנה 93(א) לתקנות פשיטת הרגל קובעת כי על הנאמן מוטלת חובה לבדוק כל תביעת חוב ועל מה היא מסתמכת ולהחליט אם לאשרה, לדחותה או לדרוש ראיות נוספות לה, בתוך 90 ימים מהמועד שהתביעה הגיעה לידיו, הנאמן חייב למסור לנושה החלטתו המנומקת.

 

במסגרת תפקידו רשאי הנאמן לבחון פסקי דין וגם פסקי דין חלוטים במקום שבו התקיים דיון והוכרעו השאלות שעמדו למחלוקת. כאשר הנאמן סבור כי קיים חשש שמא נעשה עיוות הדין, עומדת לזכותו הסמכות לבחון את נסיבות תביעת החוב.

 

ערעור על החלטת הנאמן בתביעות חוב

 

תקנה 96(א) לתקנות פשיטת הרגל קובעת כי הנושה רשאי לערער לבית המשפט על החלטת הנאמן בנוגע לתביעת החוב. את הערעור יש להגיש בתוך תוך 45 ימים מיום המצאת ההחלטה. בתוך 15 ימים מיום שהומצא לו עותק מכתב הערעור על הנאמן להגיש לבית המשפט את תביעת החוב ואת נימוקי החלטתו. בית המשפט רשאי לדחות את הערעור על החלטת נאמן או לשנות את החלטתו או לתת החלטה אחרת במקומה. בתום הדיון בערעור יחזיר בית המשפט את תביעת החוב לנאמן, אלא אם החליט לדחותה לחלוטין.
 

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן

 


מאמרים נוספים בתחום

מה בין הקפאת הליכים לבין חדלות פירעון בעריכת הסדר פשרה באסיפות נושים?

ההבדל העיקרי בין הקפאת הליכים לבין חדלות פירעון בעריכת הסדר פשרה באסיפות נושים... 

תביעה קיזוז חוב אשר מוגשת לאחר חתימה על הסדר נושים

הגשת תביעת קיזוז בהליכי פירוק נגד חברה כאשר נחתם הסכם נושים שקיבל תוקף של פסק דין... 

פשיטת רגל לאחר מלחמת לבנון השנייה - קריסת עסק

האם חייבת אשר טוענת כי עסקה קרס בגין מלחמת לבנון השנייה תוכר כפושטת רגל? 

אישור הסדר נושים של חברת ארקל פלסטיק אגודה שיתופית חקלאית בע"מ

התמוטטות שוק הרכב העולמי פגעה בחברות רבות ברחבי העולם. ענן זה לא פסח גם על חברות ישראליות. להלן אישור הסדר הנושים של חברת ארקל פלסטיק... 

החלטה בעניין טענת קיזוז נגד עמותה בפירוק

רצ"ב החלטה שניתנה ע"י שופט ביהמ"ש המחוזי בנצרת עאטף עילבוני, בעניין טענת קיזוז נגד עמותה בפירוק. המ דובר בבקשה למתן הוראות שהגישה המנהלת המיוחדת (אשר שימשה תחילה כמפרקת זמנית) של עמותת מכללת הצפון - מרכז לחינוך והכשרה מקצועית ... 

יתרונות פשיטת רגל

יתרונות פשיטת רגל

מהי פשיטת רגל? מהם היתרונות אשר פשיטת הרגל טומנת בחובה עבור הנושים והחייבים? 

חסרונות בהליכי פשיטת רגל

חסרונות בהליכי פשיטת רגל

חרף יתרונותיה, פשיטת רגל איננה נהנית מתדמית חיובית כלל וכלל וזאת משום שהיא מקפלת בתוכה חסרונות משמעותיים כלפי כל הצדדים... 

בקשת פשיטת רגל

מהי בקשת פשיטת רגל? מהם התנאים להגשתה של בקשת פשיטת רגל? מהו ההבדל בין התנאים כאשר הבקשה מוגשת על ידי נושה? 

אסיפת נושים

מהי אסיפת נושים? כיצד היא מתנהלת? מהו הרוב הדרוש לשם קבלתה החלטה באסיפת הנושים? 

חובות בדין קדימה

מהם חובות בדין קדימה? מדוע שכר עבודה מהווה חוב בדין קדימה? ממתי סופרים שכר דירה כחוב בדין קדימה? תגיות: בדיקת קישורים של חוב,
המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.