www.what2do.co.il

אילו תשלומים מגיעים לחייב בפשיטת רגל?

דרגו את המאמר
  התקבלו 1 דירוגים בציון ממוצע: 5.0 מתוך 5

אילו תשלומים מגיעים לחייב בפשיטת רגל?

חייב המצוי בהליכי פשיטת רגל עשוי להיות זכאי לקבל הקצבות של כספים מתוך נכסיו, או מתוך השכר שהוא מרוויח מעבודתו, לצורכי מחייה בכבוד. הנאמן או החייב רשאים לבקש מבית המשפט לתת הקצבות כספיות מתוך הנכסים או ההכנסות האחרות, כדי שהחייב ובני משפחתו התלויים בו יוכלו לחיות בכבוד, ואף החייב יכול לקבל תשלום כתמורה לשירותיו במימוש נכסיו.

 

סעיף 127 לפקודת פשיטת רגל, קובע כי ברשות ועדת הביקורת, יכול הנאמן לתת לחייב הקצבות מתוך נכסיו למחייתו ולמחיית משפחתו או כתמורה בעד שירותיו בפירוק נכסיו, אולם בהתקיים תנאים מסוימים, רשאי בית המשפט להפחית את ההקצבה.

 

במסגרת הליך פשיטת רגל, הנאמן מוכר את נכסי החייב לצורך פירעון חלקי של חובותיו. הנאמן, בפיקוח הכונס הרשמי ובית המשפט, מוכר ומפרק את הנכסים ומשלם מהתמורה שהתקבלה, דיבידנד לנושים. החייב נדרש לשתף פעולה עם הנאמן במימוש נכסיו, ואי שיתוף פעולה עלול להיחשב כניצול לרעה של ההליך ואף להביא לביטולו.

 

עם מתן צו הכינוס בית המשפט קובע צו תשלומים שאותו החייב נדרש לשלם מדי חודש לטובת פירעון חובותיו לנושים. התשלום נקבע בהתאם להכנסות והוצאות החייב ובני משפחתו ופוטנציאל השתכרותו. עם זאת, בחישוב התשלום, זכאי החייב לקבל תקציב הוצאות כולל הדרוש לו ולבני משפחתו למחיה בכבוד, כדי שיוכלו לנהל במסגרת התקציב את חייהם בהתאם לצרכיהם.

 

חובה להשאיר בידי החייב סכום מינימלי הקבוע בחוק

 

בעת קביעת צו התשלומים לא ניתן לזקוף את כל השכר לטובת קופת הכינוס, ויש להשאיר בידי החייב סכום מינימלי הקבוע בחוק, שאותו לא ניתן לעקל או לשעבד. גובה הסכום משתנה בהתאם לגובה השכר ולמצבו המשפחתי של החייב, ומחושב באחוזים מסכום בסיסי שנקבע בתקנות הביטוח הלאומי.

 

גם כאשר החייב אינו עובד, והכנסותיו מתקבלות מביטוח לאומי, כמו: דמי אבטלה, קצבת נכות או כל הכנסה אחרת שאינה שכר, לא ניתן לעקל את מלוא הסכומים שהוא מקבל, אלא חובה להשאיר בידיו את הסכומים הקבועים בחוק.

 

סעיף 111(א) לפקודת פשיטת רגל, קובע כי בית המשפט רשאי על פי בקשת הנאמן, להחליט כי החייב נדרש לשלם לנאמן תשלומים חודשיים לצורך פירעון חובותיו לנושים, במועדים ובתנאים שיקבע, בהתאם לגובה ההוצאות וההכנסות של החייב ובני משפחתו.


הקצבת סכומים לחייב ובני משפחתו

 

בית המשפט רשאי להקציב לחייב סכומים למחייתו ולמחיית התלויים בו, מתוך משכורת, שכר או הכנסה אחרת שהוא זכאי לה, ובלבד שהסכומים שייוותרו בידי החייב לא יפחתו מהסכום הפטור מעיקול ומתפיסה לפי חוק הגנת השכר.

 

בית המשפט יכול לפי בקשת החייב או הנאמן לאשר לשלם לחייב מתוך הכספים המגיעים לנאמן, סכומים נוספים, כפי שייראה לו צודק. אם החייב זכאי למשכורת, לשכר או להכנסה אחרת, ולא ציית לצו, רשאי בית המשפט להורות למי שמשלם אותם לחייב, להעבירם ישירות לנאמן או לכונס הרשמי.
 

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן

 


מאמרים נוספים בתחום

מה בין הקפאת הליכים לבין חדלות פירעון בעריכת הסדר פשרה באסיפות נושים?

ההבדל העיקרי בין הקפאת הליכים לבין חדלות פירעון בעריכת הסדר פשרה באסיפות נושים... 

תביעה קיזוז חוב אשר מוגשת לאחר חתימה על הסדר נושים

הגשת תביעת קיזוז בהליכי פירוק נגד חברה כאשר נחתם הסכם נושים שקיבל תוקף של פסק דין... 

פשיטת רגל לאחר מלחמת לבנון השנייה - קריסת עסק

האם חייבת אשר טוענת כי עסקה קרס בגין מלחמת לבנון השנייה תוכר כפושטת רגל? 

אישור הסדר נושים של חברת ארקל פלסטיק אגודה שיתופית חקלאית בע"מ

התמוטטות שוק הרכב העולמי פגעה בחברות רבות ברחבי העולם. ענן זה לא פסח גם על חברות ישראליות. להלן אישור הסדר הנושים של חברת ארקל פלסטיק... 

החלטה בעניין טענת קיזוז נגד עמותה בפירוק

רצ"ב החלטה שניתנה ע"י שופט ביהמ"ש המחוזי בנצרת עאטף עילבוני, בעניין טענת קיזוז נגד עמותה בפירוק. המ דובר בבקשה למתן הוראות שהגישה המנהלת המיוחדת (אשר שימשה תחילה כמפרקת זמנית) של עמותת מכללת הצפון - מרכז לחינוך והכשרה מקצועית ... 

יתרונות פשיטת רגל

יתרונות פשיטת רגל

מהי פשיטת רגל? מהם היתרונות אשר פשיטת הרגל טומנת בחובה עבור הנושים והחייבים? 

חסרונות בהליכי פשיטת רגל

חסרונות בהליכי פשיטת רגל

חרף יתרונותיה, פשיטת רגל איננה נהנית מתדמית חיובית כלל וכלל וזאת משום שהיא מקפלת בתוכה חסרונות משמעותיים כלפי כל הצדדים... 

בקשת פשיטת רגל

מהי בקשת פשיטת רגל? מהם התנאים להגשתה של בקשת פשיטת רגל? מהו ההבדל בין התנאים כאשר הבקשה מוגשת על ידי נושה? 

אסיפת נושים

מהי אסיפת נושים? כיצד היא מתנהלת? מהו הרוב הדרוש לשם קבלתה החלטה באסיפת הנושים? 

חובות בדין קדימה

מהם חובות בדין קדימה? מדוע שכר עבודה מהווה חוב בדין קדימה? ממתי סופרים שכר דירה כחוב בדין קדימה? תגיות: בדיקת קישורים של חוב,
המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.